Simona Halep i-a uimit pe englezi. BBC şi-a adus aminte de o performanţă istorică a Simonei, la Wimbledon

Antena Sport Publicat: 25 iunie 2021, 15:39

Comentarii
Simona Halep i-a uimit pe englezi. BBC şi-a adus aminte de o performanţă istorică a Simonei, la Wimbledon

Simona Halep i-a uimit pe englezi

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

În 2019, Simona s-a impus la Wimbledon după o finală istorică: “A avut o performanţă remarcabilă şi a bătut-o pe Serena Williams în finală, făcând doar 3 greşeli neforţate, cea mai mică cifră dintr-o finală de Grand Slam de când se înregistrează statisticile”, şi-au adus aminte cei de la BBC.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Anul trecut, ea nu şi-a putut apăra trofeul, turneul fiind anulat de organizatori. Simona a ratat însă şi ultimele două competiţii majore, Roland Garros şi Wimbledon 2021, din cauza accidentării de la Roma.

Cum şi-a explicat Simona Halep retragerea de la Wimbledon

„Cu tristeţe vă anunţ că mă retrag de la acestă ediţie a turneului de la Wimbledon deoarece nu m-am putut recupera complet după accidentarea la gambă. Am dat totul pentru a putea juca la Wimbledon. Acum doi ani am trăit momente speciale aici. Eram entuziasmată şi onorată să revin pe teren ca deţinătoare a trofeului. Din păcate, corpul meu nu a cooperat şi trebuie să amân revenirea la Wimbledon pentru anul următor.

Vă spun sincer că sunt foarte dezamăgită şi supărată din cauza acestei situaţii. Această perioadă a fost dificilă pentru mine, să ratezi două turnee majore (n.r. – Halep a ratat şi Roland Garros din cauza accidentării) reprezintă o provocare atât din punct de vedere fizic, cât şi mental. Vom vedea ce ne rezervă viitorul, dar sper că această încercare mă va face mai puternică atât ca om, cât şi ca sportiv. Mulţumesc tuturor celor de la Wimbledon pentru înţelegere şi pentru sprijin”, a scris Simona Halep, pe Instagram.

Wimbledon este al doilea turneu de Grand Slam al anului de la care se retrage Simona Halep, după ce a făcut acelaşi gest şi la Roland Garros. Simona Halep s-a accidentat la gambă în luna mai, la turneul de la Roma.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va străluci în ultimele meciuri din faza grupelor de la Campionatul Mondial?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:57

LIVE VIDEOCroația – Ghana 0-0, pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY. Meci de totul sau nimic

23:57

LIVE VIDEOPanama – Anglia 0-0, ACUM, pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Harry Kane promite spectacol

23:31

Tavi Popescu, transformat! Gigi Becali nu s-a ferit de cuvinte după ce l-a lăudat: “Să nu ajungi boschetar!”

23:18

Jucătorul care a ajuns în cantonament şi semnează cu Dinamo + Alte transferuri anunţate de Andrei Nicolescu

22:47

OUT de la Dinamo! Andrei Nicolescu a făcut anunţul: “Nuno Campos îşi doreşte!”

22:38

EXCLUSIV“E Franţa principala candidată la trofeu?” Lupescu şi Andone, păreri diferite! Cine ar putea concura cu Les Bleus

1 Cum arată în timp real 16-imile Campionatului Mondial 2026! S-au stabilit nouă meciuri. 28 de echipe calificate 2 Surpriză pentru Mihai Stoica şi Gigi Becali. Jucătorul a ajuns în cantonament! 3 Revoltă uriaşă în Franţa, după victoria la scor cu Norvegia. Ce i-a deranjat pe francezi: “Dezgustător” 4 EXCLUSIVDinamo, transferuri pe modelul U Cluj? Fotbalistul aflat pe lista “câinilor” 5 Denis Alibec a semnat. Rămâne tot în Liga 1! 6 Transferul momentului în Liga 1! Alexi Pitu, revenire de senzație în fotbalul românesc
Citește și