Australian Open 2022 | Irina Begu, protagonista unui meci nebun! Românca a reușit ”remontada” cu Oceane Dodin, după aproape 3 ore

Dragoș Vasile Publicat: 18 ianuarie 2022, 6:24 / Actualizat: 23 martie 2023, 21:35

Irina Begu, calificare în turul doi la US Open

Australian Open 2022 | Irina Begu (31 ani, 64 WTA) a fost protagonista unui meci nebun în primul tur la Australian Open 2022. Românca a învins-o pe Oceane Dodin (85 WTA), după ce a revenit de la 0-1 la seturi.

Australian Open 2022 | Irina Begu, protagonista unui meci nebun la Australian Open 2022

Românca a învins-o pe sportiva din Franța după 2 ore și 37 de minute, scor 2-6, 7-5, 6-3. Irina a pierdut clar în primul set, însă a revenit în forță și a obținut un mare succes.

Irina Begu va juca în faza următoare cu belgianca Elise Mertens, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 19.

Calificarea în turul al doilea la primul Grand Slam al anului este recompensată cu un premiu de 154.000 de dolari australieni (97.210 euro) şi cu 70 de puncte WTA.

Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea, victorie uriașă în primul tur

Și Sorana Cîrstea (31 ani, 38 WTA) a reușit o victorie uriașă la Australian Open 2022. Românca a învins-o clar pe Petra Kvitova, favorita cu numărul 20 a competiției.

Românca a trecut după o ora și 11 minute de finalista din 2019 a competiției, scor 6-2, 6-2. Acesta a fost al patrulea succes al Soranei în fața adversarei din Cehia.

Cîrstea a profitat de fiecare greșeală pe care care Kvitova a comis-o și a reușit să o scoată din ritm încă din primele minute de joc.

În turul secund, sportiva noastră o va înfrunta pe Kristina Kucova, locul 96 WTA, care a trecut în primul tur de Misaki Doi, scor 6-3, 7-5.

18:52 „6 inși câștigă mai bine!” Ce salariu avea Gabi Tamaș la Concordia Chiajna, înainte de retragere. A spus suma fără nicio reținere 18:50 LIVE SCOREFCU Craiova – U Cluj se joacă ACUM. Răsturnare de situație în Bănie! Oltenii fac spectacol în a doua repriză 18:49 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB, „dublă” de senzaţie! A ţinut-o pe FCU Craiova „în viaţă”, cu două goluri superbe 18:44 LIVE VIDEOPalermo – Reggiana se joacă ACUM în AntenaPLAY. Oaspeții fac spectacol în repriza secundă 18:14 „Vor ieşi flăcări!” Mohamed Salah, reacţie furibundă după scandalul cu Jurgen Klopp! Mesajul scurt transmis 18:07 Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc, AUR pentru România la Campionatele Europene de canotaj 17:52 Nota primită de Valentin Mihăilă, după ce a marcat în Parma – Lecco 4-0! Specialiștii, dați pe spate de prestația românului 17:51 Sorana Cîrstea îşi menţine decizia şi după 6 ani! Nu va mai juca pentru România la Billie Jean King Cup: „E un capitol închis” 17:22 Mohamed Salah şi Jurgen Klopp, conflict aprins în timpul meciului! Liverpool, OUT din cursa pentru titlu 17:08 „Nu urmări 2.000 și iei 10 care sunt morți toți” Cel mai dur mesaj pentru conducerea lui Dinamo! Vezi toate știrile