CM 2022 | Robert Lewandowski a ratat un penalty în Mexic – Polonia 0-0! Guillermo Ochoa, eroul sud-americanilor

Cosmin Cioboată Publicat: 22 noiembrie 2022, 20:00 / Actualizat: 25 noiembrie 2022, 16:38

Mexic și Polonia au încheiat la egalitate meciul din grupa C de la Cupa Mondială / Profimedia

Robert Lewandowski a ratat un penalty în meciul Mexic – Polonia 0-0, din grupa C de la Cupa Mondială din Qatar. Starul de 34 de ani a obținut o lovitură de la 11 metri, în minutul 57. „Lewa” a căzut în careul sud-americanilor după un duel cu Moreno.

Arbitrul central Beath a mers la monitorul VAR să verifice faza, apoi a arătat punctul cu var.

CM 2022 | Robert Lewandowski a ratat un penalty în meciul Mexic – Polonia 0-0

Robert Lewandowski și-a asumat responsabilitatea și a executat penalty-ul. Guillero Ochoa, portarul Mexicului, a fost inspirat și a parat execuția căpitanului polonezilor. Ochoa s-a întins excelent și a respins șutul trimis în stânga de Lewandowski.

Guillermo Ocho este primul portar al naționalei Mexicului care apără un penalty la Campionatul Mondial, din 1966.

Mexic și Polonia au încheiat la egalitate meciul din această seară, scor 0-0. Tot astăzi, în grupa C, Arabia Saudită a obținut cea mai răsunătoare victorie din istorie, împotriva Argentinei lui Lionel Messi, scor 2-1.

Cum arată grupa C de la Campionatul Mondial:

1. Arabia Saudită 3p
  2. Polonia 1p
  3. Mexic 1p
  4. Argentina 0p

Argentina, una dintre ruşinile istorice de la Campionatul Mondial

Argentina a înregistrat una dintre ruşinile istorice de la Campionatul Mondial. A pierdut meciul cu Arabia Saudită (1-2), o echipă care avea cotă 1.000 la căştigarea trofeului, înaintea debutului competiţiei din Qatar.

Lionel Messi a intrat în istorie, după golul marcat în minutul 10, dar calvarul Pumelor a venit după pauză. Al Shehri şi Al Dawsari au marcat în numai cinci minute şi au stabilit scorul final, unul care va rămâne în istoria fotbalului.

Până la acest meci, înfrângerea Franţei cu Senegal, de la Campionatul Mondial din 2002, era considerată cea mai mare surpriză de la Cupa Mondială. Papa Bouba Diop a marcat atunci singurul gol, împotriva deţinătoarei trofeului.

Tot Argentina, de asemenea deţinătoare a trofeului la momentul respectiv, pierdea în 1990 împotriva Camerunului, cu 0-1, după golul lui Francois Omam-Biyik. Totuşi, Pumele ajungeau până în finală, una pierdută în faţa Germaniei, după un penalty transformat de Brehme.

Irlanda – Italia 1-0 (1994), SUA – Anglia 1-0 (1950), Elveţia – Spania 1-0 (2010), Bulgaria – Germania 2-1 (1994), Coreea de Sud – Italia 2-1 (2002) sau Irlanda de Nord – Spania 1-0 (1982) sunt considerate alte şocuri de la campionatele mondiale.

0:27 Costel Gâlcă, după înfrângerea cu CFR Cluj: „Trebuie să facem mult mai mult să câştigăm”! Ce a spus despre lupta pentru locul 2 0:10 Tabloul complet al optimilor Campionatului Mondial de snooker. 8 capi de serie sunt out 25
23:58
FCSB e la un punct de titlu, lupta pentru locul 2 devine teribilă! Cum arată acum clasamentul în play-off
25
23:55
Daniel Bîrligea, mesaj pentru Edi Iordănescu după ce a marcat în Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1: „O să dau totul!”
25
23:35
FotoUniversitatea Craiova – CFR Cluj 0-1. Bîrligea a marcat singurul gol al meciului! Oltenii au ratat matematic titlul
25
23:22
Nicolae Dică a spus totul despre conflictul cu Denis Alibec! Ce a declanşat tensiunile dintre ei doi: „A spus că nu e de acord”
25
23:05
„S-a operat ieri” Mihai Stoica, ultimele detalii despre situația lui Vlad Chiricheș. Când va reveni pe teren fundașul de la FCSB
25
22:53
UPDATESorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 la WTA Madrid Open! Urmează un duel „stelar” cu Iga Swiatek
25
22:47
FotoOlimpiu Moruțan s-a fotografiat cu tortul pe patul de spital și a oferit prima reacție, după ce a fost operat de ziua lui!
25
22:41
Sorana Cîrstea, după ce s-a calificat în turul 3 la Madrid: „Nu ştiam cum joacă”! Ce a spus „Sori” despre noul ei antrenor