Simona Halep – Irina Begu 6-3, 6-4! "Simo" îşi continuă marşul spre al doilea titlu la Roland Garros. Irina a luptat admirabil

Antena Sport Publicat: 30 septembrie 2020, 16:40

ProfimediaImages

Simona Halep - Irina Begu Roland Garros 2020

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, a învins-o, miercuri, pe Irina Begu, locul 73 WTA, scor 6-3, 6-4, şi s-a calificat turul trei la Roland Garros.

În primul set, Halep a condus cu 3-0 şi 4-1, însă Begu a reuşit să recupereze din scor şi a ajuns la 4-3, însă sportiva din Constanţa s-a impus în cele din urmă cu 6-3, după 41 de minute de joc.

Setul doi a fost mai echilibrat, însă în cele din urmă Halep l-a câştigat, scor 6-4, după 42 de minute de joc.

În turul trei, Halep va evolua cu americanca Amanda Anisimova.

Update 19.33: Final de meci! Simona Halep – Irina Begu 6-3, 6-4. Simo merge mai departe la Roland Garros.

Update 19.21: Simona Halep – Irina Begu 6-3, 4-4. Irina lupta cu ardoare până la ultima picătură de energie, Simo nu face nici ea niciun pas în spate.

Update 19.18: Simona Halep – Irina Begu 6-3, 3-3. Echilibru perfect în setul al doilea.

Update 19.14: Simona Halep – Irina Begu 6-3, 2-3. Meci superb între cele două românce.

Update 19.10: Simona Halep – Irina Begu 6-3, 2-2. Irina nu cedează şi fece rebreak-ul.

Update 19.04: Simona Halep – Irina Begu 6-3, 2-1. "Simo" face break-ul cu un retur de excepţie.

Update 18.56: Simona Halep – Irina Begu 6-3, 1-1. Început echilibrat al celui de-al doilea set.

Update 18.53: Simona Halep – Irina Begu 6-3, 0-1. Start bun pentru Irina Begu, în al doilea set.

Update 18.50: Simona Halep – Irina Begu 6-3. Numărul 2 WTA şi principala favorită de la Roland Garros a câştigat primul set după 38 de minute.

Update 18.46: Simona Halep – Irina Begu 5-3. Simona face rebreak-ul cu un passing formidabil.

Update 18.37: Simona Halep – Irina Begu 4-3. Luptă formidabilă între cele două românce. Irina reuşeşte break-ul şi echilibrează primul set.

Update 18.34: Simona Halep – Irina Begu 4-2. Irina pare că a intrat în meci şi a mai câştigat un game.

Update 18.26: Simona Halep – Irina Begu 4-1. Simona îşi păstrează avantajul break-ului reuşit în startul meciului. Meciul e din ce în ce mai frumos.

Update 18.23: Simona Halep – Irina Begu 3-1. Irina a câştigat primul game din meci. Scurta care i-a făcut pe spectatori să aplaude la scenă deschisă.

Update 18.15: Simona Halep – Irina Begu 3-0. Irina pare copleşită de emoţia duelului cu buna sa prietenă. Principala favorită s-a distanţat la 3 game-uri.

Update 18.13: Simona Halep – Irina Begu 2-0. Început solid pentru Simona, care reuşeşte să câştige pe serviciul Irinei.

Update 18.10: Simona Halep – Irina Begu 1-0. A început partida. Simona şi-a făcut serviciul.

Aceasta va fi cea de-a opta întâlnire directă dintre cele două românce şi prima la un turneu de Grand Slam. Primele 7 partide au avut aceeaşi învingătoare, Simona Halep.

Begu a câştigat un singur set, 6-0, în faţa Simonei, la Madrid 2016, atunci când între cele două a avut loc şi un dialog de la distanţă încins.

Simona Halep – Irina Begu Roland Garros 2020 | Cele mai bune performanţe

Simona Halep şi-a adjudecat titlul în 2018, după două finale pierdute, 2014 şi 2017, cu Maria Sharapova, respectiv Jelena Ostapenko.

De partea cealaltă, Irina nu a trecut încă de faza optimilor. În 2016, era învinsă de Shelby Rogers, 3-6, 4-6.

Simona Halep – Irina Begu Roland Garros 2020 | Schimbarea Simonei

Simona Halep le-a dezvăluit francezilor care sunt cele mai mari schimbări în jocul ei, în ultimul an.

"Cred că mi-am îmbunătăţit jocul, sunt mult mai matură pe teren. Sunt mult mai calmă şi mă simt mult mai bine pe teren.

Sunt relaxată şi încerc să dau totul în fiecare meci. Nu mai renunţ uşor la niciun punct, deci cred că m-am schimbat mult în ultimele 12 luni", a spus Halep, la conferinţa de presă.

Simona Halep – Irina Begu Roland Garros 2020 | Recordul Simonei

Simona Halep a bătut-o pe Sara Sorribes Tormo, cu 6-4, 6-0 şi a ajuns la 15 victorii consecutive în circuit, un record absolut al carierei ei. Succesele i-au adus trei turnee consecutive, la Dubai, Praga şi Roma.

Precedentul record data din 2015, atunci când Simona lega 14 victorii şi cucerea trofeele la Dubai şi Indian Wells, ajungând apoi în semifinalele de la Miami.

Simona Halep – Irina Begu Roland Garros 2020 | Sfatul lui Wilander

După un prim meci la Roland Garros 2020, care i-a adus 10 game-uri câştigate consecutiv, Simona Halep este văzută drept favorită la câştigarea titlului de către Mats Wilander.

"Cred că asta se întâmplă din cauza temperaturii joase, ştia că trebuie să muncească mult. E un test bun şi va fi foarte greu de bătut. A fost agresorul.

Cei mai buni jucători vor găsi modalităţile să închidă punctul. Dacă nu vii la fileu, sunt şanse mai mici să închizi punctul. Trebuie să alergi", a spus Wilander.

Meciul dintre Simona Halep şi Irina Begu se va disputa miercuri, de la ora 18:00, şi va putea fi urmărit în format LIVE TEXT pe AS.ro.

14:15 „Hai, mă, Gicane, chiar așa?” Dialog spumos între Gică Hagi și Ciprian Marica! „Pariul” făcut de „Rege” 14:08 0-57, una dintre cele mai severe înfrângeri din istoria hocheiului. România, pe lista meciurilor cu diferenţe uriaşe de scor 14:03 UTA – Oţelul LIVE SCORE (16:45). Duel de foc pentru primul loc între Mircea Rednic şi Dorinel Munteanu 13:37 Jucătorul propus la Rapid, de la FCSB! Mesajul clar al lui Dumitru Dragomir: „Să-l ia!” 13:22 Iuliana Demetrescu, o nouă delegare de lux! Arbitra jignită de Gigi Becali va arbitra o semifinală de Liga Campionilor 12:44 Ce cotă a ajuns să aibă Simona Halep la câştigarea Roland Garros 2024. Simo a jucat un singur meci de la revenire 12:41 Echipa care îl regretă pe Ianis Hagi! Fiul „Regelui”, lăudat deși nu joacă la Alaves: „Este protagonist! Viitorul încă se scrie!” 12:31 Emoţii pentru Florinel Coman şi FCSB, înaintea meciului cu Farul! Ce şanse are să joace în meciul care poate decide titlul 12:01 Motivul pentru care Cristi Săpunaru a fost lăsat pe bancă de Bogdan Lobonț, la Farul – Rapid! Anunțul căpitanului giuleștenilor 11:37 „M-a bulversat” Bogdan Lobonţ, făcut praf după înfrângerea lui Rapid cu Farul: „Echipă deplorabilă” Vezi toate știrile