CM 2022 | Surprize colosale la Mondialul din Qatar! După Argentina, și Germania a căpitulat

Alexandru Ivan Publicat: 23 noiembrie 2022, 17:16

Comentarii
CM 2022 | Surprize colosale la Mondialul din Qatar! După Argentina, și Germania a căpitulat

Ilkay Gundogan, după Germania - Japonia 1-2

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Campionatul Mondial 2022 a oferit surprize uriașe încă din primele meciuri. După Argentina, și Germania a capitulat în Qatar.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marți, Arabia Saudită a șocat o țară întreagă, când a învins-o cu 2-1 pe Argentina, una dintre principalele favorite la câștigarea trofeului. Doar 24 de ore mai târziu, Japonia a bătut-o pe Germania, cu același scor.

CM 2022 | Surprize uriașe la Campionatul Mondial 2022

La fel ca Argentina în meciul cu Arabia Saudită, și Germania a înscris prima în poarta Japoniei, tot din penalty. Dacă Messi i-a dat marți gol lui Al Owais, Ilkay Gundogan a înscris miercuri în fața lui Shuichi Gonda.

Japonia a întors scorul după pauză, precum Arabia Saudită în fața Argentinei. Doan și Asano au marcat în poarta lui Manuel Neuer, producând al doilea mare șoc de la Campionatul Mondial din Qatar 2022.

A fost pentru prima dată în istoria Japoniei când câștigă un meci la Cupa Mondială după ce a fost condusă cu 0-1. Pentru Germania a fost prima înfrângere din 1978 până în prezent după ce a condus la pauza unui meci de la Mondial.

Reclamă
Reclamă

Germania – Japonia 1-2

S-a înregistrat un nou rezultat şoc la turneul final. Starurile lui Hansi Flick au condus la pauză, dar niponii au făcut o a doua repriză incredibilă şi au întors rezultatul în decurs de opt minute.

Ilkay Gundogan a deschis scorul în minutul 33, din penalty. În prelungirile primei reprize a marcat şi Havertz, dar golul nu a fost validat. Selecţionerul Japoniei a făcut cinci schimbări. I-a trimis pe teren pe Minamonio şi Doan, iar aceştia au contribuit la golul egalării. Doan a făcut 1-1 în minutul 75. Pe final a marcat şi un alt jucător intrat pe teren după pauză. Asano a reuşit golul victoriei, în minutul 83.

Din aceeași grupă cu Germania și Japonia mai fac parte Spania și Costa Rica. Pentru nemți urmează duelul cu „Furia Roja”, derby-ul din grupe de la Mondial, meci în urma cărora ar putea fi eliminați din competiție, în cazul unei noi înfrângeri.

Reclamă

Echipele de start

Germania: Neuer – Sule, Rudiger, Schlotterbeck, Raum – Kimmich, Gundogan – Muller, Musiala, Gnabry – Havertz.
Selecționer: Hansi Flick

Japonia: Gonda – Sakai, Yoshida, Itakura, Nagatomo – Endo, Tanaka – Ito, Kamada, Kubo – Maeda.
Selecționer: Hajime Moriyasu

 

 

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Mai are nevoie FCSB de transferuri, după eliminarea din Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:17

De ce Marius Măldărăşanu nu ar accepta să lucreze cu Gigi Becali: „Nu vreau să spun nişte lucruri”

23:09

Meci dramatic pentru Darius Olaru în preliminariile UCL! Gol în prelungiri de la o echipă care ajungea sezonul trecut în optimi

22:45

Gigi Becali intervine în disputa Florin Tănase – Marius Baciu: „Să îşi vadă de treabă şi să joace fotbal”

22:39

Halucinant. Infantino, acuzat de șantaj de președintele unei federații: „Ni s-a spus că sprijinirea lui Infantino…”

22:18

INTER – AC MILAN LIVE VIDEO 14:05 pe AntenaPLAY. Marele derby se dispută în Australia. Echipele probabile

22:09

„E problemă în vestiar, 100% este!” Dezvăluiri despre disputa Marius Baciu – Tănase

1 Universitatea Craiova, refuzată de Dinamo. „Câinii” cer 3 milioane de euro pentru un om de bază 2 OUT! Becali l-a executat în direct pe jucătorul de la FCSB: „Ăsta nu-i fotbalist. Îl dau gratis!” 3 Gigi Becali îl vrea pe Dan Petrescu la FCSB: „Mi-a zis Meme şi am acceptat” 4 Gigi Becali, ofertă pentru Jovo Lukic! Mesaj categoric pentru U Cluj: „Exclus să dau mai mult”. Ce salariu i-a pregătit 5 Basarab Panduru a distrus un jucător de la FCSB, după remiza cu Farul: „Nici când era slab nu era atât de slab” 6 Echipa lui Dan Șucu, dezastru în meciul de astăzi: 10-1!
Citește și