CM 2022 | Kylian Mbappe, ratare incredibilă în Franța – Australia! A început să râdă, după ce și-a dat seama ce a făcut

Avatar photo

De Cosmin Cioboată
Publicat: 22 noiembrie 2022, 22:02

Kylian Mbappe a semnat o ratare incredibilă în meciul Franța – Australia, de la Campionatul Mondial din Qatar. Starul de 23 de ani a avut o ocazie uriașă de a face 3-1 pe tabelă, însă a trimis mult peste transversală.

Kylian Mbappe, în timpul meciului Franța - Australia

Kylian Mbappe a semnat o ratare uriașă în Franța - Australia / Captură TVR

Mbappe s-a aflat la un pas să înscrie în poarta Australiei, în minutul 45, la scorul de 2-1 pentru naționala lui Didier Deschamps.

CM 2022 | Kylian Mbappe, ratare incredibilă în partida Franța – Australia!

Franța a declanșat un contraatac fulgerător în finalul primei reprize. Antoine Griezmann a fost lansat excelent în flancul drept de Dayot Upamecano, iar starul de la Atletico Madrid a centrat în careu. Acolo aștepta Kylian Mbappe, complet demarcat.

Super-atacantul campioanei mondiale a reluat spectaculos din voleu, dar a trimis mult peste poartă. Lui Mbappe nu i-a venit să creadă ce ocazie a irosit și a început sâ râdă ironic.

VEZI AICI VIDEO CU RATAREA

Lucas Hernandez s-a „rupt” după numai 13 minute, în meciul de debut al Franței la Campionatul Mondial

Lucas Hernandez s-a „rupt” după numai 13 minute, în meciul Franța – Australia. Campioana mondială continuă să fie chinuită de accidentări. Naționala lui Didier Deschamps l-a pierdut pe fundașul de 26 de ani, de la Bayern Munchen, în debutul primului meci de la Campionatul Mondial din Qatar.

Seara din Qatar a început cum nu se putea mai prost pentru Franța.

Australia a deschis scorul în minutul 9, prin Craig Goodwin, cu o reluare din interiorul careului. Mathew Leckie a fost omul cu assist-ul. Acesta s-a aflat față în față cu Lucas Hernandez, în flancul drept. Francezul n-a reușit să-l oprească și, mai mult, s-a accidentat serios în duelul cu Leckie.

Fundașul campioanei mondiale a acuzat dureri la picior și a rămas întins pe gazon. Hernandez a avut nevoie de intevenția staff-ului medical și n-a putut să continue meciul. Lucas a fost înlocuit chiar de fratele său, Theo Hernandez, care evoluează la AC Milan.

📸 – Lucas Hernandez goes off injured. Another injury for France. pic.twitter.com/g5Xkoe0L8C
— 𝐀𝐅𝐂 𝐀𝐉𝐀𝐗 💎 (@TheEuropeanLad) November 22, 2022

Naționala Franței a fost chinuită de accidentări și înaintea debutului la Campionatul Mondial. Karim Benzema, Presnel Kimpembe și Christopher Nkunku s-au accidentat înaintea turneului final din Qatar și au fost scoși din lot de Didier Deschamps.

De asemenea, Raphael Varane a suferit și el probleme medicale, dar încă se află în lotul Franței pentru Mondialul din Qatar.

Kylian Mbappe, fericit după un gol marcat pentru Franța
Campionatul Mondial 2022 • 18:06
CM 2022 | Un fotbalist de la Cupa Mondială a dezvăluit „sechelele” provocate de Kylian Mbappe: „Mi-au luat foc picioarele!”
Kylian Mbappe, după Franţa - Polonia 3-1
Campionatul Mondial 2022 • 9:10
CM 2022 | „Această Cupă Mondială este obsesia mea!”. Kylian Mbappe a rupt tăcerea în Qatar. Explicaţiile starului Franţei
Kylian Mbappe, în tricoul naționalei Franței
Campionatul Mondial 2022 • 4 dec., 21:35
CM 2022 | Kylian Mbappe, prima reacție după ce a calificat Franța în sferturile Campionatului Mondial! Postarea a adunat peste 1 milion de aprecieri într-o oră