Iga Swiatek a scris istorie la Wimbledon 2025! Premieră pe iarba londoneză în Era Open

Alex Masgras Publicat: 12 iulie 2025, 19:31

Comentarii
Iga Swiatek a scris istorie la Wimbledon 2025! Premieră pe iarba londoneză în Era Open

Iga Swiatek, după ce a câştigat turneul de la Wimbledon / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Iga Swiatek a câştigat turneul de la Wimbledon după o finală fără istoric. Poloneza a întâlnit-o pe Amanda Anisimova în ultimul act, pe care a învins-o cu un dublu 6-0.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Prestaţia fantastică a polonezei în finala ediţiei din acest an reprezintă o premieră în privinţa finalelor feminine de la Wimbledon. Nicio altă jucătoare nu s-a impus într-o asemenea manieră în ultimul act de la All England Club în Era Open.

Iga Swiatek a intrat în istorie la Wimbledon 2025

Iga Swiatek nu i-a dat nicio şansă americancei Amanda Anisimova, în finala de la Wimbledon 2025, acolo unde nu a pierdut game. Este pentru prima oară în Era Open când o jucătoare se impune în finală cu un dublu 6-0.

Până acum au mai fost două cazuri în turneul feminin când finala s-a încheiat cu 6-1, 6-0. Prima oară, Doris Hart o învingea cu acest scort pe Shirley Fry, în finala din 1951. A doua oară, Billie Jean King, cea care a fost prezentă în tribune, a învins-o pe Evonne Goolagong cu acelaşi scor în 1975.

Mai mult de atât, Swiatek a devenit a doua jucătoare din istoria Era Open care reuşeşte să câştige o finală fără game pierdut. În 1988, în finala de la Roland Garros, Steffi Graf o învingea pe Natasha Zvereva cu 6-0, 6-0. O singură dată s-a mai întâmplat ca finala feminină de la Wimbledon să se încheie cu un dublu 6-0, cu mult înaintea Erei Open. Mai exact, în urmă cu 14 ani. În anul 1911, Dorothea Lambert o învingea pe Dora Boothby cu 6-0, 6-0.

Reclamă
Reclamă

De asemenea, cu această victorie, Iga Swiatek a devenit a opta jucătoare din Era Open care câştige turnee de Grand Slam pe toate cele trei suprafeţe de joc.

Reclamă

Simona Halep, alături de Daniel Dobre și Darren Cahill la Wimbledon

Simona Halep este prezentă în acest weekend la Londra, cu ocazia finalei feminine de la Wimbledon dintre Iga Swiatek și Amanda Anisimova. Zilele trecute, românca a dezvăluit că a fost invitată la loja regală pentru a urmări ultimul act și de vineri a ajuns la All England Club.

Prezentă în capitala Regatului Unit, Halep a avut parte de o revedere emoționantă alături de două persoane care i-au marcat enorm cariera.

De când a ajuns la All England Club, campioana de la Wimbledon din 2019 a ținut să își țină la curent fanii cu diverse poze la secțiunea “stories” de la Instagram. Astfel, urmăritorii româncei au putut vedea ecusonul pe care l-a primit de la organizatori, cum arată priveliștea de la Londra, dar și cu cine s-a întâlnit Halep.

Simona a reușit să se revadă la Wimbledon în primul rând cu Daniel Dobre, antrenorul care i-a fost alături pe parcursul traseului de la Wimbledon 2019, atunci când românca a învins-o în marea finală pe Serena Williams.

De asemenea, Halep a reușit să se revadă la Londra și cu Darren Cahill, cel care a antrenat-o din 2016 până în 2018, după care din toamna anului 2019 până în primăvara lui 2022. Cu australianul la boxe, românca a câștigat celălalt titlu al ei de Grand Slam, Roland Garros 2018.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga Balonul de Aur 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:21

Daniel Pancu a avut un remarcat după Rapid – Sepsi 1-0: „Foarte bun”

0:16

EXCLUSIV„Nu sunt aici să mă plâng”. Marea schimbare pe care Gică Hagi vrea să o aducă la naţională: „Putem mult mai mult”

0:15

Alexandru Dobre a numit schimbarea adusă de Daniel Pancu la Rapid: „S-a văzut pe teren”

0:03

„Verdictul s-a dat”. Cosmin Matei a făcut anunțul despre cazul său de dopaj care se judecă la TAS

0:02

VIDEO„Ne vedem acolo”. Lamine Yamal a intervenit, după bătaia dintre Gavi şi Paredes. Momentul care a surprins la parada campionilor

23:54 20 iul.

Ovidiu Burcă a dezvăluit momentul decisiv din Rapid – Sepsi 1-0 şi s-a enervat: „Nu fac analize, vedem intern”

1 VIDEOFotbalistul care a refuzat să-l salute pe Donald Trump la ceremonia de premiere 2 Decizia luată de FIFA după scandalul făcut de argentinieni în finala Cupei Mondiale 3 Rodri, „Balonul de Aur” al Cupei Mondiale. Toate premiile acordate după finala Spania – Argentina 4 VIDEOBătaie pe teren după ce Spania a câștigat Cupa Mondială! Gesturi golănești comise de Leandro Paredes 5 VIDEOSpania – Argentina 1-0. Spaniolii au câştigat Cupa Mondială! Ferran Torres, „eroul” ibericilor într-un succes istoric 6 VIDEODonald Trump, moment de confuzie uriaşă la decernarea Cupei Mondiale. Gianni Infantino a intervenit urgent
Citește și