EXCLUSIV

Gabriela Ruse, după parcursul de la Roland Garros: “Acum se pune problema de cât de sus pot să ajung”

Publicat: 31 mai 2025, 15:32

Comentarii
Gabriela Ruse, după parcursul de la Roland Garros: Acum se pune problema de cât de sus pot să ajung

Gabriela Ruse, în timpul unui meci la Roland Garros/ Profimedia

Gabriela Ruse a tras concluziile, după parcursul său de la Roland Garros. Românca de pe locul 80 WTA a fost eliminată în turul secund de Paula Badosa, scor 6-3, 4-6, 4-6.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gabriela Ruse a transmis că s-a simţit excelent, deoarece nu a mai fost nevoită să joace în calificări la turneul de Grand Slam de la Paris.

Gabriel Ruse, după parcursul de la Roland Garros

Totodată, Ruse a declarat că a căpătat multă încredere după nivelul de joc prestat în duelul cu Badosa. Aceasta este foarte optimistă înainte de restul sezonului, fiind convins că poate ajunge şi mai sus în clasamentul WTA.

“Am muncit foarte mult ca să ajung pe tablou. Parcă nu se mai terminau turneele la care trebuia să joc calificări. M-am bucurat extrem de mult, am simţit că acolo mi-e locul. Am simţit că acolo e locul meu şi am arătat că valoarea mea e acolo, s-a văzut şi în primul meci, adversara a avut victorii importante în ultimele luni.

Meciurile de calificări sunt foarte grele, toate lumea îşi doreşte să ajungă pe tablou. Efortul e mare, joci în fiecare zi.

Reclamă
Reclamă

Chiar dacă la US Open am avut minge de meci, în meciul de aici am simţit că am dominat-o total. Inclusiv la statistică, am văzut că la absolut tot am dominat-o. Am fost puţin frustrant. Antrenorul mi-a zis că atunci când voi câştiga meciul cu Badosa de aici, de la US Open, cel cu Keys de la Australian Open, o să fiu Top 10. Până atunci e important să câştig meciurile şi să iau pas cu pas. Am fost foarte constantă, asta s-a văzut.

(Te hrăneşti din meciul cu Badosa, ai luat un set) 100%. Acum nu se mai pune problema de câte seturi iau, se pune problema de cât de sus pot să ajung. Am văzut că a declarat şi prietena şi colega mea Jaqueline că se poate, acelaşi lucru îl pot spune şi eu. Am început să credem că se poate mai sus. Chiar şi noi, nişte fete modeste din România, care n-am avut nu ştiu ce condiţii, am reuşit şi vom reuşi să fim din ce în ce mai bune”, a declarat Gabriela Ruse, pentru AntenaSport.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:32

Jannik Sinner îşi continuă “marşul” către o performanţă istorică. Liderul ATP, calificare fără emoţii în sferturi la Madrid

15:02

Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul”

14:29

VIDEOPittsburgh Penguins “rămâne în viaţă”! Portarul lui Flyers şi-a trimis pucul în propria poartă la golul care a decis meciul

14:29

Barcelona insistă pentru transferul lui Julian Alvarez. Mutarea uriaşă pregătită de catalani

14:16

Kyros Vassaras, delegat de UEFA la semifinala Champions League. Ce rol va îndeplini şeful CCA

14:03

Lovitură pentru U Cluj în lupta la titlu. Cât va lipsi golgheterul Jovo Lukic, după accidentarea suferită la încălzire

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Anunţul UEFA după ce s-a cerut retrogradarea clubului Inter 3 Răzvan Lucescu a făcut anunţul, după ce Mihai Stoica a spus că îl vrea la FCSB: “Am avut oameni puternici ca patroni” 4 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 5 Decizia luată de conducerea Rapidului în privinţa lui Gâlcă, după ce giuleştenii au fost umiliţi de Dinamo! 6 „Un nou Calciopoli?!” Ce riscă Interul lui Chivu în acest moment, după scandalul de arbitraj
Citește și