Iga Swiatek şi Jannik Sinner, victorii fără emoţii în primul tur de la Roland Garros! Liderul WTA, succes în doar 61 de minute

De Viviana Moraru
Publicat: 27.05.2024, 17:42

Iga Swiatek şi Jannik Sinner, victorii fără emoţii în primul tur de la Roland Garros

Iga Swiatek, în timpul unui meci/ Profimedia

Iga Swiatek şi Jannik Sinner au obţinut victorii fără emoţii în primul tur de la Roland Garros. Liderul WTA a învins-o pe Leolia Jeanjean, favorita publicului, în doar 61 de minute.

De cealaltă parte, Jannik Sinner, campionul de la Australian Open, s-a impus în trei seturi în duelul cu Christoper Eubanks.

Iga Swiatek, liderul WTA, principala favorită, a trecut lejer, 6-1, 6-2, de franţuzoaica Leolia Jeanjean (148 WTA), jucătoare venită din calificări.

Swiatek, deţinătoarea trofeului, s-a impus după doar o oră şi şase minute de joc, iar în turul următor o va întâlni pe japoneza Naomi Osaka (134 WTA).

Rezultate de luni de pe tabloul feminin:

Jannik Sinner, de cealaltă parte, l-a învins pe americanul Christopher Eubanks, locul 46 ATP, cu 6-3, 6-3, 6-4.

„Sunt bucuros că am revenit pe un teren după accidentare, aici este un turneu special pentru mine, fiindcă e prima oară când am atins sferturile de finală ale unui turneu de Mare Şlem”, a spus italianul, în vârstă de 22 ani, citat de AFP.

Sinner nu a părut să acuze dureri la revenirea sa în competiţie după aproape o lună. El a declarat forfait în sferturi de finală la turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid în faţa canadianului Felix Auger-Aliassime.

Accidentat la Madrid, italianul a fost nevoit să renunţe la turneul Masters 1.000 de la Roma pentru a urma un tratament cu gândul la Roland Garros. Următorul său adversar va fi veteranul francez Richard Gasquet (124 ATP), cu cincisprezece ani mai vârstnic ca el, învingător duminică în faţa croatului Borna Coric.

Carlos Alcaraz, calificare fără emoţii în turul doi de la Roland Garros

Carlos Alcaraz a obţinut o calificare fără emoţii în turul doi de la Roland Garros. De cealaltă parte, Naomi Osaka a obţinut un succes în trei seturi în duelul din turul inaugural al Grand Slam-ului de la Paris.

Carlos Alcaraz, semifinalistul ediţiei trecute, care a venit la Paris cu probleme fizice, s-a impus după 1h 51 min. în faţa unui jucător care nu a învins niciodată un adversar de top 10.

Alcaraz va juca în turul secund cu învingătorul partidei dintre germanul Jack Draper (39 ATP) şi olandezul Jesper de Jong, venit din calificări.

Naomi Osaka, fost lider mondial şi cvadruplă campioană de Grand Slam, s-a calificat cu dificultate în turul secund de la Roland Garros 2024, după ce a învins-o în runda inaugurală, cu 6-1, 4-6, 7-5, pe italianca Lucia Bronzetti (48 WTA).

Japoneza în vârstă de 26 de ani, care a avut nevoie de peste două ore pentru a trece de adversara sa, pe care a condus cu 4-0 în setul trei înainte ca Bronzetti să egaleze, ar putea să o întâlnească în runda următoare pe poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, dacă aceasta va trece de franşuzoaica Leolia Jeajean, provenită din calificări.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

18:17

Erling Haaland ar putea rata următorul meci al lui Manchester City! Anunţul lui Pep Guardiola, după 1-1 cu Newcastle

18:16

O echipă din Premier League a stabilit un record istoric! A ajuns la al 3-lea meci consecutiv cu gol marcat în primul minut

17:53

Cole Palmer e uriaș! A marcat 4 goluri în prima repriză din Chelsea – Brighton și a stabilit un record uluitor

17:49

CFR Cluj – UTA Arad LIVE TEXT (19:00). Dan Petrescu și Mircea Rednic caută victoria în Gruia. Echipele de start

17:23

Când este aşteptat să revină pe teren Olimpiu Moruţan! Veşti uriaşe despre internaţionalul român

17:11

Pep Guardiola, prima reacție după Newcastle – Manchester City 1-1: „Am luat decizii proaste!”

1 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 2 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 5 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s 6 FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici”s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele