"Pentru prima oară, Openul francez se va disputa toamna şi va fi mai frig. Mingea va fi mai grea şi va veni mai încet, astfel că aceste condiţii o vor avantaja pe Simona Halep.
În aceste zile friguroase, va fi foarte greu pentru cineva să dea mingea peste Simona Halep. Jucătoarele puternice, precum Pliskova sau Serena Williams se vor aştepta ca punctele să fie câştigate la un moment dat, dar mingea va reveni mereu înapoi.
Halep nu a participat la US Open şi este odihnită. Mai ales că vine după două turnee câştigate pe zgură, la Praga şi Roma, ce i-au oferit o serie de 10 victorii pe această suprafaţă. Această combinaţie o aduce exact unde îşi doreşte să se afle înainte de Roland Garros", a spus Navratilova, citată de WTA.
Victoria Azerenka, principala rivală a lui Halep, la Roland Garros
Finala disputată la US Open, după 7 ani în care nu a atins ultimul act la un Grand Slam, îi dă multă încredere Victoriei Azarenka. Asta chiar dacă zgura nu este suprafaţa ei favorită.
"Din toate jucătoarele de pe tablou, Halep şi Azarenka sunt principalele favorite. Aş fi considerat-o şi pe Naomi Osaka favorită, dar ea nu participă la acest turneu", a mai spus Navratilova.
- Pentru prima oară, Roland Garros se joacă toamna
- Simona Halep va avea un mare avantaj în faţa jucătoarelor puternice
- Play-off-ul din NHL e exclusiv în AntenaPLAY
- Cursa Marelui Premiu al Principatului Monaco e duminică, 7 iunie, de la ora 15:45, live în AntenaPLAY
- Alexander Zverev, primul finalist de la Roland Garros! A egalat un record nedorit la Paris
- Fabulos! Maja Chwalinska, salt uriaș în ierarhia WTA după calificarea în finala Roland Garros. Pe cât a urcat
- Bornele impresionante atinse de Maja Chwalinska, după calificarea în finala Roland Garros 2026
- Povestea de Hollywood a Majei Chwalinska, finalistă la Roland Garros. Lupta cu depresia și retragerea din tenis
- Sorana Cîrstea, mai talentată decât Simona Halep? Răspunsul oferit de legendarul Boris Becker: “Trebuie să ai asta”
































