Închide meniul

Roland Garros 2021 | Dueluri infernale pentru românce încă din prima rundă: Irina Begu – Serena Williams și Patricia Țig – Naomi Osaka. Cu cine joacă Sorana Cîrstea

Alexandru Ivan Publicat: 27 mai 2021, 19:33

Comentarii
Roland Garros 2021 | Dueluri infernale pentru românce încă din prima rundă: Irina Begu – Serena Williams și Patricia Țig – Naomi Osaka. Cu cine joacă Sorana Cîrstea

Tragere la sorți infernală la Roland Garros

Tragere la sorți infernală la Roland Garros. Irina Begu, locul 74 WTA, o va întâlni pe americanca Serena Williams, numărul 8 mondial şi favorită 7. Câştigătoarea acestui meci va juca în faza următoare pe sportiva care se va impune în meciul Mihaela Buzărnescu (173 WTA) – Arantxa Rus (Olanda, 84 WTA).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tragere la sorți infernală la Roland Garros. Adversare de calibru pentru românce

Patricia Ţig, locul 63 mondial, o va întâlni pe sportiva japoneză Naomi Osaka, locul 2 mondial şi favorită 2. Câştigătoarea confruntării va evolua apoi cu Ana Bogdan (102 WTA) sau cu o jucătoare venită din calificări.

Sorana Cîrstea, numărul 61 mondial, va evolua în primul tur cu favorita 19, britanica Johanna Konta (20 WTA).

În cursa pentru un loc pe tabloul principal a rămas o singură româncă, Irina Bara, cap de serie 14 în calificări, care o va întâlni vineri pe poloneza Magdalena Frech.

Reclamă
Reclamă

Simona Halep, marea absentă de la Roland Garros 2021

Simona Halep (29 de ani, locul 3 WTA) va rata Roland Garros din cauza accidentării suferite la Roma. Românca a suferit o ruptură la gamba stângă în meciul cu Angelique Kerber.

Simona speră să se refacă la timp pentru Wimbledon. Turneul londonez este programat între 28 iunie şi 11 iulie. Organizatorii au inclus-o pe Simona printre participanţi. Ea este cap de serie numărul 3, datorită poziţiei din ierarhia mondială. Ashleigh Barty şi Naomi Osaka sunt primele favorite.

Reclamă

Simona Halep a cucerit ultimul trofeu oferit la Wimbledon, după finala cu Serena Williams din 2019. Ediţia de anul trecut nu s-a desfăşurat din cauza pandemiei de coronavirus.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:29
De ce soția lui Helmut Duckadam refuză ca stadionul Steaua să poarte numele legendarului portar
17:21
EXCLUSIVTamaş şi Dan Alexa, după ce au câştigat Asia Express: “Trofeul vieţii”! Au promis o sărbătoare cu multă băutură
16:58
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari știri ale zilei de 13 noiembrie
16:51
Adi Mutu şi Walter Zenga au ajuns la cuţite. “Rasism! Tentă de desconsiderare față de o nație”
16:31
Adrian Mutu sau Edin Dzeko? Răspunsul lui Elvir Koljic şi reacţia “Briliantului”
16:29
Credit pentru Gino Iorgulescu. Cluburile au decis că poate candida şi la viitoarele alegeri LPF
1 FotoDan Alexa şi Gabi Tamaş au câştigat Asia Express! Suma pe care au primit-o! Cei doi, în lacrimi în finală 2 Clubul care a evoluat în Liga 1, exclus din toate competițiile din România! De ce s-a ajuns la această situație 3 Amendat de Gigi Becali, Daniel Bîrligea și-a aflat și pedeapsa de la Disciplină. Cât stă suspendat 4 FotoA murit Horia Moculescu! Compozitorul era mare fan FCSB şi i-a ţinut partea lui Becali în conflictul cu armata 5 Foto“Vă pupă păpușicile!” Prima postare a lui Gabi Tamaş după ce el şi Dan Alexa au câştigat Asia Express 6 Ricardo Cadu, dezvăluiri din trecutul lui Filipe Coelho. Ce şanse are Craiova la titlu cu el antrenor: “Eu cred…”
Citește și