Australian Open 2022 | Rafael Nadal, imagini uluitoare după ce a intrat în istoria tenisului. Bucuria marelui campion spaniol

Antena Sport Publicat: 30 ianuarie 2022, 16:22

Rafael Nadal, imagini uluitoare după ce a intrat în istoria tenisului

Getty Images

Imaginile de la finalul meciului cu Daniil Medvedev, câștigat cu 2-6, 6-7, 6-4, 6-4, 7-5, vor rămâne în istoria tenisului mondial. Nadal s-a întins pe teren cu lacrimi în ochi după rezultatul uluitor de la Melbourne.

Chiar și marele Rod Laver a ținut să imortalizeze momentul și l-a filmat pe Nadal în timp ce acesta se bucura pe teren, la finalul unui meci care a durat 5 ore și 24 de minute.

Rafael Nadal, performanță uimitoare la Australian Open 2022

Performanța lui Nadal este cu atât mai mare dacă ținem cont că el a fost infectat cu Covid-19, înaintea turneului de la Australian Open. Mai mult, el disputase ultimele meciuri în august 2021, la Washington.

Pe lângă cele două de la Antipozi, Nadal și-a mai trecut în cont 13 trofee la Roland Garros, două la Wimbledon și patru la US Open. De asemenea, el a câștigat și medalia de aur la JO din 2008.

Câştigătorul AusOpen va primi un premiu de 2,875 de milioane de dolari australieni (1,82 de milioane de euro) şi 2.000 de puncte ATP. Învinsul va încasa un premiu de 1,575 de milioane de dolari australieni (996.500 de euro) şi 1.200 de puncte ATP.

Finala a fost perturbată în setul al doilea, la scorul de 5-3 pentru Nadal, avantaj la primire Medvedev, când un spectator a intrat pe teren. Fanul a fost imobilizat repede de forţele de ordine şi scos în afara arenei. Se pare că spectatorul care a intrat pe teren cu un banner a vrut să protesteze faţă de faptul că refugiaţii din Australia sunt ţinuţi în detenţie.

0:06 Mihai Stoica nu s-a putut abţine şi i-a dat replica lui Tudorel Stoica: „Oameni pe care i-ai idolatrizat te desconsideră total!” 30
23:55
VIDEOCoventry – Ipswich 1-2, în AntenaPLAY. Oaspeţii au urcat pe loc de promovare directă în Premier League! Cum arată clasamentul
30
23:50
Mutarea de geniu făcută de Thomas Tuchel în Bayern – Real Madrid! Bavarezii au întors scorul după numai 12 minute
30
23:37
Bayern Munchen – Real Madrid 2-2. „Dublă” Vinicius şi răsturnări de scor! Meci de senzaţie pe Allianz Arena!
30
23:20
Basarab Panduru a făcut o criză de râs când a văzut clipul de prezentare cu Dan Petrescu: „Nu aş fi făcut niciodată aşa ceva”
30
23:00
„Foarte tare m-am simţit sabotat de Steaua!” Mircea Lucescu, dezvăluiri din culise despre marea lovitură primită în carieră
30
22:50
Vinicius Jr a deschis scorul în Bayern Munchen – Real Madrid după o fază splendidă! Assist de senzaţie al lui Toni Kroos!
30
22:23
Conducerea Rapidului a confirmat că vrea să îl aducă pe Mircea Lucescu în Giuleşti: „Ne dorim”! De ce depinde lovitura verii
30
22:11
Suspendare uriaşă primită de Hakim Abdallah, după ce l-a băgat în spital pe Romario Benzar! Lovitură primită de Dinamo
30
21:35
Handbaliştii de la Dinamo s-au calificat în Turneul Final Four al European League! Performanţă de senzaţie, după 20 de ani!