Rafael Nadal e uriaş şi la 10 grade Celsius. A terminat meciul cu Sinner la 01:30 noaptea, în condiţii rar întâlnite

Antena Sport Publicat: 7 octombrie 2020, 6:07

ProfimediaImages

Rafael Nadal, în semifinale la Roland Garros

• Rafael Nadal - Jannik Sinner 7-6, 6-4, 6-1
  • Nadal, la a 13-a semifinală la Roland Garros

Partida a fost decalată de primul sfert de finală de pe tabloul masculin, în care Diego Schwartzman şi Dominic Thiem au dus o luptă epică de 5 ore şi 8 minute.

Argentinianul s-a impus în setul decisiv, 7-6 (1), 5-7, 6-7 (6), 7-6 (5), 6-2, în faţa campionului de la US Open şi va juca împotriva marelui Nadal, în semifinale. Sud-americanul l-a învins la Roma pe Nadal, cu 6-2, 7-5. Asta după ce pierduse primele 9 meciuri cu ibericul.

Rafael Nadal, nemulţumit de condiţiile de la Roland Garros

Rafael Nadal s-a plâns la finalul meciului de condiţiile meteo. El se află la a 13-a semifinală la Paris.

"Desigur, nu este ideal să termini un meci la unu şi jumătate dimineaţa, dar problema este vremea. Aceasta este adevărata problemă. Este prea frig pentru a juca, ca să fiu sincer. Ştiu că fotbaliştii joacă în astfel de condiţii, dar nu este acelaşi lucru, ei aleargă mereu.

Noi alergăm, ne oprim, facem o pauză între fiecare punct. Este un sport în care există multe întreruperi. De aceea, cred că este cam periculos pentru organism să se joace în astfel de condiţii. Dar bine, asta este. Nu ştiu de ce au decis să pună cinci meciuri pe Chatrier în aceeaşi zi. Cred că a fost un risc pe care şi l-au asumat.

Când am primit programul ieri (n.r. – luni), mi-am spus că este foarte probabil că vom avea meciuri extrem de lungi. Aşa s-a întâmplat. Ei bine, am încercat să am răbdare, să accept ceea ce ni s-a impus. Am încercat să fiu pozitiv şi am câştigat jocul", a spus Nadal.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

20:30 Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune! 19:54 Englezii nu îi dau României nicio şansă la EURO 2024! Verdict dur pentru grupa „tricolorilor” 19:11 CSM Bucureşti – Dunărea Brăila 35-35! „Thriller” în Liga Naţională de handbal! Brăilencele au reuşit o revenire de senzaţie 18:51 Victor Angelescu, dezvăluire de ultimă oră în scandalul materialelor pirotehnice: „Ştiam că fanii dau cu torţe cu FCSB” 18:50 Sandro Tonali, acuzat de Federaţia Engleză că a pariat din nou! De câte ori a încălcat regulamentul după transferul la Newcastle 18:12 Reacţie categorică a presei din Scoţia, după anunţul făcut de Ianis Hagi: „Este impresionant” 18:00 Tudorel Stoica a reacţionat după declaraţiile lui Gică Hagi despre fiul său, Ianis: „A exagerat, îi face rău băiatului lui” 17:42 Dani Alves şi Robinho, desfiinţaţi de un fost coechipier: „Dacă îi făceau asta fiicei mele, nu mai eram la interviu acum” 16:59 Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală din Antalya! Românca, fără set pierdut de la revenirea în circuit 16:57 Bocciu şi ceilalţi doi ultraşi ai Rapidului rămân în arest! Decizia de ultimă oră a instanţei Vezi toate știrile
ATP • 23 mart., 21:52
Primul turneu la care va participa Novak Djokovic, după înfrângerea-şoc de la Indian Wells! Posibil duel „de foc” cu Rafael Nadal
Carlos Alcaraz, revenire de senzaţie cu Jannik Sinner! S-a calificat în finala Indian Wells şi a încheiat seria italianului
ATP • 17 mart., 8:36
Tenis • 13 mart., 11:20
Carlos Alcaraz și Jannik Sinner s-au calificat fără emoții în sferturi la Indian Wells. Cu cine se vor duela
Novak Djokovic a stabilit o nouă bornă incredibilă, după victoria de la Indian Wells! Sârbul vine după recordul lui Rafael Nadal
ATP • 10 mart., 13:12
Carlos Alcaraz și Jannik Sinner s-au calificat în turul 3 la Indian Wells
Tenis • 9 mart., 11:00
Carlos Alcaraz și Jannik Sinner s-au calificat în turul 3 la Indian Wells. Cu cine se vor duela