Preliminarii EURO 2024 | Belarus – Israel 1-2, Andorra – Elveția 1-2. Toate rezultatele serii sunt aici

Alex Masgras Publicat: 16 iunie 2023, 21:40 / Actualizat: 17 iunie 2023, 10:07

PRELIMINARII EURO 2024 LIVEBLOG | Azi începe etapa a treia

Naţionala Elveţiei, în preliminariile EURO 2024 / ProfiMedia

Preliminarii EURO 2024 LIVEBLOG | A început etapa a treia. România a remizat în deplasarea din Belarus, scor 0-0, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

În această seară au avut  şi celelalte două meciuri din grupa României. Elveţia a câștigat Andorra, în timp ce Belarus a jucat în Ungaria cu Israel, câștigând duelul.

Țara Galilor – Armenia 2-4

Preliminarii EURO 2024 LIVEBLOG | Azi începe etapa a treia. Meciurile din grupa României

Update 23:35: Belarus – Israel 1-2. Gloukh marchează în minutul 90+2, iar Israelul întoarce meciul de la Budapesta

Update 23:28: Belarus – Israel: 1-1.  Weissman a egalat în minutul 85, dintr-o lovitură de la 11 metri

Update 23:11: Andorra – Elveția 1-2.  Vieira reduce din diferență în minutul 68.

Update 22:18: Andorra – Elveția 0-2.  Amdouni a înscris în minutul 33

Update 22:02: Belarus – Israel 1-0.  Max Ebong a marcat în minutul 16

Update 21:53: Andorra – Elveția 0-1.  Freuler a deschis scorul în minutul 9, în alt meci din grupa României.

Update 21:48: Gibraltar – Franța 0-1. Olivier Giroud a deschis scorul în minutul 3.

Update 21:45: Au început celelalte meciuri ale serii, din preliminariile pentru Euro 2024.

Update 21:40: Finlanda – Slovenia 2-0, în primul meci al serii din preliminariile Campionatului European. Golurile au fost marcate de Pohjanpalo (min 13) și Antman (min 64).

Update 19:00: A început duelul dintre Finlanda şi Slovenia!

România se află pe locul al doilea în Grupa I, la egalitate de puncte cu Elveţia. Adversara României de la începutul săptămânii viitoare începe această acţiune cu o deplasare în Andorra, acolo unde echipa lui Edi Iordănescu s-a impus în prima etapă cu 2-0.

Tot în Grupa I se vor întâlni Belarus şi Israel, celelalte două echipe din grupa României. Partida va avea loc în Ungaria, pe stadionul Szusza Ferenc din Budapesta.

Clasament GRUPA I

Preliminarii EURO 2024 LIVEBLOG | Anglia joacă în această seară în Malta

Anglia, vicecampioana europeană, va juca şi ea în această seară. Echipa condusă de Gareth Southgate va juca în etapa a treia a preliminariilor în Malta. După primele două etape, Anglia se află pe primul loc, cu 6 puncte, după victoriile cu Italia (2-1) şi Ucraina (2-0). În Grupa C, grupă cu 5 echipe, se va mai juca partida dintre Macedonia de Nord şi Ucraina. Italia a jucat joi seară în semifinalele Nations League, acolo unde a pierdut în faţa Spaniei, scor 1-2.

Dacă vicecampioana Europei va merge în Malta, Franţa, vicecampioana mondială va juca în etapa a treia a preliminariilor EURO 2024 în Gibraltar. Franţa are 6 puncte după primele două meciuri, după ce le-a învins pe Olanda (4-0) şi Irlanda (1-0).

Programul zilei de vineri în preliminariile EURO 2024

Kosovo – România e pe Antena 1 și în AntenaPLAY

România are două meciuri „de foc” în luna iunie. În primul joc, vineri, 16 iunie, de la 21:45, naţionala României va juca în Kosovo, urmând ca peste 3 zile, luni, 19 iunie, de la 21:45, să evolueze la Lucerna împotriva Elveţiei. Partida României cu Kosovo va fi în exclusivitate pe Antena 1, dar și în AntenaPLAY.

După primele două meciuri din Grupa I, naţionala României este pe locul 2. Are maximum de puncte şi este despărţită doar prin golaveraj de liderul Elveţia. Kosovo are 2 puncte, în timp ce Andorra şi Israel au câte un punct. Naţionala Belarusului este singura fără punct.

21:56 VIDEODiscurs desprins din filme, în engleză, al lui Adrian Mititelu Jr, în vestiar, la o săptămână după supradoza de pastile 21:45 LIVE TEXTFCSB – Farul 1-0! David Miculescu a dat lovitura! Roş-albaştrii, la un pas de titlu 21:37 Bayer Levekusen a egalat în minutul 90+6 și a ajuns la 46 de meciuri fără înfrângere! Echipa lui Xabi continuă seria fabuloasă 21:32 Gestul făcut de Vlad Chiricheş, înainte de FCSB – Farul! Unde a fost surprins fundaşul roş-albaştrilor 21:11 David Miculescu, în cea mai bună formă de la transferul la FCSB! A marcat din nou şi a declanşat nebunia pe Arena Naţională 20:58 „Am intrat în vacanță!” Ioan Ovidiu Sabău și-a făcut praf jucătorii, după FCU Craiova – U Cluj 3-2 20:33 LIVE VIDEOBenfica – Braga se joacă ACUM în AntenaPLAY. Meciul zilei în Liga Portugal 20:18 „Nu sărbătorim nimic!” Mihai Stoica, veste proastă pentru suporteri înainte de FCSB – Farul! Mesajul care a uimit pe toată lumea 19:44 VIDEOPalermo – Reggiana 1-2 a fost în AntenaPLAY. Echipa lui Ionuț Nedelcearu, pas greșit în lupta pentru promovare 19:40 Dan Nistor a răbufnit după FCU Craiova – U Cluj 3-2. L-a atacat pe Juan Bauza: „Parcă l-a împușcat cineva!” Vezi toate știrile