Închide meniul

Wimbledon 2021 | Ashleigh Barty, prima reacție după ce a câștigat al doilea Grand Slam al carierei: “Nu prea am dormit aseară”

Alexandru Ivan Publicat: 10 iulie 2021, 18:30

Comentarii
Wimbledon 2021 | Ashleigh Barty, prima reacție după ce a câștigat al doilea Grand Slam al carierei: Nu prea am dormit aseară

Profimedia

“Este incredibil! Felicitări Karolinei pentru turneul ei. Îmi place să joc cu tine și sunt convinsă că voi mai juca meciuri cu tine. Le mulțumesc și spectatorilor din tribune.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ashleigh Barty, prima reacție după ce a câștigat Wimbledon 2021

A fost dificial, dar am zis că trebuie să lupt până la capăt. A fost un meci excepțional. Știam că trebuia să joc cel mai bun meci al meu ca să câștig. Am reușit să-mi țin nervii până la final.

E un sentiment incredibil. Nu prea am dormit aseară. Este un vis pentru mine, mă bucur că am reușit să-l fac realitate.

Echipa mea e fantastică și nu pot să le mulțumesc suficient. Craig Tyzzer este căpitanul. Sunt fericită și norocoasă să-l am în echipă alături de mine”, a declarat Ashleigh Barty, la Eurosport.

Barty – Pliskova 6-3, 6-7, 6-3

Ashleigh Barty a învins-o, sâmbătă, în finală, cu scorul de 6-3, 6-7 (4), 6-3, pe Karolina Pliskova din Cehia, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 9, după un meci de o oră şi 55 de minute de joc.

Reclamă
Reclamă

În setul al doilea, Barty a condus cu 3-1 şi a servit pentru trofeu la 5-4, dar nu a reuşit să se apropie de minge de meci. Australianca a reuşit să impună în cele din urmă după un nou set foarte bun în decisiv.

Câştigătoare primeşte un premiu de aproape două milioane de euro şi 2.000 de puncte WTA. Învinsa încasează un premiu de un milion de euro şi 1.300 de puncte WTA.

Anterior acestei ediţii, Barty nu trecuse de optimi la All England Club. Ea este prima jucătoare din Australia care se impune la Londra după o pauză de 41 de ani.

Reclamă

La 29 de ani, Pliskova rămâne fără trofeu de Grand Slam şi cu o a doua finală disputată, după US Open 2016. Nici jucătoarea cehă nu trecuse anterior de optimi, la Wimbledon. Fostul număr 1 mondial va reveni în Top 10 WTA după acest turneu, urcând până pe locul 7 WTA.

Simona Halep a câştigat ultima ediţie a turneului de la Wimbledon, în 2019. Ea nu a participat în acest an din cauza unei accidentări şi va coborî pe locul 9 WTA.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va califica FCSB în turul doi preliminar din Champions League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:42
Luka Modric a fost prezentat oficial la AC Milan. Croatul va purta numărul 14 pe San Siro
22:15
LIVE TEXTCsikszereda – Dinamo 2-2. Meci nebun la Miercurea Ciuc. Dinamo a revenit de la 0-2
22:07
Alexandru Musi, gol la debut în tricoul lui Dinamo. Reuşită după 16 minute în meciul cu Csikszereda
21:58
Gigi Becali ar putea renunţa la un alt jucător: “Nu a achitat clauza” Detalii de la negocieri
21:48
Real Madrid şi-a anunţat cel mai nou transfer. Mutare de 50 de milioane de euro făcută de trupa “blanco”
21:38
VideoJurnal AntenaSport | Rapidistele de la baschet au făcut spectacol în mall
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Scandal în Spania, după petrecerea de majorat a lui Lamine Yamal. Starul Barcelonei va fi dat în judecată 3 Au retrogradat în liga a doua, dar fanii au rămas lângă echipă: peste 18.000 de abonamente vândute! 4 Marele dezavantaj al lui David Popovici în lupta cu Pan Zhanle şi cu istoria, la Campionatele Mondiale de nataţie 5 Sorin Cârțu s-a dezlănţuit! A desfiinţat arbitrajul din meciul cu UTA: “Ai băgat în joc o echipă” 6 “Te mai întorci la Rapid?” Marius Șumudică a dat răspunsul pe loc! Ce a spus despre relația cu Dan Șucu
Citește și