Roland Garros 2021 | Două românce joacă, duminică, în primul tur de la Paris. De la ce oră încep meciurile

Antena Sport Publicat: 29 mai 2021, 18:15

Comentarii
Roland Garros 2021 | Două românce joacă, duminică, în primul tur de la Paris. De la ce oră încep meciurile

Roland Garros 2021 Două românce joacă duminică

Jucătoarele Patricia Ţig şi Ana Bogdan vor evolua, duminică, în primul tur al turneului de la Roland Garros, potrivit programului anunţat de organizatori.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Roland Garros 2021 | Două românce joacă, duminică, în primul tur

Patricia Ţig, locul 63 mondial, o va întâlni pe japoneza Naomi Osaka, locul 2 mondial şi favorită 2. Meciul va fi primul al zilei pe terenul Philippe Chatrier, de la ora 12.00.

De la ora 12.00 va avea loc, pe terenul 8 şi confruntarea Ana Bogdan (102 WTA) – Elisabetta Cocciaretto (Italia, 113 WTA).

România, 6 reprezentante la Roland Garros 2021

România va avea 6 reprezentante pe tabloul principal de la Roland Garros. Irina Bara, locul 122 WTA, este ultima care li s-a alăturat Soranei Cîrstea&Co.

Ea a obţinut a doua calificare din carieră, după ce a învins-o, în turul al treilea al calificărilor, cu scorul de 7-5, 6-2, pe Magdalena Frech, locul 153 WTA, după un meci de două ore şi şapte minute.

Reclamă
Reclamă

La actuala ediţie, şapte jucătoare din România au evoluat în calificări. Pe tabloul principal sunt acceptate direct Sorana Cîrstea, Patricia Ţig, Irina Begu, Ana Bogdan şi Mihaela Buzărnescu. Simona Halep, locul 3 WTA, nu participă la competiţiie, fiind accidentată.

Simona Halep, marea absentă de la Roland Garros 2021

Simona Halep (29 de ani, locul 3 WTA) va rata Roland Garros din cauza accidentării suferite la Roma. Românca a suferit o ruptură la gamba stângă în meciul cu Angelique Kerber.

Simona speră să se refacă la timp pentru Wimbledon. Turneul londonez este programat între 28 iunie şi 11 iulie. Organizatorii au inclus-o pe Simona printre participanţi. Ea este cap de serie numărul 3, datorită poziţiei din ierarhia mondială. Ashleigh Barty şi Naomi Osaka sunt primele favorite.

Reclamă

Simona Halep a cucerit ultimul trofeu oferit la Wimbledon, după finala cu Serena Williams din 2019. Ediţia de anul trecut nu s-a desfăşurat din cauza pandemiei de coronavirus.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în La Liga în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:59 5 apr.

UPDATEMircea Lucescu e în stare critică! Răzvan Lucescu a fost la spital, alături de mama lui: “E o situaţie grea”

23:44 5 apr.

Alex Dobre, mesaj pentru suporteri, după ce jucătorii de la Rapid au fost înjuraţi în Giuleşti: “Nu o fac cu răutate”

23:35 5 apr.

Inter – Roma 5-2. Echipa lui Cristi Chivu, victorie uriaşă în derby! Calhanoglu a înscris un gol magnific

23:35 5 apr.

Ce a spus Costel Gâlcă despre reacţia fanilor după înfrângere! Suporterii au făcut un scandal uriaş

23:27 5 apr.

Claudiu Petrila nu s-a ferit de cuvinte, după 1-2 cu U Cluj: „Când trebuie să facem un pas important ne împiedicăm”

23:21 5 apr.

Bergodi, în culmea fericirii după Rapid – U Cluj 1-2! Ce a spus de Dan Nistor, care a fost foarte nervos

1 Ministrul Sănătăţii, anunţ de ultimă oră despre Mircea Lucescu: “E în stare critică! S-a degradat în ultimele 24-48 de ore” 2 Fanii lui PAOK Salonic, gest superb pentru Răzvan Lucescu! Ce s-a întâmplat înaintea remizei cu Panathinaikos 3 Răzvan Lucescu vine de urgență în România! Antrenorul ajunge după un derby în Grecia 4 Au apărut înregistrările din camera VAR! Cum s-a judecat cea mai controversată fază din Atletico – Barcelona 5 VIDEORăzvan Lucescu, primele imagini după ce tatăl lui a fost plasat în comă indusă! Cum a fost surprins, la meciul lui PAOK 6 Continuă revoluţia lui Gigi Becali la FCSB! Jucătorul cu salariu lunar de 30.000 de euro e OUT
Citește și