Închide meniul

Novak Djokovic este la un pas de a scrie istorie la Wimbledon! Este la o victorie distanţă de marele Roger Federer

Publicat: 3 iulie 2025, 18:36

Comentarii
Novak Djokovic este la un pas de a scrie istorie la Wimbledon! Este la o victorie distanţă de marele Roger Federer

Novak Djokovic, după meciul cu Dan Evans / Profimedia

Novak Djokovic s-a calificat în turul al treilea de la Wimbledon, după o victorie categorică în faţa lui Dan Evans, scor 6-3, 6-2, 6-0, după numai o oră şi 49 de minute de joc. De şapte ori câştigător la All England Club, este aproape de a-l egala pe marele Roger Federer, în urma succesului de astăzi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Victoria în faţa lui Evans a reprezentat victoria cu numărul 45 la Wimbledon, după ce a împlinit vârsta de 30 de ani. În cazul în care se va impune şi în turul următor, Djokovic îl va egala pe Roger Federer la acest capitol. De asemenea, Djokovic este al doilea cel mai în vârstă jucător din istorie care câştigă un set la 0, după Jimmy Connors.

Novak Djokovic a defilat în turul 2 de la Wimbledon

Tenismanul sârb Novak Djokovic a obţinut joi o calificare facilă în turul al treilea al turneului de Mare Şlem de la Wimbledon după ce l-a învins în trei seturi pe britanicul Daniel Evans, 6-3, 6-2, 6-0.

Djokovic, fost număr unu mondial, acum pe poziţia a 6-a în clasamentul ATP, ajuns la 38 de ani, s-a impus după mai puţin de două ore de joc în duelul cu Evans, locul 154 ATP. Următorul adversar al lui Djokovic va fi un compatriot, Miomir Kecmanovic (49 ATP).

Reclamă
Reclamă

Aceasta este a 99-a victorie la Wimbledon pentru Djokovic, de şapte ori câştigător al acestui turneu, el fiind învins aici anul trecut în finală de spaniolul Carlos Alcaraz, notează AFP.

Rezultate înregistrate joi în turul secund al probei masculine de simplu:

  • Flavio Cobolli (Italia/N.22) – Jack Pinnington Jones (Marea Britanie) 6-1, 7-6 (8/6), 6-2
  • Jakub Mensik (Cehia/N.15) – Marcos Giron (SUA) 6-4, 3-6, 6-4, 7-6 (7/4)
  • Alex De Minaur (Australia/N.11) – Arthur Cazaux (Franţa) 4-6, 6-2, 6-4, 6-0
  • Miomir Kecmanovic (Serbia) – Jesper de Jong (Olanda) 1-6, 6-3, 6-2, 6-4
  • Alejandro Davidovich (Spania/N.26) – Botic van de Zandschulp (Olanda) 6-1, 4-6, 6-3, 7-6 (7/5)
  • Jan-Lennard Struff (Germania) – Felix Auger-Aliassime (Canada/N.25) 3-6, 7-6 (11/9), 6-3, 6-4
  • Novak Djokovic (Serbia/N.6) – Daniel Evans (Marea Britanie) 6-3, 6-2, 6-0
  • Jaume Munar (Spania) – Fabian Marozsan (Ungaria) 6-2,6-3, 7-6 (11/9)
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ar fi bine pentru Radu Drăguşin să plece de la Tottenham?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55
Ce notă a luat Dennis Man la meciul Newcastle – PSV
23:53
Slavia Praga – Barcelona 2-4. Dennis Man, prestație slabă în Newcastle – PSV 3-0. Toate rezultatele din Champions League
23:16
Qarabag a obţinut o calificare istorică în play-off-ul Ligii Campionilor
22:48
Cristiano Ronaldo a marcat din nou pentru Al-Nassr! Portughezul, cu un pas mai aproape de golul 1000
22:09
Turcii au comentat arbitrajul lui Istvan Kovacs din Galatasaray – Atletico Madrid: „O prestație extraordinară”
21:53
Daniel Graovac a jucat pentru Dinamo Zagreb, acum vrea să-i bată: “Avem o finală de jucat”
1 Olimpiu Moruțan putea ajunge la FCSB! Cine s-a opus transferului și ce i-a transmis lui Gigi Becali 2 Gabriela Ruse, victorie uriaşă şi cea mai mare performanţă a carierei la Australian Open 3 Românul, transfer important la Fenerbahce! Mutare de 6 milioane de euro 4 Lovitura dată de Oţelul, în lupta pentru play-off. Gălăţenii, acord cu jucătorul cu două titluri în Liga 1 5 Ce sumă uriaşă a câştigat Gabriela Ruse, după o nouă victorie clară la Australian Open 6 Rapid l-a cedat! Mutarea a fost anunţată oficial: “Să ai un sezon cât mai bun”
Citește și