CS Afumați – FCSB II 0-1 | Alexandru Stan, primul gol după 3 ani! Revenire spectaculoasă și pentru Lucian Filip. Se conturează finala cu CSA Steaua

Publicat: 9.05.2021, 11:05
Actualizat: 12.05.2021, 11:57

Lucian Filip

Hepta

CS Afumați - FCSB II 0-1

FCSB II a început meciul de la Afumați cu 6 jucători de la prima echipă. De altfel, un om venit din lotul lui Toni Petrea a înscris unicul gol al meciului. Este vorba despre Alexandru Stan, cel care și-a trecut în cont prima reușită după o pauză de trei ani.

Alexandru Stan și Lucian Filip, reveniri spectaculoase

Stan a primit mingea la 25 metri de poarta adversă. Jucătorul roș-albaștrilor a șutat cu piciorul stâng la colțul scurt, pe jos, iar portarul de la Afumați n-a putut interveni.

Alexandru Stan a marcat ultima dată pe 30 aprilie 2018, de când îmbrăca tricoul celor de la Astra. El înscria într-o victorie a giurgiuvenilor cu 3-0 împotriva lui Poli Iași.

Stan a intrat în conflict cu Gigi Becali anul trecut, jucătorul fiind nemulțumit că patronul lui FCSB i-a impus șomajul tehnic la începutul pandemiei de coronavirus. Alexandru Stan a primit daune în valoare de 25.000 de euro din partea lui Gigi Becali.

Meciul cu CS Afumați a fost primul pentru Lucian Filip după 11 luni de pauză. Mijlocașul de 30 de ani a jucat ultima dată pe 14 iunie 2020, într-un CFR Cluj – FCSB 1-0. Filip a suferit o ruptură de ligamente și a fost nevoie de mult timp pentru recuperare.

CSA Steaua – FCSB II | Șanse mari ca rivalele să joace finala barajului

După 1-0 cu CS Afumați, FCSB II a devenit favorită la calificarea în finala barajului de promovare în Liga 2. Acolo, echipa „satelit” patronată de Gigi Becali poate da peste rivala CSA Steaua.

CSA Steaua s-a impus cu 2-0 la Mostiștea Ulmu. Adrian Ilie a deschis rapid scorul, în minutul 10, iar Pacionel a stabilit scorul final, în minutul 47, dintr-un penalty controversat.

Partidele retur din barajul de promovare în Liga 2 sunt programate pe 15 mai.

17:12 Siyabonga Ngezana a dezvăluit problemele cu care s-a confruntat când a ajuns la FCSB: „A fost primul şoc” 16:54 FotoIubita celui mai mare rival al lui Gigi Becali este de o frumuseţe răpitoare. Imagini rare cu femeia 16:40 VIDEOEduard Ionescu, Elena Zaharia şi Ioana Sîngeorzan, victorii pe linie la Saudi Smash 2024, în AntenaPLAY 16:33 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 2 mai 15:44 Germania va avea 5 echipe în Liga Campionilor, în sezonul următor 15:26 Campionatul Mondial de hochei, două super-turnee de tenis de masă şi spectacolul fotbalistic sunt în mai, în AntenaPLAY 15:23 Gică Hagi şi-a fixat obiectivul, înainte de Farul – Sepsi: „Cel mai important!” Cu ce probleme de lot se confruntă 14:05 EXCLUSIVVictor Piţurcă a răbufnit după declaraţiile lui Gigi Becali: „Nu mai vorbesc în viaţa mea cu Gigi Becali” 13:53 Se „rupe” Arena Naţională! Câte bilete s-au vândut deja la derby-ul FCSB – CFR Cluj 13:11 David Popovici a ajuns să umble cu laptele românesc după el, de frica alimentelor contaminate Vezi toate știrile