RD Congo – Guineea 3-1 şi Nigeria – Angola 1-0, în AntenaPLAY! Ştim primele semifinaliste ale Cupei Africii

De Alex Ioniță
Publicat: 2.02.2024, 23:45

RD Congo - Guineea 3-1 şi Nigeria - Angola 1-0, în AntenaPLAY! Ştim primele semifinaliste ale Cupei Africii

Jucătorii naţionalei statului Congo se bucură / Profimedia Images

Meciurile RD Congo – Guineea 3-1 şi Nigeria – Angola 1-0 au fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Cele două partide contează pentru sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni. Congo şi Nigeria şi-au obţinut biletele pentru semifinalele Cupei Africii.

Prima partidă a zilei de vineri, Nigeria – Angola, a fost programată de la ora 19:00. Nigerienii au obţinut calificarea în semifinale, singurul gol al meciului fiind marcat de Lookman. În al doilea duel al zilei, Congo a obţinut victoria cu 3-1, după ce a fost condusă cu 1-0. Meciurile de la Cupa Africii pe Națiuni se văd exclusiv în AntenaPLAY.

RD Congo – Guineea 3-1 LIVE VIDEO în AntenaPLAY

Min. 90+8: Fluier final! Congo a câştigat şi e în semifinalele Cupei Africii

Min. 82: Congo – Guineea 3-1! Masuaku a marcat şi soarta calificării e rezolvată deja!

Min. 65: Congo – Guineea 2-1! Wissa a marcat din penalty

Min. 27: Congo – Guineea 1-1! Mbemba a egalat pentru Congo

Min. 20: Congo – Guineea 0-1! Guineea a deschis scorul după ce a reuşit să transforme un penalty. Bayo a fost autorul golului

Min. 1: A început meciul!

Nigeria – Angola 1-0

Min. 90+8: Fluier final! Nigeria s-a calificat în semifinalele Cupei Africii

Min. 41: Nigeria – Angola 1-0! Lookman a deschis scorul pentru nigerieni cu o execuţie perfectă din interiorul careului

Update 19:00: Meciul a început!

Update 18:55: Se cântă imnurile celor două echipe

Nigeria – Angola (19:00)

Nigeria a obținut calificarea în sferturile de finală ale Cupei Africii după ce a învins selecționata din Camerun, cu scorul de 2-0, în optimi. De cealaltă parte, Angola s-a calificat după ce a trecut de Namibia cu scorul de 3-0, în faza anterioară a turneului final.

Ultima întâlnire dintre cele două reprezentative a avut loc în anul 2018, tot la Cupa Africii pe Națiuni. Duelul respectiv a avut loc tot în sferturi și s-a încheiat cu victoria Nigeriei, cu scorul de 2-1, după prelungiri.

RD Congo – Guineea (22:00)

RD Congo a obținut calificarea în sferturi după ce a produs marea surpriză în optimile de finală ale competiției. Selecționata a trecut de vedetele din Egipt, cu scorul de 2-1, în faza anterioară a turneului final. De cealaltă parte, Guineea a câștigat „derby-ul Guineelor”, cu Guineea Ecuatorială, scor 1-0.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe naționale a avut loc în anul 2017. La momentul respectiv, partida a contat pentru calificările Cupei Mondiale și s-a încheiat cu victoria congolezilor, cu scorul de 3-1.

Programul complet al sferturilor de finală de la Cupa Africii:

Vineri, 2 februarie:

Sâmbătă, 3 februarie:

Imaginile disperării, în finalul meciului Maroc – Africa de Sud 0-2, la Cupa Africii pe Naţiuni

Maroc – Africa de Sud 0-2, meciul din optimile Cupei Africii pe Naţiuni, a adus un prim-plan care spune totul despre dragostea fanilor africani pentru fotbal şi pentru echipa naţională.

Maroc, o echipă plină de vedete şi una dintre naţionalele considerate favorite la adjudecarea trofeului, a ieşit din competiţie încă din optimi, după eşecul cu Africa de Sud.

În al şaptelea minut al prelungirilor, când Mokoena dusese deja scorul la 2-0, un bărbat în toată firea din Maroc a fost surprins de camerele tv plângând în hohote, fiind copleşit de emoţie după eliminarea favoriţilor.

Situaţia putea fi alta pentru fanul marocan, dacă, la 0-1, Hakimi nu ar fi ratat un penalty, în minutul 85, un penalty care ar fi putut duce meciul în prelungiri. Nu a fost cazul şi Africa de Sud va întâlni Insulele Capului Verde, în sferturi. (VEZI AICI IMAGINILE)

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

12:35 Au venit arabii la Palatul lui Gigi Becali să facă transferul lui Florinel Coman de la FCSB 12:28 FotoAjuns la 85 de ani, Ion Ţiriac şi-a făcut deja testamentul: „Am 33 de copii, averea va fi împărţită în 33 de părţi egale” 11:42 Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre aducerea lui Florin Tănase la FCSB: „90% şanse”! Ce a spus de Louis Munteanu şi Alibec 11:28 Gigi Becali de-abia îl aşteaptă pe Mircea Lucescu la Rapid: „Daţi-mi antrenori, că nu mai am cu cine…”! Avertisment pentru Şucu 11:06 Anunţul lui Gigi Becali despre transferul lui Florinel Coman: „Trebuie să vină arabii”! Ce a stabilit cu „Mbappe” 10:54 Strigătul de disperare al Ioanei Tufaru, după ce Gigi Becali a abandonat-o: „Nu mai avem niciun fel de legătură” 10:41 „Rednic a ajutat Dinamo” Florentin Petre a spus ce crede despre meciul cu UTA, care ar putea duce la retrogradarea „câinilor”! 10:12 Cu lacrimi în ochi, Joselu a comparat „dubla” cu Bayern Munchen cu naşterea copiilor săi: „Dacă scoţi asta când soţia doarme…” 9:39 FotoAcum doi ani mergea ca fan, cu tatăl lui, la finala Realului cu Liverpool, acum e erou la Madrid! Destinul uluitor al lui Joselu 9:11 Ce decizie a putut lua fiul plin de bani al lui Leonard Doroftei, în timp ce tatăl său o lua de la zero, printre străini Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției