Închide meniul

Schimbări radicale la PAOK Salonic! Planul revoluţionar al patronului cu echipa lui Răzvan Lucescu

Gabriel Zamfirescu Publicat: 14 mai 2025, 16:49

Comentarii
Schimbări radicale la PAOK Salonic! Planul revoluţionar al patronului cu echipa lui Răzvan Lucescu

Răzvan Lucescu, în timpul unui meci / Profimedia Images

Patronul celor de la PAOK Salonic, Ivan Savvidis, este extrem de nemulţumit de parcursul echipei lui Răzvan Lucescu din acest sezon. Astfel, se anunţă schimbări masive la fosta campioană din Grecia, la capătul acestui sezon.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Răzvan Lucescu a ratat prezenţa în Champions League. A terminat doar pe locul 3 în acest sezon. Speră însă să evolueze în Europa League. Momentan, şi-a asigurat doar poziţia de Conference League.

Ivan Savvidis îi face echipă lui Răzvan Lucescu

Răzvan Lucescu depinde de marea rivală, Olympiakos Pireu. Dacă aceasta câştigă finala Cupei, cu OFI Creta, PAOK Salonic joacă în Europa League. În caz contrar, se mulţumeşte cu poziţia de Conference League. Oricum, se pregătesc schimbări masive la PAOK Salonic în această vară, conform sportal.gr. Sursa citată spune că patronul Ivan Savvidis a decis să renunţe la 13 jucători care își vor termina contractele la sfârșitul sezonului. Apoi, Răzvan Lucescu ar urma să parafeze cel puțin 10 transferuri.

Dar asta nu e tot. Grecii spun că singura poziție pe care PAOK nu caută întăriri este cea de portar, care este acoperită de titularul Dominik Kotarski. Mai mult, Lucescu are şi pe banca de rezerve o soluţie viabilă. Este vorba despre veteranul Jiri Pavlenka, în vârstă de 33 de ani.

După ce în stagiunea 2023 /2024 PAOK reușise să câștige titlul, sezonul 2024/2025 nu a fost unul tocmai reușit pentru echipa lui Răzvan Lucescu. Trupa lui Salonic a terminat sezonul pe poziția a 3-a, cu 58 de puncte. A fost la un singur punct de cei de la Panathinaikos, formația aflată pe locul secund, cu 59 de puncte. Va juca în preliminariile Conference League sau Europa League.

Reclamă
Reclamă

Nici pe plan european, PAOK Salonic nu a excelat în acest sezon. După ce a fost eliminată din preliminariile Champions League echipa pregătită de către fostul selecţioner al României a fost eliminată din șaisprezecimile Europa League de FCSB, scor 1-4 la general. De altfel, noua campioană din Liga 1 a învins-o de trei ori în trei meciuri pe PAOK Salonic în acest sezon.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ar trebui schimbaţi antrenorii la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:16
Lovitura pe care Guardiola vrea să o dea pe piaţa transferurilor! City ar putea plăti 100 de milioane de lire
11:14
Decizie surprinzătoare luată de FCSB! Ce se va întâmpla la meciul cu Feyenoord din Europa League
10:51
România – Japonia LIVE TEXT (19:00). Tricolorele pot obţine calificarea în grupele principale de la CM de handbal feminin 2025
10:14
VIDEONeymar a jucat accidentat şi a făcut show pentru Santos! Meci de zile mari pentru starul brazilian
10:11
Ciprian Marica este convins înainte de Farul – FCSB: “Vom avea surprize în play-off!”
9:32
Se întoarce Lionel Messi la Barcelona? Anunţul care pune pe jar fanii catalanilor: “Nu e un capitol închis”
1 Decizia incredibilă luată de Mihai Rotaru după victoria uriaşă a Universităţii Craiova cu Mainz 2 Gigi Becali le-a decis viitorul lui Elias Charalambous şi Mihai Pintilii, după ruşinea de la Belgrad 3 Tensiuni imense la FCSB. Vali Crețu și-a făcut praf un coleg: “Dacă ăla doarme, ce să facem?” 4 Reacţia dură a lui Gigi Becali după ce Vali Creţu l-a făcut praf pe Siyabonga Ngezana: “Mă aude nevastă-mea” 5 VIDEOOscar Piastri, pole în cursa de sprint! Titlul mondial se poate da duminică (18:00, Antena 3 CNN şi AntenaPLAY) 6 FCSB a rezolvat primul transfer al iernii: “Am bătut palma”. Detaliile contractului
Citește și