Wimbledon 2021 | Ashleigh Barty, mesaj emoționant pentru Simona Halep: „Mi-aș fi dorit să fie aici!”

Alexandru Ivan Publicat: 29 iunie 2021, 19:15

Comentarii
Wimbledon 2021 | Ashleigh Barty, mesaj emoționant pentru Simona Halep: „Mi-aș fi dorit să fie aici!

Simona Halep şi Ashleigh Barty

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Absentă de la Wimbledon din cazua unei accidentări la gambă, Simona Halep nu a putut să-și onoreze atribuțiile de campioană en-titre. În mod normal, românca ar fi trebuit să deschidă a doua zi de turneu pe Arena Centrală de la All England Club, dar acest lucru a fost făcut de liderul mondial Ashleigh Barty.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ashleigh Barty, mesaj emoționant pentru Simona Halep

Barty, prietenă bună cu Simona Halep, i-a transmis un mesaj de încurajare româncei.

„Din toată inima, mi-aș fi dorit ca Simona să fie aici, e o campioană, și-a câștigat dreptul de a juca prima pe acest teren”, a declarat Ashleigh Barty la interviul după meci.

VIDEO AICI CU DECLARAȚIA LUI ASHLEIGH BARTY

În primul ei duel de la Wimbledon 2021, Barty s-a impus cu 6-1, 6-7, 6-1 în fața spaniolei Carla Suarez Navarro (138 WTA). A fost ultimul meci al jucătoarei iberice pe iarba londoneză. Ea a revenit în circuit după ce a învins cancerul și face un ultim sezon înaintea retragerii.

Reclamă
Reclamă

Barty n-a trecut niciodată de turul al 4-lea la Wimbledon. Singurul său titlu de Grand Slam a venit la Roland Garros, în 2019.

Simona Halep: „Corpul meu nu a cooperat!”

Wimbledon este al doilea turneu de Grand Slam al anului de la care se retrage Simona Halep, după ce a făcurt acelaşi gest şi la Roland Garros. Simona Halep s-a accidentat la gambă în luna mai, la turneul de la Roma. Simona Halep conducea cu 6-1, 3-3 în meciul cu Angelique Kerber de la Roma.

„Cu tristeţe vă anunţ că mă retrag de la acestă ediţie a turneului de la Wimbledon deoarece nu m-am putut recupera complet după accidentarea la gambă. Am dat totul pentru a putea juca la Wimbledon. Acum doi ani am trăit momente speciale aici. Eram entuziasmată şi onorată să revin pe teren ca deţinătoare a trofeului. Din păcate, corpul meu nu a cooperat şi trebuie să amân revenirea la Wimbledon pentru anul următor.

Reclamă

Vă spun sincer că sunt foarte dezamăgită şi supărată din cauza acestei situaţii. Această perioadă a fost dificilă pentru mine, să ratezi două turnee majore (n.r. – Halep a ratat şi Roland Garros din cauza accidentării) reprezintă o provocare atât din punct de vedere fizic, cât şi mental. Vom vedea ce ne rezervă viitorul, dar sper că această încercare mă va face mai puternică atât ca om, cât şi ca sportiv. Mulţumesc tuturor celor de la Wimbledon pentru înţelegere şi pentru sprijin”, a scris Simona Halep, pe Instagram.

În momentul accidentării, Simona a plâns de durere înainte să abandoneze. Ea nu a mai putut călca pe piciorul stâng şi a avut nevoie de ajutor ca să se părăsească arena.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular Daniel Bîrligea la Frosinone?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:15

Doliu în sportul din România! A murit la doar 59 de ani, după ce a scris istorie

9:55

VIDEOCristiano Ronaldo, înlocuit la pauza meciului lui Al-Nassr! Ce a urmat şi declaraţiile lui Ange Postecoglou

9:46

Transferul cu care CFR Cluj a dat lovitura! Marius Şumudică a garantat: „Ia-l cu ochii închişi!”

9:15

Ce spune Ianis Doană despre Dinamo după ce a dat 4 goluri într-un meci la Poli Timişoara

9:00

Mihai Stoica, laude pentru marea rivală: „Niciodată n-am crezut că Dinamo poate să fie mai puternică”

9:00

Serena Williams şi Carlos Alcaraz, victorie în 58 de minute la US Open

1 UPDATEGata, Daniel Bîrligea pleacă în Italia! Gigi Becali: „I-am dat ok-ul” Ce bani încasează patronul FCSB 2 Daniel Bîrligea a plâns la aeroport la despărţirea de FCSB: „Sunt lacrimi de emoţie, e greu…” 3 Universitatea Craiova a făcut oferta pentru transferul anului în România: 1.5 milioane de euro 4 Primul transfer gândit de Gigi Becali după plecarea lui Bîrligea 5 S-a semnat contractul! Un nou super-stadion în România 6 Nemţii au luat decizia în privinţa transferului lui Virgil Ghiţă la Universitatea Craiova
Citește și