Al Mardi, gol fabulos în Malaezia – Iordania! Imagini cu reușita spectaculoasă de la Cupa Asiei

De Alex Ioniță
Publicat: 15.01.2024, 20:00
Actualizat: 15.01.2024, 22:23

Al Mardi, gol fabulos în Malaezia - Iordania

Golul lui Al Mardi / Captură AntenaPLAY

Al Mardi a marcat un gol fabulos în Malaezia – Iordania. Jucătorul selecționatei arabe a uimit pe toată lumea în prima repriză a partidei.

Duelul dintre Malaezia și Iordania reprezintă primul meci pentru cele două selecționate, în cadrul Cupei Asiei 2023. Partidele din cadrul turneului final, care are loc în Qatar, se văd exclusiv în AntenaPLAY.

Al Mardi, gol fabulos în Malaezia – Iordania! L-a învins pe portar cu o execuție surprinzătoare

În minutul 12 al duelului dintre Malaezia și Iordania, Al Mardi a avut o execuție fabuloasă, care i-a lăsat pe toți fanii cu gura căscată. Aflat la marginea careului, acesta a primit o pasă de la Al Naimat și, în loc să trimită balonul într-o zonă mai bună, a decis să șuteze.

Mingea trimisă de acesta l-a surprins pe portarul Malaeziei, Hazmi, care nu a reușit să intervină. Astfel, balonul a ajuns direct în poartă, iar scorul a fost de 1-0.

De asemenea, tot selecționata din Iordania avea să puncteze și 6 minute mai târziu. Mai exact, în minutul 18 al partidei, Al Tamari a transformat o lovitură de la 11 metri.

Cele două selecționate fac parte din Grupa E a Cupei Asiei, unde se mai regăsesc și Coreea de Sud și Bahrain. În prima partidă din această grupă, naționala lui Heung Min Son s-a impus în fața celei din Bahrain cu scorul de 3-1.

Cotele pentru Cupa Asiei 2023, care se vede exclusiv în AntenaPLAY. Japonia este marea favorită

Potrivit specialiștilor, echipa națională din Japonia este văzută drept marea favorită la câștigarea trofeului. Selecționata niponă a câștigat trofeul pentru ultima dată în anul 2011, după o finală cu Australia, încheiată cu scorul de 1-0, după prelungiri. În lotul actual al Japoniei se află mai mulți jucători care sunt legitimați la echipe importante din Europa. Printre aceștia se numără: Takefusa Kubo (Real Sociedad), Kaoru Mitoma (Brighton) sau Waturo Endo (Liverpool).

De cealaltă parte, o cotă bună pentru câștigarea trofeului are și Coreea de Sud, națională care are în componență adevărate vedete care joacă la echipe mari din Europa, cum ar fi Heung-Min Son (Tottenham) sau Kim Min-jae (Bayern Munchen).

Selecționata sud-coreeană a câștigat primele două ediții ale acestei Cupe, din 1956 și 1960. În acea perioadă formatul competiției era unul diferit. În cadrul Cupei jucau doar 4 echipe naționale, care făceau parte dintr-o singură grupă.

Campioana en-titre, Qatar, care este și țara gazdă, așa cum a fost menționat anterior, este văzută abia a 6-a favorită la ridicarea trofeului. În ediția precedentă, din 2019, națioanala qatareză a învins-o pe Japonia, în finală, cu scorul de 3-1.

Iată toate cotele pentru câștigarea Cupei Asiei din 2023:

Celelalte echipe naționale care fac parte din această competiție au o cotă mai mare de 40 la câștigarea trofeului.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:37 VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG 22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta