Roger Federer a explicat de ce s-a enervat şi s-a certat cu arbitrul în timpul meciului cu Cilic: „La început, nu am înţeles”

De Antena Sport
Publicat: 4.06.2021, 9:26
Actualizat: 4.06.2021, 9:26

roger-federer-marin-cilic

Hepta

Roger Federer a avut un dialog aprins cu arbitrul în timpul meciului cu Marin Cilic. Elveţianul a venit cu explicaţii suplimentare la conferinţa de presă cu privire la acest incident.

La început, nu am înţeles. Mi-am spus că arbitrul trebuie să fi vorbit cu mine şi trebuie să-mi fi dat un avertisment. După aceea, am încercat să înţeleg de ce. Nu eram acolo încercând să câştig timp şi nu îl ţineam pe cel care servea în aşteptare. Am realizat acest lucru când m-am aşezat, dar nu înainte, chiar şi când am vorbit cu el la fileu. La un moment dat, Marin a servit şi eu nu eram la locul meu. Mi-am spus: <El îşi exersează serviciul, este ciudat>. Nu, de fapt, poate pentru că a fost deranjat un timp… I-am spus arbitrului: <De ce nu mi-ai spus? Pentru că nu ştiam că asta îl deranjează pe Marin>. Arbitrul mi-a spus: <Am crezut că ştii că …> Iată… acestea sunt totale neînţelegeri!”, a spus Roger Federer la conferinţa de presă, potrivit lefigaro.fr.

Roger Federer a avut un dialog aprins cu arbitrul în timpul meciului cu Marin Cilic

Roger Federer, locul 8 ATP, şi-a ieşit din pepeni după ce a primit un avertisment în timpul meciului cu croatul Marin Cilici, locul 47 ATP, din turul al doilea al French Open şi a avut o discuţie lungă cu arbitrul de scaun.

Elveţianul a câştigat destul de uşor primul set, cu 6-2, apoi şi-a pierdut serviciul şi a fost condus de Cilic pe tot parcursul setului secund. La 1-3, Federer s-a dus să-şi ia prosopul şi să-şi şteară racheta şi a primit un avertisment pentru că a întârziat serviciul adversarului său. Cilic era pregătit să servească, dar fostul lider ATP nu era la primire.

Potrivit lefigaro.fr, considerând că a fost penalizat în mod nedrept, Roger Federer s-a sprijinit cu mâna pe fileu în faţa scaunului arbitrului, şi-a încrucişat picioarele şi a explicat, cu gesturi lămuritoare: „Vin de aici, mă duc acolo, mă întorc. Crezi că sunt lent? Nu m-ai văzut niciodată jucând? El a făcut asta de zece ori în primul set şi nu l-ai oprit„.

Federer a continuat apoi agasat. „Asculţi sau vorbeşti? Te-am ascultat până acum, tu mă asculţi? (…) Crezi că a fost deranjat că a durat prea mult, hai să-l întrebăm!” Şi Federer i-a strigat rivalului său: „Am fost prea lent?

Elveţianul a reluat jocul după minute bune, în aplauzele publicului, dar fără a reuşi să-şi scoată episodul din memorie. La schimbarea terenurilor, supărat în continuare, a vorbit din nou cu arbitrul, care a rămas la părerea sa.

Este pentru prima dată când un tip serveşte în timp ce eu nu sunt încă acolo şi tu nu ai reacţionat, nu spui nimic…”, a spus Federer, indicând că nu a înţeles că Marin Cilici părea să dea semne de nerăbdare. „M-am gândit că ai înţeles”, a răspuns arbitrul. „Te-ai gândit… Te-ai gândit greşit”, a reacţionat imediat favoritul numărul 8.

Roger Federer a pierdut setul secund, 2-6, apoi s-a impus într-un set 3 foarte echilibrat, 7-6 (4). Scăpat de tensiune, elveţianul a defilat în setul al patrulea şi a câştigat meciul cu 6-2, 2-6, 7-6 (4), 6-2, după două ore şi 35 de minute de joc.

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Roger Federer, Wimbledon 2021
Tenis • 15 aug., 22:36
Roger Federer, coşmar fără sfârşit! Elveţianul va suferi a treia operaţie la genunchiul drept. „Nu pot continua aşa!”
Tenis • 14 iul., 21:42
Suma URIAŞĂ care s-a plătit pentru tricouri şi rachete de tenis care au aparţinut lui Roger Federer: „Sumele sunt incredibile, sunt foarte fericit”
Roger Federer s-a retras de la Jocurile Olimpice
JO 2020 • 13 iul., 19:38
Roger Federer s-a retras de la Jocurile Olimpice! „Sunt foarte dezamăgit!” Motivul pentru care nu mai ajunge la Tokyo
I se spune „Popeye Marinarul din Rusia”, după ce și-a injectat jeleu petrolifer în brațe. Ce avertisment i-au dat medicii
LIVE BLOG | 16-imile Cupei României. Universitatea Craiova și-a luat revanșa cu CFR Cluj! Dinamo, victorie cu Ripensia Timișoara. UTA, umilită de Filiași. Toate rezultatele sunt AICI
1
9:08 „Mandingaaa, te omor!” „Gașca nebună” făcea ravagii în rândul tinerilor jucători! „Am fugit în vestiar și m-am închis în baie!” 8:37 Dan Petrescu a fost dat de gol: „M-a sunat să mă întrebe de el”. Ce transferuri pregăteşte CFR Cluj după eliminarea din Cupă 8:25 Dan Petrescu şi-a ieşit din minţi după Universitatea Craiova – CFR Cluj: „M-au deranjat, e de neînţeles cum se comportă”. Ce l-a enervat maxim pe antrenorul campioanei 8:11 Îl mai salvează Iordănescu? Nu l-a ținut nici două luni! Gigi Becali, foc și pară pe un jucător de la FCSB! Mesajul transmis de finanțator către MM și Edi 0:09 Laurenţiu Reghecampf s-a dezlănţuit după CFR – Universitatea Craiova: „Trebuie să ne bucurăm”. Anunţ după ce a eliminat campioana 23
sept.
23:57
Universitatea Craiova – CFR Cluj 1-0 | Dan Petrescu, furios pe organizatorii Cupei României. „Nu e posibil ca echipa campioană să nu fie cap de serie!” Ce explicații a avut pentru eșecul din Bănie
23
sept.
23:50
Ciprian Deac şi-a atacat coechipierii după Universitatea Craiova – CFR: „Trebuie să ai spirit, e mereu presiune”. Ce l-a nemulţumit pe căpitanul campioanei
23
sept.
23:20
Universitatea Craiova – CFR Cluj 1-0. Oltenii și-au luat revanșa! Lyes Houri, eroul din Bănie. Echipa lui Reghecampf e în optimile Cupei României
23
sept.
23:14
Dinamo nu a avut nicio şansă la Paris! Înfrângere ruşinoasă în faţa celor de la PSG. Nu au avut nicio şansă