Închide meniul

Jannik Sinner s-a calificat în sferturile Australian Open 2025 cu emoţii: “A fost o dimineaţă ciudată”

Alex Masgras Publicat: 20 ianuarie 2025, 9:26

Comentarii
Jannik Sinner s-a calificat în sferturile Australian Open 2025 cu emoţii: A fost o dimineaţă ciudată

Jannik Sinner, în timpul meciului cu Holger Rune / Profimedia

Jannik Sinner a obţinut calificarea în sferturile de finală ale ediţiei din 2025 de la Australian Open. Campionul din 2024 a trecut în optimi de danezul Holger Rune, scor 6-3, 3-6, 6-3, 6-2, la capătul a 3 ore şi 5 minute de joc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Aceasta a fost a treia victorie la rând a italianului în faţa lui Rune, împotriva căruia a jucat de cinci ori. Rune s-a impus în primele două partide cu Sinner.

Jannik Sinner l-a învins pe Holger Rune în sferturile de finală de la Australian Open 2025

Campionul din 2024 a recunoscut însă că a avut parte de o zi ciudată la Melbourne. Italianul ştia că Rune este un adversar redutabil şi că va avea parte de un meci dificil, dar a reuşit să treacă peste momente dificile în care s-a aflat în seturile 2 şi 3:

“A fost, cu siguranţă, foarte greu. Ştiam că el a avut câteva meciuri lungi înainte şi am încercat să fiu cât mai ok din punct de vedere mental. Dimineaţa aceasta a fost ciudată. Nici nu m-am încălzit. Ştiam că voi avea probleme. Am încercat să rămân conectat, să servesc bine şi să văd ce se întâmplă. Pot să spun că am jucat bine astăzi”, a declarat Jannik Sinner, la finalul partidei, citat de tennsimajors.com.

Meciul dintre Sinner şi Rune a fost întrerupt la începutul setului 4 timp de aproximativ 15 minute. Oficialii de la Melbourne au avut mari bătăi de cap din cauza fileului.

Reclamă
Reclamă

Jannik Sinner îşi aşteaptă acum adversarul din sferturile de finală. El va juca împotriva câştigătorului dintre Alex Michelsen (42 ATP) şi Alex De Minaur (8 ATP).

Novak Djokovic, gest neaşteptat după ce s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open

Novak Djokovic s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open, după victorie în faţa cehului Lehecka. Djokovic a luat o decizie imediat după meci care a produs uimire.

Novak Djokovic, care a câştigat în trei seturi în faţa cehului Jiri Lehečka, duminică, în optimi de finală la Australian Open, a refuzat tradiţionalul interviu de după meci rezervat învingătorului şi realizat de Jim Courier.

Reclamă

„Vă mulţumesc foarte mult pentru că aţi fost aici în seara asta. Apreciez sprijinul vostru şi ne vedem în turul următor”, au fost singurele cuvinte rostite de Novak Djokovic.

Publicul de la Rod Laver Arena a fost surprins, „Djoko” părăsind terenul în fluierături. Marţi, numărul 7 mondial îl va întâlni pe spaniolul Carlos Alcaraz, numărul 3 mondial, în sferturile de finală, conform news.ro.

Aceasta a fost o formă de protest a sârbului după ce un jurnalist de la postul de televiziune care deţine drepturile turneului în Australia a făcut mai multe glume nepotrivite la adresa fostului număr 1 mondial.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va califica FCSB în turul doi preliminar din Champions League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
9:59
Dinamo i-a decis viitorul lui Cătălin Cîrjan. Anunţul făcut de Zeljko Kopic
9:54
“Aia a fost ruşinea!” Xabi Alonso anunţă schimbări la Real Madrid după umilinţa cu PSG: “Va fi diferit”
9:21
“Am fi dat ceva emoţii”. Antrenorul lui Inter d’Escaldes nu s-a ferit să îşi laude echipa după meciul cu FCSB
9:05
De ce a fost demis Christian Horner? Analiza lui Adrian Georgescu
9:01
VIDEOLionel Messi a intrat în istoria MLS! Argentinianul a marcat a patra dublă consecutivă
8:57
Novak Djokovic a doborât două recorduri după calificarea în semifinale la Wimbledon. Bornele atinse
1 Singurul jucător al FCSB-ului lăudat de Gigi Becali după meciul cu Inter d’Escaldes: “Ne-a câştigat meciul” 2 VIDEOFCSB – Inter Club d’Escaldes 3-1. Miculescu, Olaru şi Ştefănescu au marcat pentru roş-albaştri! 3 Gigi Becali l-a descris într-un singur cuvânt pe Dennis Politic după FCSB – Inter d’Escaldes 3-1: “Fiecare cu părerea lui” 4 Dinamo, a zecea achiziţie a verii! Jucătorul cu 75 de prezenţe în Ligue 1 vine la echipa lui Zeljko Kopic 5 Dinamo transferă un portar cu două meciuri la Cupa Mondială din 2022. Mutarea e ca şi făcută 6 Mircea Lucescu, încântat de cel mai nou transfer de la Universitatea Craiova: “După European am sunat mai mulţi”
Citește și