Închide meniul

Scandal politic uriaș în Australia după ce Novak Djokovic a fost primit nevaccinat în țară! ”Cum am ajuns în această situaţie? Cum a putut să vină aici?”

Antena Sport Publicat: 13 ianuarie 2022, 10:52

Comentarii
Scandal politic uriaș în Australia după ce Novak Djokovic a fost primit nevaccinat în țară! ”Cum am ajuns în această situaţie? Cum a putut să vină aici?”

Profimediaimages

”Politica australiană este să nu autorizeze intrarea pe teritorul său a persoanelor nevaccinate. Cum am ajuns în această situaţie depăşeşte puterea mea de înţelegere. Cum a putut Novak Djokovic să vină aici?”, a declarat liderul laburist Anthony Albanese.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Novak Djokovic și-a aflat primul adversar de la Australian Open 2022

Numărul unu mondial, Novak Djokovic, a fost inclus joi în tragerea oficială a Australian Open, deşi rămâne incert dacă guvernul va anula pentru a doua oară viza sa. El şi-a aflat adversarul din primul tur, compatriotul său Miomir Kecmanovic, locul 77 mondial.

Joi după-amiază, prim-ministrul Scott Morrison a declarat că nu a fost luată încă o decizie cu privire la o posibilă anulare a vizei şi expulzarea jucătorului.

Poziţia ministrului imigrării Alex Hawke, care a spus că are în vedere o anulare în baza puterilor sale discreţionare, “nu s-a schimbat”, a adăugat Morrison în timpul unei conferinţe de presă.

Novak Djokovic, scandal uriaș în Australia

Directorul Australian Open şi preşedintele Federaţiei Australiane, Craig Tiley, a refuzat să răspundă la întrebările reporterilor după tragerea la sorţi a tabloului principal.

Reclamă
Reclamă

Potrivit Melbourne Herald Sun, un oficial guvernamental a susţinut că dacă i s-ar permite lui Djokovic să rămână în Australia fără a fi vaccinat împotriva coronavirusului ar crea un precedent periculos. Această sursă ar fi spus că o anulare a vizei ar fi în concordanţă cu eforturile depuse de Australia timp de luni de zile pentru a lupta împotriva răspândirii virusului.

Potrivit The Age, Alex Hawke, ministrul Imigraţiei, “nu va lua o decizie joi cu privire la anularea sau nu a vizei lui Novak Djokovic.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:39
LIVE TEXTBorussia Dortmund – Inter 0-0. Cristi Chivu luptă pentru optimi, cu Istvan Kovacs la centru
22:34
Vlad Dragomir, gol fabulos în Champions League! A marcat primul gol în UCL cu un şut direct sub transversală
22:28
LIVE TEXTChampions League, etapa 8. Dueluri tari pentru calificare! 18 meciuri se joacă ACUM. Eurogol marcat de Dragomir
22:02
Mihai Stoica i-a “urecheat” pe jucătorii de la FCSB din cauza comportamentului: “Înainte dădeai «bună ziua» și la clanțe”
21:45
Kyros Vassaras, măsură dură după UTA – Rapid! Arbitrul a fost pedepsit
21:42
VideoJurnal Antena Sport | Turcii ne înconjoară
1 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 2 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 3 Primul 11 al celor mai valoroşi fotbalişti din Liga 1. Liderul Craiova nu are niciun jucător. Cum arată Dream Teamul 4 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Adama Traore a semnat cu West Ham 5 “Şocant! Ce tragedie!” Reacţia presei din Grecia după accidentul şocant în care 7 fani PAOK au murit în România 6 VIDEODramă în România: un microbuz cu fani ai lui PAOK, implicat într-un accident cu 7 morţi şi 3 răniţi
Citește și