Închide meniul

Aryna Sabalenka, probleme medicale la Roland Garros! Ce a păţit numărul 2 WTA înaintea eliminării de la Paris

Alex Masgras Publicat: 6 iunie 2024, 9:52

Comentarii
Aryna Sabalenka, probleme medicale la Roland Garros! Ce a păţit numărul 2 WTA înaintea eliminării de la Paris

Aryna Sabalenka, în timpul meciului cu Mirra Andreeva, din sferturile de finală de la Roland Garros 2024 / Profimedia

Aryna Sabalenka a avut probleme medicale la Roland Garros. Dubla campioană de la Australian Open s-a oprit în sferturile de finală ale turneului de pe zgura pariziană. Ea a fost învinsă de Mirra Andreeva, jucătoarea de 17 ani din Rusia care va juca pentru prima oară într-o semifinală de Grand Slam.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

La finalul partidei cu Andreeva, Sabalenka a dezvăluit că s-a confruntat cu probleme de sănătate în ultimele zile de la Paris.

Aryna Sabalenka, probleme medicale la Roland Garros! Ce a păţit numărul 2 WTA înaintea eliminării de la Paris

Vizibil diminuată fizic în sfertul de finală pierdut miercuri la Roland Garros, nr.2 mondial Arina Sabalenka a explicat târziu în noapte că suferea “de mai multe zile de stomac”, informează AFP.

“Mi-a fost rău fizic pe teren astăzi. Am fost foarte bolnavă în ultimele zile, cu o problemă de stomac, deci a fost complicat”, a spus Sabalenka într-o declaraţie publicată pe site-ul WTA, potrivit agerpres.ro.

“Problema asta durează de câteva zile. Am făcut totul pentru a o gestiona”, a adăugat ea, precizând că nicio clipă nu s-a gândit să abandoneze.

Reclamă
Reclamă

“Eu mă lupt mereu până la capăt. Trebuia să continui, să sper că voi găsi o cale să mă simt mai bine”, a adăugat ea.

În timpul meciului, ea a luat de două ori un medicament, dar în final a cedat în trei seturi, 6-7 (5/7), 6-4, 6-4, în faţa rusoaicei Mirra Andreeva, în vârstă de 17 ani, care s-a calificat în semifinale la turneul de tenis de la Roland Garros.

După înfrângerea sa, Sabalenka a fost scutită de conferinţa de presă obligatorie “din cauză medicală”, dar natura problemelor sale nu a fost precizată.

Reclamă

Simona Halep revine pe teren într-un meci uriaş: „Totul e gata, ne vedem în zece zile”

Simona Halep revine pe teren într-un meci uriaş. Românca va juca într-un demonstrativ de senzaţie, care se va disputa la Cluj.

Simona Halep va face echipă cu Andrei Pavel. Cei doi vor întâlni perechea Steffi Graf – Andre Agassi. Soţii Steffi Graf şi Andre Agassi au împreună 30 de titluri de Grand Slam. 22 au fost obţinute de Steffi Graf, iar 8 de către Andre Agassi.

„Totul e gata, ne vedem în zece zile”, a anunţat directorul Transylvania Open, Patrick Ciorcilă pe Instagram. El a publicat şi o fotografie alături de Simona Halep şi Andrei Pavel.

Patrick Ciorcilă e implicat în organizarea acestui eveniment unic în România. Este pentru prima oară când Steffi Graf şi Andre Agassi vin în România.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Denis Drăguş o pierdere mare pentru România pentru meciul cu Turcia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:30
LIVE VIDEOTondela – Benfica 0-0, în Liga Portugal. Jose Mourinho caută un nou succes în campionat
23:29
Florin Tănase, declarația serii după FCSB – Csikszereda 1-0: „Incredibil, e decapotabil”
23:03
„Ei m-au ajutat cel mai mult”. Matei Popa, după debutul la FCSB: „Donnarumma? Nu-mi place deloc”
22:56
Darius Olaru a făcut praf arbitrajul, după FCSB – Csikszereda 1-0: „Mi se pare incredibil. Am simulat din nou”
22:48
Gigi Becali a „distrus” un titular de la FCSB, după victoria cu Csikszereda: „Să-l sun, crezi că te distrezi pe teren?”
22:48
Gigi Becali a anunțat noi transferuri la FCSB: „Ne-am înțeles”. Sfaturi primite de la Mirel Rădoi
1 Românul celebru cu salariu la stat de 36.800 de euro pe lună! “Ce vă mai place să le numărați banii altora” 2 FCSB transferă un atacant brazilian. Vine să se bată cu Bîrligea pentru postul de titular! 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Plecare de la Manchester City 4 Un club uriaş din Europa îl transferă pe Benzema. Francezul va avea un salariu de 20 de milioane de euro! 5 Gata, se face transferul la FCSB. Gigi Becali a bătut palma cu clubul, jucătorul semnează luni! 6 Ultimul transfer al lui Mihai Rotaru vrea campionatul cu Universitatea Craiova: “Am revenit cu drag”
Citește și