Iga Swiatek şi-a demolat adversara în optimile de la Roland Garros în 40 de minute! Statistică fabuloasă a numărului 1 WTA

De Alex Masgras
Publicat: 2.06.2024, 13:42

Iga Swiatek, după meciul cu Anastasia Potapova, din optimile de la Roland Garros / Profimedia

Iga Swiatek şi-a demolat adversara în optimile de la Roland Garros în 40 de minute. Prima jucătoare a lumii s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Paris după o victorie zdrobitoare în faţa Anastasiei Potapova (41 WTA).

Swiatek s-a impus cu 6-0, 6-0 după doar 40 de minute de joc. Poloneza a disputat cel mai scurt meci al carierei.

În cele 40 de minute de pe Philippe Chatrier, Iga Swiatek a pierdut doar 10 puncte, din totalul de 58 de puncte disputate în meciul de duminică. De asemenea, Swiatek a devenit a treia jucătoare din istoria Roland Garros care a victorii cu 6-0, 6-0 în ani consecutivi, după Gabriela Sabatini (1992-1993) şi Mary Pierce (1993-1994).

În total, Swiatek are 89 de seturi câştigate la 0, 23 dintre acestea având loc la turnee de Grand Slam.

Cel mai scurt meci al carierei de până acum al polonezei fusese duelul cu Simona Halep din 2019, tot de la Roland Garros. Atunci, românca s-a impus cu 6-1, 6-0, potrivit OptaAce.

În sferturile de finală, Iga Swiatek o va întâlni pe Marketa Vondrousova, campioana din 2023 de la Wimbledon. Cehoaica a trecut în optimi de Olga Danilova, locul 125 WTA şi surpriza turneului de la Paris, scor 6-4, 6-2, după o oră şi 21 de minute de joc.

Iga Swiatek şi Marketa Vondrousova s-au mai întâlnit de trei ori până acum, poloneza câştigând toate cele trei partide fără set pierdut.

„Simţeam că nu mai am energie” Ana Bogdan a dezvăluit de ce a pierdut meciul cu Elina Svitolina de la Roland Garros

Ana Bogdan a dezvăluit de ce a pierdut meciul cu Elina Svitolina de la Roland Garros. Românca a ratat calificarea în optimile de finală ale turneului de la Paris, după înfrângerea cu Elina Svitolina.

Jucătoarea din Ucraina s-a impus cu 7-5, 6-2. după o oră şi jumătate de joc, într-un meci care a fost marcat şi de întreruperi cauzate de ploaie.

La finalul partidei, Ana Bogdan a dezvăluit că aşteptarea îndelungată provocată de ploaie, dar şi condiţiile dificile de joc, şi-au spus cuvântul în meciul cu Svitolina:

„Nu sunt chiar atât de tristă. Ar trebui să privesc partea plină a paharului şi să mă gândesc la lucrurile bune pe care le-am făcut zilele acestea.

Astăzi (n.r. ieri) nu a fost un meci uşor, din mai multe puncte de vedere. Poate nu am ştiut să gestionez atât de bine jocul în aceste condiţii. Era frig, dar era umiditate. Aveam senzaţia că nu simt foarte bine mingea şi nu pot să controlez foarte bine punctele, aşa cum îmi doresc să o fac.

Când am revenit, simţeam că nu mai am energie. Nu ştiu de ce, poate statul, aşteptatul meciului, poate m-am consumat prea mult mental. Nu ştiu să spun de ce, dar asta am simţit. Nu mai aveam foarte multă energie. Deşi îmi doream, mental nu mai puteam să mă concentrez la fel de bine”, a spus Ana Bogdan, pentru eurosport.ro.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

9:45

LIVE VIDEOIoana Sîngeorzan – Park Gahyeon, LIVE VIDEO, în AntenaPLAY! Andreea Dragoman, victorie dramatică la China Smash 2024

9:29

Ce a putut face Vlad Chiricheş pe Arena Naţională, la 30 de minute după FCSB – RFS 4-1, când toată lumea plecase acasă

9:17

FotoDavid Popovici a refuzat un cadou de o valoare uriaşă, în România! „Îl scot la licitaţie”

8:50

Ilie Dumitrescu a remarcat în FCSB – RFS 4-1 un jucător pe care Gigi Becali l-a făcut praf în trecut: „Dă consistenţă jocului”

8:41

La mulţi ani, Simona Halep! Marea noastră campioană împlineşte 33 de ani şi e aproape de revenirea în circuit

8:30

Ce a spus antrenorul lui Tottenham după eliminarea lui Radu Drăguşin din meciul cu Qarabag: „Nu i-am transmis nimic”

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele