CM 2022 | „Această Cupă Mondială este obsesia mea!”. Kylian Mbappe a rupt tăcerea în Qatar. Explicaţiile starului Franţei

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 5.12.2022, 9:10

Kylian Mbappe, după Franţa - Polonia 3-1

Kylian Mbappe a rupt tăcerea la Campionatul Mondial din Qatar

Kylian Mbappe, după Franţa - Polonia 3-1 / Profimediaimages

Kylian Mbappe a rupt tăcerea la Campionatul Mondial din Qatar. Starul naţionalei Franţei a vorbit în premieră pe durata turneului final, după victoria spectaculoasă cu Polonia, scor 3-1. Mbappe a reuşit o „dublă” de senzaţie şi i-a oferit o pasă decisivă lui Giroud.

Atacantul de 23 de ani nu şi-a dorit să ofere nicio declaraţie după meciurile cu Australia şi Danemarca. A fost motivul pentru care FIFA a decis să amendeze atât Federaţia Franceză, cât şi jucătorul. Mbappe a dezvăluit că va plăti din propriul buzunar toate amenzile.

Kylian Mbappe a rupt tăcerea la Campionatul Mondial din Qatar: „Este obsesia mea!”

Nu am nimic cu jurnaliştii. Nu am venit să vorbesc pentru că am nevoie să fiu concentrat 100% pe competiţie şi să nu îmi irosesc energia pe alte lucruri„, a declarat Kylian Mbappe, potrivit marca.com.

Mbappe este golgheterul la zi al Mondialului găzduit de Qatar. A înscris 5 goluri, cu două mai mult decât principalii săi urmăritori Lionel Messi, Olivier Giroud şi Alvaro Morata.

Această Cupă Mondială este obsesia mea, este competiţia viselor mele. Mi-am construit întregul sezon în jurul acestei competiţii, m-am pregătit la capacitate maximă, atât fizic cât şi psihic, pentru a o câştiga. Este principalul obiectiv pe care mi l-am fixat, chiar dacă încă este departe. Singurul meu obiectiv este să câştig Cupa Mondială, orice altceva este în plan secund„, a mai spus starul Franţei.

Kylian Mbappe a ieșit la rampă prima oară în minutul 44, când i-a pasat decisiv lui Olivier Giroud. „Veteranul” din atacul lui Didider Deschamps a înscris cu un șut din careu și a devenit golgheter-ul all-time al naționalei Franței.

Mbappe s-a dezlănțuit în repriza a doua. În minutul 74, atacantul de la PSG a marcat un gol superb din interiorul careului. Kylian Mbappe a lovit din nou în minutul 90+1, când a reluat spectaculos în vinclu, cu o nouă execuție fantastică de la 16 metri.

A fost golul cu numărul 5 marcat de atacantul francez la Cupa Mondială din Qatar. Per total, Mbappe și-a trecut în cont 9 reușite la Campionatele Mondiale. Francezul i-a doborât recordul lui Pele, devenind cel mai bun marcator sub 24 de ani de la Campionatul Mondial. Legendarul jucător brazilian avea 7 goluri înscrise până la vârsta respectivă.

Didier Deschamps, elogiu în fața lui Mbappe

Didier Deschamps a avut un elogiu în fața lui Kylian Mbappe după „dubla” superbă din meciul Franța – Polonia 3-1. Starul de 23 de ani a avut o prestație de vis și a contribuit decisiv la calificarea naționalei „Cocoșului Galic” în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar.

Didier Deschamps l-a lăudat la scenă deschisă pe Kylian Mbappe, care l-a depășit pe legendarul Pele și a devenit jucătorul sub 24 de ani cu cele mai multe goluri la Campionatele Mondiale.

Selecționerul Franței a anunțat ferm că Kylian Mbappe este cel mai bun jucător din lume, la ora actuală. Deschamps a vorbit și despre următorul pas din Qatar. Campioana mondială en-titre va da piept în sferturi cu învingătoarea dintre Anglia și Senegal.

Nu a fost ușor pentru că această echipă a Poloniei a fost foarte bine organizată pentru a ne pune probleme. Am schimbat câteva poziții la pauză. Kylian Mbappe are această abilitate de a rezolva multe probleme, deci cu atât mai bine pentru noi. A fost unitate în vestiar de la început, iar rezultatul este foarte bun.

Din postura favoritei ne puteam doar califica, însă faptul că am reușit să facem asta și pe teren e și mai bine. Avem șase zile să respirăm și să ne pregătim pentru sferturile de finală, este al treilea la rând cu multe ambiții. Acum, cel mai important lucru este să ne bucurăm de moment.

(N.r. – Este Mbappe cel mai bun jucător din lume?) Nu sunt obiectiv, sunt francez și antrenorul său, dar da, cu siguranță. S-a pregătit pentru acest Campionat Mondial. Chiar dacă nu a făcut cel mai bun meci al său timp de o oră, are această abilitate, pentru că îl urmărim de aproape, ca și alți jucători excepționali, de a schimba cursul jocului”, a spus Didier Deschamps, potrivit RMC Sport.

16:50 LIVE VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Prima sesiune de antrenamente e ACUM, live video în AntenaPLAY 16:46 FotoCât de frumoasă este fiica lui Ionuţ Chirilă. Imagini rare cu Ana 16:36 Foto„Avem potențial!” Roberto Gliga, prima reacție după România – Coreea de Sud 3-2! A vorbit după ce a fost „atacat” cu ciocolată 15:35 VIDEORomânia – Coreea de Sud 3-2! O nouă VICTORIE URIAŞĂ pentru „tricolori”, la CM de hochei, live în AntenaPLAY 15:12 Adevăratul motiv pentru care Dan Petrescu a acceptat să îşi încheie brusc vacanţa şi să semneze cu CFR Cluj: „Nu puteam refuza!” 14:46 Mihai Stoica, explicaţie total neaşteptată! Motivul pentru care numărul 27 va fi trecut pe tricourile campioanei FCSB 14:33 Zeljko Kopic, reacţie fermă după ce fanii lui Dinamo i-au cerut demisia: „Sunt primul care se supără!” Mesaj despre viitorul lui 14:06 „Şumudică va dormi la stadion!” Robert Niţă l-a dat de gol pe Dan Şucu! Când va fi anunţat noul antrenor de la Rapid 13:54 FotoAndrei Vlad, petrecere de pomină cu alcool şi săruturi pasionale la Mamaia! S-a „împărţit” între o blondă şi o brunetă 13:09 Adrian Şut, aproape de transferul carierei după ce a câştigat titlul cu FCSB! Gigi Becali poate da un „tun” financiar Vezi toate știrile