Închide meniul

Steagurile ruse şi belaruse, interzise la Australian Open!

Dan Roșu Publicat: 17 ianuarie 2023, 9:28

Comentarii

Steagurile ruse şi belaruse, interzise la Australian Open. Federaţia Australiană de Tenis a interzis prezenţa steagurilor ruseşti şi belaruse pe terenurile de la Australian Open. Decizia a fost luată după o solicitare în acest sens a ambasadorului Ucrainei în Australia.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Steagurile din Rusia și Belarus sunt interzise la Australian Open. Politica noastră iniţială a fost că fanii le puteau aduce, dar nu le puteau folosi pentru a provoca perturbări”, se arată într-o declaraţie a Tennis Australia.

Steagurile ruse şi belaruse, interzise la Australian Open!

Această decizie vine în urma unei solicitări a ambasadorului ucrainean de a se lua măsuri, după ce steaguri au fost văzute în mulţime, inclusiv în timpul meciului din primul tur dintre ucraineanca Katerina Baindl şi rusoaica Kamila Rahimova. În tribune, în cadrul acestui meci, suporterii ucraineni făcuseră apel la serviciile de securitate şi la poliţie să reacţioneze.

Un steag rusesc a fost văzut şi pe Rod Laver Arena în timpul victoriei lui Daniil Medvedev asupra americanului Marcos Giron.

„Condamn ferm afişarea publică a steagurilor ruseşti în timpul meciului jucătoarei ucrainene Katerina Baindl de la Australian Open”, a declarat ambasadorul ucrainean Vasyl Myroshnychenko în social media. Apoi, el a cerut Tennis Australia să aplice politica de drapel neutru.

Reclamă
Reclamă

Tennis Australia se confruntă şi cu critici din partea Doug Trappett, fostul ambasador al Australiei în Ucraina. „Aţi fi putut să interziceţi jucătorii ruşi şi să vă poziţionaţi cu un răspuns serios la aceste incidente previzibile, dar aţi ales laşitatea”.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar trebui păstrat Dennis Politic la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:50
Victor Angelescu avertizează rivalele Rapidului la titlu, după victoria cu Hermannstadt: “Am arătat ca o campioană”
8:19
Gigi Becali a primit răspunsul, după ce a anunţat că plăteşte 3 milioane de euro pentru transferul la FCSB: “Suntem mândri”
8:00
Cel mai așteptat monopost a mers încet. Analiza lui Adrian Georgescu
0:22
AC Milan a dat recital cu Bologna. „Diavolii” pun presiune pe Interul lui Cristi Chivu
0:12
Arsenal s-a calificat în finala Cupei Ligii Angliei. Succes la limită în semifinala cu Chelsea
0:08
Momente copleșitoare: Cristi Manea a izbucnit în plâns și a fost consolat de coechipieri, după Hermannstadt – Rapid 0-3
1 Transfer la Dinamo. Contractul jucătorului a fost înregistrat la FRF 2 Doliu la Inter. A murit la 39 de ani, soţia lui este o pictoriţă din România! 3 Mihai Rotaru aduce un atacant la Universitata Craiova 4 Mircea Lucescu, în stare gravă. Selecționerul se tratează pentru o boală cronică. Ce ia în calcul FRF 5 Mesajul lui Mircea Lucescu, din spital, după informaţiile îngrijorătoare apărute 6 Câţi copii are Marius Urzică de la Power Couple 2026. Detaliul mai puţin ştiut despre viaţa personală
Citește și