Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea, victorie împotriva lui Petra Kvitova, finalista din 2019!

Dragoș Vasile Publicat: 18 ianuarie 2022, 5:25 / Actualizat: 23 martie 2023, 21:50

Sorana Cîrstea, calaificare în turul 3 la Australian Open 2022

Australian Open 2022 |  Sorana Cîrstea (31 ani, 38 WTA) a reușit o victorie clară împotriva lui Petra Kvitova, favorita cu numărul 20 a competiției.

Australian Open 2022 |  Sorana Cîrstea, victorie uriașă împotriva lui Petra Kvitova!

Românca a trecut după o ora și 11 minute de finalista din 2019 a competiției, scor 6-2, 6-2. Acesta a fost al patrulea succes al Soranei în fața adversarei din Cehia.

Cîrstea a profitat de fiecare greșeală pe care care Kvitova a comis-o și a reușit să o scoată din ritm încă din primele minute de joc.

În turul secund, sportiva noastră o va înfrunta pe Kristina Kucova, locul 96 WTA, care a trecut în primul tur de Misaki Doi, scor 6-3, 7-5.

Sorana Cîrstea, debut incredibil de an

Sorana Cîrstea, locul 39 WTA şi cap de serie numărul 5, a avut un debut incredibil de an. Sportiva s-a calificat în optimile de finală ale Melbourne Summer Set 2.

Ea a învins-o cu scorul de 6-0, 6-0, pe rusoaica Varvara Graceva, locul 77 WTA, după un meci care a durat 49 de minute. Românca va evolua în optimi cu americanca Amanda Anisimova, locul 78 WTA.

Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 3.675 de dolari şi cu 30 de puncte WTA.

8:41 „E lipsa de respect!” Întrebarea care l-a scos din minţi pe Gică Hagi, după ce FCSB a devenit campioana României 8:32 Mihai Stoica a dezvăluit cine i-a spart arcada la petrecerea de titlu a FCSB-ului! Răspuns savuros: „A scăpat şi fără galben” 8:22 „Am făcut ofertă!” Gigi Becali, asalt total pentru un jucător al lui Gică Hagi. Răspunsul primit imediat de la Gică Popescu 0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor