Închide meniul

Roland Garros 2021 | Scandal monstru la Paris, după ce fanii au fost obligaţi să părăsească tribunele în timpul meciului Djokovic – Berrettini! „Este inadmisibil! Banii înapoi!”

Dragoș Vasile Publicat: 10 iunie 2021, 12:26

Reclamă
Roland Garros 2021 | Scandal monstru la Paris, după ce fanii au fost obligaţi să părăsească tribunele în timpul meciului Djokovic – Berrettini! „Este inadmisibil! Banii înapoi!

Djokovic-Berrettini

Scandal monstru la Paris, după ce fanii au fost obligaţi să părăsească tribunele în timpul meciului Djokovic – Berrettini.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Scandal monstru la Paris! Suporterii, obligaţi să părăsească tribunele

Spectatorii şi-a exprimat nemulţumirea şi s-au lăsat cu greu duşi din tribunele arenei Philippe Chatriere tocmai în momentul în care se încingea meciul dintre sârbul Novak Djokovic şi italianul Matteo Berrettini, potrivit news.ro.

Datorită relaxării restricţiilor de circulaţie (până la ora locală 23.00, faţă de 21.00 înainte), sesiunea de seară de la Roland-Garros de miercuri a fost singura de până acum care a avut loc cu public. Astfel, 5.000 de spectatori au participat la sfertul de finală care a început la ora locală 20.00, cu o oră mai devreme decât celelalte sesiuni de noapte.

La ora locală 22.30, un prim anunţ, huiduit, al crainicului i-a invitat pe spectatori să părăsească stadionul. Dacă unii s-au supus, majoritatea spectatorilor a rămas pe terenul Philippe Chatrier.

La 2-1 pentru Novak Djokovic, la ora locală 22.45, a fost difuzat un nou anunţ, de asemenea huiduit. La ora locală 20.45, pentru a respecta încetarea circulaţiei de la ora 21.00, a devenit evident că o parte din public nu va părăsi stadionul. Matteo Berrettini cerea în continuare sprijinul unei audienţe care era predominant în favoarea lui.

Reclamă
Reclamă

Fanii au răbufnit după ce au fost obligaţi să părăsească arena: „Banii înapoi!”

La 3-2 pentru Djokovic, supervizorul turneului a intrat pe teren şi le-a cerut celor doi jucători să se întoarcă la vestiare. Era ora 22.55. Jocul a fost întrerupt, iar majoritatea spectatorilor a părăsit stadionul. O sută de îndrăzneţi au rămas aşezaţi, aşteptând să fi daţi afară cu forţa. Au fost auzite scandări precum „Banii înapoi”, „Forget (n.r. – directorul turneului Guy Forget), demisia” şi „Mulţumesc, Amazon”. Agenţii de securitate au venit şi i-au făcut pe ultimii spectatori să plece, invitându-i să îşi adreseze plângerile Federaţiei Franceze de Tenis.

„Plătim 500 de euro pentru a vedea două treimi dintr-un meci, este inacceptabil!”, s-a răzvrătit un tată care a venit cu cei trei copii ai săi, potrivit lequipe.fr. Unii au încercat cu umor să ceară locuri pentru finală sau au strecurat un „avem un certificat de angajat”.

La ora 23.10, ultima persoană neacreditată a părăsit terenul Philippe-Chatrier şi jucătorii s-au întors imediat în teren. După o încălzire rapidă, meciul a fost reluat la 23.15, în atmosferă tăcută.

Reclamă

Djokovic, care a câştigat setul al patrulea cu 7-5 şi s-a calificat în semifinale, a lăudat atmosfera creată de spectatori pe arena Philippe Chatrier.

„Este păcat pentru turneu şi pentru public că există această restricţie. Dar am ştiut-o şi aşa s-a întâmplat. Înainte, atmosfera era ca Cupa Davis, oamenii reacţionând la toate punctele… Sunt fericit că am trăit această experienţă a sesiunii de noapte cu public. Aş fi putut termina mai devreme, dar Matteo este un jucător foarte puternic. S-a bazat pe un serviciu foarte puternic şi foarte precis, foarte greu de citit”, a spus el.

Spectatorii şi unii jucători, între care rusul Danil Medvedev, i-au criticat pe organizatori pentru programarea meciurilor în această sesiune de seară. Ei îi acuză pe organizatori de lăcomie, pentru că au preferat să vândă drepturile TV către Amazon, care a impus această oră târzie, pentra ca partidele să fie transmise în America.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
17:47

„Este demenţial!” Gigi Becali a dezvăluit cine e jucătorul numărul 1 de la FCSB: „E cel mai bun!”

17:47

Noi detalii despre recuperarea lui Radu Drăguşin. Marele regret al fundaşului român: „Şi-a dorit mult asta”

17:21

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 13 martie

17:20

Toto Wolff, verdict categoric despre Max Verstappen! Ce a spus şeful Mercedes înaintea Marelui Premiu al Australiei: „Fac ce spun”

17:10

VIDEORomâncele luptă pentru medalii la Campionatul Mondial de box feminin 2025! Crinuţa Sebe a pierdut în sferturi

17:09

Kylian Mbappe revine la naţionala Franţei. Lotul anunţat de Didier Deschamps pentru meciurile din Liga Naţiunilor

1 VIDEO & FOTOSimona Halep a participat la ceremonia lui Gică Hagi! Cum şi-a făcut apariţia fostul număr 1 WTA la Palatul Cotroceni 2 NEWS ALERTDorinel Munteanu, revenire de senzaţie în Liga 1! Echipa cu care s-a înţeles 3 Un fost portar din Liga 1 s-ar fi sinucis! A murit la doar 47 de ani. Tragedia a fost anunțată de ultimul club din cariera sa 4 FotoFCSB a plecat la Lyon! Vedeta campioanei României care nu a făcut deplasarea pentru returul din optimile Europa League 5 Ce notă a primit Istvan Kovacs după Liverpool – PSG! Arbitrul român a avut viaţă grea pe Anfield: „Câteva decizii controversate” 6 Starul lui Real Madrid care s-a schimbat la faţă când a auzit că va executa al cincilea penalty, în duelul cu Atletico. Ancelotti: „I-am văzut faţa şi am zis `stai, stai`”
Citește și