Închide meniul

Australian Open 2022 | Surpriză uriaşă în ultima optime de finală! A doua jucătoare a lumii, Aryna Sabalenka, eliminată din competiţie

Gabriel Zamfirescu Publicat: 24 ianuarie 2022, 15:35

Comentarii
Australian Open 2022 | Surpriză uriaşă în ultima optime de finală! A doua jucătoare a lumii, Aryna Sabalenka, eliminată din competiţie

Aryna Sabalenka, în timpul unui meci / Profimediaimages

O nouă surpriză mare pe tabloul feminin de la Australian Open 2022. Una dintre favoritele turneului, Aryna Sabalenka, locul 2 WTA, a ieşit din competiţie încă din faza optimilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Surpriză uriaşă în ultima optime de finală!

Aryna Sabalenka, locul 2 WTA, nu a reuşit să-i facă faţă estoniencei Kaia Kanepi. Aceasta a reuşit, pentru prima oară în carieră, să ajungă în sferturile de finală de la Australian Open. Cea de-a 115-a jucătoare a lumii a mers mai departe după o victorie în trei seturi, scor 7-5, 2-6, 6-7 (7-10). Sportiva din Estonia a reuşit să întoarcă scorul. A revenit de la 0-1 la seturi, în fața favoritei numărul 2 și s-a impus la capătul unui meci de două ore şi 19 minute.

În sferturile de finală de la Melbourne, Kaia Kanepi o va întâlni pe Iga Swiatek, locul 9 WTA şi cap de serie 7, cea care a eliminat-o pe Sorana Cîrstea, scor 7-5, 3-6, 3-6. În vârstă de 36 de ani, Kaia Kanepi este în premieră în sferturi la Australian Open.

Australian Open 2022 – sferturi de finală

Ashleigh Barty (Australia – cap de serie 1 şi locul 1 mondial) – Jessica Pegula (SUA, locul 21 WTA şi cap de serie numărul 21).

Barbora Krejcikova (Cehia, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4) – Madison Keys (SUA – locul 51 WTA)

Reclamă
Reclamă

Alize Cornet (Franţa, locul 61 WTA) – Danielle Collins (SUA, locul 30 mondial)

Kaia Kanepi (Estonia, locul 115 WTA) – Iga Swiatek (Polonia, locul 9 WTA și cap de serie 7)

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ar trebui păstrat Dennis Politic la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:00
LIVE TEXTUniversitatea Craiova – Oțelul 0-0. Oltenii pot reveni pe prima poziție în clasament
17:51
Destinaţie surpriză pentru portarul FCSB. Gigi Becali îşi dă acordul: “Eu spun că vrea”
17:47
Adrian Mititelu Jr, ironie la adresa lui Mihai Rotaru după decizia instanței: „Îi urez să câștige primul titlu, noi avem deja 4”
17:20
Daniel Pancu și-a făcut calculele pentru play-off! Antrenorul CFR-ului a spus de câte puncte are nevoie
17:18
“Un nou capitol!” Radu Drăgușin, anunţ despre viitorul lui în Anglia
17:01
Adrian Mititelu exultă, după decizia privind palmaresul Universității Craiova: „O zi mare pentru fobalul românesc”
1 Dennis Politic pleacă de la FCSB, dar rămâne în Liga 1! Echipa cu care va semna 2 Incredibil! Jucătorul lui Dinamo a refuzat 9 oferte și a decis să rămână sub comanda lui Zeljko Kopic 3 Gigi Becali a primit răspunsul, după ce a anunţat că plăteşte 3 milioane de euro pentru transferul la FCSB: “Suntem mândri” 4 “Gata, s-a rezolvat!” Gigi Becali, anunţ despre ultimul transfer la FCSB 5 Momente copleșitoare: Cristi Manea a izbucnit în plâns și a fost consolat de coechipieri, după Hermannstadt – Rapid 0-3 6 A decis să plece de la FCSB. Vrea să se transfere tot în Liga 1!
Citește și