"Nu, nu cred asta. Cred că am văzut acele lacrimi pentru că a fost dezamăgită de modul în care a jucat. Cred că a avut speranțe foarte mari, a avut un start foarte bun de meci, dacă ajungea la 3-0, ar fi putut să aibă 4-0, apoi 5-0. A fost puțin ghinionistă, dar cred că a făcut un pas în direcția potrivită.
Pentru ea, este fără doar și poate cea mai mare înfrângere, pentru că se mișcă mult mai bine pe teren, joacă mai bine și tocmai de aceea a început să plângă, știe că nu este aproape de nivelul lui Osaka. De aici au început emoțiile, probabil că se gândește: <Ce voi face în continuare?> Are dreptate să-și pună întrebarea asta, dar eu cred că retragerea nu este răspunsul", a spus Wilander, conform eurosport.ro.
Serena Williams, în lacrimi la Australian Open
Conferinţa de presă a Serenei Williams a fost una mai scurtă, asta pentru că veterana de 39 de ani a fost foarte emoţionată. Totul a părut să aibă legătură cu o întrebare pusă de un reporter, legată de retragere.
"Nu ştiu… Gata, am terminat", a încheiat Serena Williams, începând să plângă. La finalul meciului pierdut cu Naomi Osaka, 3-6, 4-6, miile de oameni din arenă au aplaudat-o în picioare pe Williams, iar Serena a dus mâna către inimă, fiind vizibil emoţionată. Gestul a fost interpretat de unii ca unul de rămas bun.
În urma eliminării suferite, jucătoare de 39 de ani a ratat posibilitatea de a câştiga trefeul de Grand Slam cu numărul 24, cu care ar fi egalat recordul deţinut de Margaret Court.
Osaka a mai oprit drumul Serenei Williams către al 24-ulea titlu de Grand Slam, în 2018, când a învins-o în finala US Open, scor 6-2, 6-4. Japoneza conduce acum cu 3-1 în partidele jucate cu Williams.
- Serena Williams a fost învinsă în semifinalele de la Australian Open
- Williams a plâns la conferinţa de presă de după meci
- Austria - România e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, pe 7 iunie, de la ora 21:45
- Finala Cupei Stanley e live în AntenaPLAY, în perioada 5-21 iunie
- Novak Djokovic, replică fără precedent pentru cei care l-au huiduit la Australian Open 2025. Gestul făcut de “Nole”
- Aryna Sabalenka, un car de nervi! Şi-a distrus racheta după înfrângerea cu Madison Keys! Ce mesaj a avut numărul 1 WTA după finala Australian Open
- Madison Keys, copleşită de emoţii după ce a câştigat Australian Open! Americanca a început să plângă după victoria în faţa Arynei Sabalenka
- Madison Keys a câştigat Australian Open 2025! Victorie superbă în faţa numărului 1 WTA, Aryna Sabalenka
- Novak Djokovic şi-a ales favoritul înaintea finalei Jannik Sinner – Alexander Zverev, de la Australian Open 2025: “Îmi doresc ca tu să câştigi”