Novak Djokovic s-a retras de la Roland Garros 2024

Dan Roșu Publicat: 4 iunie 2024, 18:00 / Actualizat: 4 iunie 2024, 19:07

Comentarii
Novak Djokovic s-a retras de la Roland Garros 2024

Novak Djokovic s-a retras de la Roland Garros

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Novak Djokovic s-a retras de la Roland Garros 2024. Anunţul a fost făcut pe contul oficial al Openului francez. Decizia lui Nole a venit după accidentarea de la genunchi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Din păcate pentru Novak Djokovic, verdictul medicilor după RMN-ul la care a fost supus marţi indică o ruptură a meniscului drept. El urma să evolueze împotriva lui Casper Ruud în sferturile de finală, astfel că finalistul din ultimii doi ani va ajunge în semifinale.

Novak Djokovic s-a retras de la Roland Garros 2024

“Novak Djokovic s-a retras de la Rolad Garros din cauza problemelor avute la genunchiul drept. Îi urăm lui Nole o recuperare cât mai rapidă”, se arată pe contul de Instagram al Openului francez.

Sârbul l-a învins în optimi pe argentinianul Francisco Cerundolo, după un „thriller” de 4 ore și 37 de minute. Dar acest meci i-a cauzat mai multe probleme decât s-ar fi aşteptat.

Novak Djokovic a fost condus cu 2-1 la seturi, însă a revenit formidabil şi s-a impus în setul decisiv cu scorul de 6-3, pentru a obţine astfel biletele pentru sferturile Grand Slam-ului de la Paris. Totuşi, probleme de la genunchi l-au forţat să se retragă.

Reclamă
Reclamă

Djokovic a avertizat după meciul cu Cerundolo că s-ar pute retrage

După efortul uriaş depus în duelul din optimi, Novak Djokovic a anunţat la conferinţa de presă că acesta ar putea fi ultimul său meci la această ediţie de la Roland Garros.

“Vom vedea ce se întâmplă. O să mai fac un control și apoi voi putea spune mai multe. Vom vedea după examinări dacă voi putea să stau pe teren și să mai joc un meci. A plouat, condițiile de joc sunt grele, iar umiditatea este mare. Aceste modificări sunt cele mai vizibile pe zgură și trebuie să avem grijă de suprafață.

În ceea ce privește calitatea terenului, Roland Garros este cel mai bun din lume, cunosc oamenii care întrețin zgura și am vorbit astăzi cu unul dintre ei în timpul încălzirii.

Reclamă

Azi, accidentarea la genunchi s-a întâmplat din cauza terenului, deoarece am alunecat de câteva ori, iar argila nu a fost răspândită uniform peste tot. Organizatorii ar trebui să aibă mai multă grijă!”, a spus Djokovic, la conferinţa de presă de luni.

În urma retragerii lui Novak Djokovic, Jannik Sinner a devenit primul italian care ocupă numărul unu mondial. De asemenea, aceasta este încă o realizare incredibilă şi pentru Darren Cahill. Este al treilea jucător pe care îl aduce în fotoliul de lider, după Andre Agassi şi Lleyton Hewitt.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:06

Daniel Pancu a făcut anunțul despre viitorul său la CFR: “2 milioane % am zis că rămân, dar în alte condiţii”

23:50 8 mai

Dezvăluirea lui Mureșan despre viitorul lui Pancu la CFR Cluj: „Are clauză, se activează automat”

23:50 8 mai

Jaqueline Cristian, eliminată în turul al doilea la Roma! Învinsă de fosta lideră WTA după un meci de peste 3 ore

23:43 8 mai

“Vrăjeală de offside”. Fază controversată la CFR – Universitatea Craiova. Momentul s-a analizat 5 minute la VAR

23:37 8 mai

Matei Ilie, dezamăgit după 0-0 cu Universitatea Craiova: „E greu”

23:30 8 mai

Filipe Coelho simte titlul după remiza cu CFR Cluj: „Este un punct în plus”

1 VideoAu sărbătorit pe masă! Bucuria uriaşă a naţionalei României după succesul istoric de la Londra 2 FRF a amânat startul viitorului sezon de Liga 1! Decizia de urgenţă luată de forul condus de Răzvan Burleanu 3 “Cutremur” la Liga a 2-a! O echipă de play-off n-a primit dreptul să promoveze. Cine jubilează după anunț 4 Dramatism total! Andrei Raţiu şi Rayo au “salvat” Spania în minutul 90+4. Performanţa are impact asupra Champions League 5 FotoBruneta celebră şi-a făcut iubit, după ce soţul milionar, cu care are 3 copii, a înşelat-o! A luat şi o decizie radicală 6 VideoJurnal Antena Sport | Servește pentru marile victorii
Citește și