Imaginile disperării, în finalul meciului Maroc – Africa de Sud 0-2, la Cupa Africii pe Naţiuni. Un fan plânge în hohote

De Dan Roșu
Publicat: 31.01.2024, 8:54

Imaginile disperării, în finalul meciului Maroc - Africa de Sud 0-2, la Cupa Africii pe Naţiuni

Un fan marocan plânge la finalul meciului cu Africa de Sud

Maroc – Africa de Sud 0-2, meciul din optimile Cupei Africii pe Naţiuni, a adus un prim-plan care spune totul despre dragostea fanilor africani pentru fotbal şi pentru echipa naţională.

Maroc, o echipă plină de vedete şi una dintre naţionalele considerate favorite la adjudecarea trofeului, a ieşit din competiţie încă din optimi, după eşecul cu Africa de Sud.

În al şaptelea minut al prelungirilor, când Mokoena dusese deja scorul la 2-0, un bărbat în toată firea din Maroc a fost surprins de camerele tv plângând în hohote, fiind copleşit de emoţie după eliminarea favoriţilor.

Situaţia putea fi alta pentru fanul marocan, dacă, la 0-1, Hakimi nu ar fi ratat un penalty, în minutul 85, un penalty care ar fi putut duce meciul în prelungiri. Nu a fost cazul şi Africa de Sud va întâlni Insulele Capului Verde, în sferturi.

Programul sferturilor de finală de la Cupa Africii pe Naţiuni 2023

Programul sferturilor de finală de la Cupa Africii pe Naţiuni 2023 este complet după ce Africa de Sud a produs surpriza şi s-a impus în ultimul meci din faza optimilor de finală cu Maroc, scor 2-0.

Cele patru meciuri care vor stabili semifinalistele de la Cupa Africii pe Naţiuni 2023 vor avea loc pe 2 şi 3 februarie, LIVE în AntenaPLAY.

Primul duel pentru un loc în penultimul act va avea loc pe 2 februarie, de la ora 19:00, atunci când Nigeria va întâlni Angola. În optimile de finală, Nigeria a trecut de Camerun, scor 2-0, în timp ce Angola a învins Namibia cu 3-0.

Tot pe 2 februarie, de la ora 22:00, va avea loc duelul dintre RD Congo şi Guineea. DR Congo a trecut de Egipt la loviturile de departajare, în timp ce Guineea a învins Guineea Ecuatorială la limită, cu 1-0.

Sferturile de finală continuă pe 3 februarie, prima partidă fiind cea dintre Mali şi Coasta de Fildeş, de la ora 19:00. Mali a trecut de Burkina Faso, scor 2-1, în timp ce Africa de Sud a produs surpriza şi a învins Maroc, scor 2-0.

Câştigătoarea duelului Nigeria – Angola va întâlni în semifinale câştigătoarea sfertului Insulele Capului Verde – Africa de Sud. În cealaltă semifinală se vor întâlni învingătoarele din meciurile Mali – Coasta de Fildeş şi RD Congo – Guineea.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

9
23:02
Sorana Cîrstea, în turul 3 de la Roma! Victorie fără emoţii pentru româncă în meciul cu Brenda Fruhvirtova
9
22:41
Emmanuel Macron, anunţ despre viitorul lui Kylian Mbappe: „Am pus presiune maximă”
9
22:11
„România în semifinale la EURO 2024?” Reacţia imediată a lui Mihai Stoichiţă. Meciul de care depinde soarta tricolorilor
9
21:37
Jaqueline Cristian, revenire de excepţie la Roma! S-a calificat în turul 3 şi va juca contra numărului 3 WTA
9
21:21
FotoCristi Tănase, lovitură totală primită de la femeia care l-a ţinut la uşă, fără doi dinţi. Nu îşi poate vedea nici propria fiică
9
21:14
Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! La câţi sportivi a ajuns delegaţia României
9
20:48
Mihai Stoica a oferit detalii spectaculoase despre petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Aşa interes n-a fost niciodată. Incredibil!”
9
20:46
Echipa care vrea să fie surpriza la Campionatul Mondial de Hochei are planuri mari: „Suntem ambiţioşi”
9
20:26
Previziunile lui Gică Hagi, înainte de EURO 2024. „Regele” ia în calcul o surpriză uriaşă: „Să nu fie dezamăgirea turneului!”
9
19:55
VideoDarius Olaru vrea un film şi cu FCSB, după ce a câştigat titlul: „A fost un an de neuitat”

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției