Jessica Pegula, favorita numărul 3 de la Roland Garros, a fost eliminată surprinzător în optimile de finală de franţuzoaica Lois Boisson (22 de ani, locul 361 mondial).
Lois Boisson, beneficiară a unui wild-card la Roland Garros, a pierdut primul set, cu 6-3, dar le-a câştigat pe ultimele două, cu 6-4, 6-4.
Jessica Pegula, eliminată de la Roland Garros de Lois Boisson, jucătoarea aflată pe locul 361 mondial!
În sferturile de finală, Lois Boisson o va întâlni pe rusoaica Mirra Andreeva (18 ani, locul 6 mondial).
Lois Boisson a reuşit o premieră la Roland Garros după 23 de ani. Este prima jucătoare de la Mary Pierce încoace care reuşeşte calificarea în sferturile de finală ale Grand Slam-ului parizian ca jucătoare care primeşte un wild-card.
Lois Boisson a devenit jucătoarea cel mai slab clasată care ajunge în sferturile de finală la Roland Garros în ultimele 4 decenii.
Boisson a obţinut victoria carierei la capătul unui meci foarte disputat, care a durat 2 ore şi 42 de minute. În game-ul final, în care franţuzoaica a fost la serviciu, Jessica Pegula a avut o minge de break, pe care a ratat-o.
- Simona Halep, mesaj emoționant la 8 ani după ce a câștigat Roland Garros: “Ziua în care visul meu a devenit realitate”
- Alexander Zverev, copleșit de emoții după ce a câștigat trofeul la Roland Garros: „Am trecut prin multe, acum sunt campion”
- VIDEO. Moment controversat după finala Roland Garros. A afişat steagul Rusiei şi reacţia a venit imediat
- Mirra Andreeva, mesaj special după finala Roland Garros: “Pot să fiu dificilă uneori”
- Maja Chwalinska i-a făcut pe toţi să râdă după finala de la Roland Garros: “Mirra e de vină!”
































