Închide meniul

CM 2022 | Reacția presei internaționale după ce Franța s-a calificat în optimi la Campionatul Mondial din Qatar

Alexandru Ivan Publicat: 26 noiembrie 2022, 20:26

Comentarii
CM 2022 | Reacția presei internaționale după ce Franța s-a calificat în optimi la Campionatul Mondial din Qatar

Jucătorii Franței celebrează victoria cu Danemarca și calificarea în optimile de finală la Campionatul Mondial din Qatar 2022 / Profimedia

Presa internațională a oferit prima reacție după ce Franța s-a calificat în optimi la Campionatul Mondial din Qatar 2022.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Franța a obținut biletele pentru optimi, sâmbătă, grație succesului cu 2-1 cu Danemarca. Mbappe a înscris ambele goluri ale Les Bleus.

CM 2022 | Presa internațională, reacție după ce Franța s-a calificat în optimi la Campionatul Mondial din Qatar

“Calificați!”, a scris L’Equipe. Mulțumită dublei lui Mbappe, Franța câștigă și se califică în optimile Cupei Mondiale!”, a titrat RMC Sport.

“Mbappe e colosal!‘, notează AS. “Mbappé și-a arătat colții și a dus-o pe Franța în optimile de finală”, notează MARCA.

“Un Mbppe de neoprit o duce pe deținătoarea trofeului în optimi!“, scrie și Daily Mail.

Reclamă
Reclamă

Franța – Danemarca 2-1

Într-un meci destul de echilibrat, Franţa a făcut diferenţa prin vedetele sale, Mbappe, Griezmann şi Lloris. În prima repriză, echipa lui Deschamps a controlat jocul şi şi-a creat mai multe ocazii de gol, în timp ce danezii nu s-au remarcat prin nicio acţiune ofensivă decentă (niciun şut pe poartă).

Maehle a intervenit salvator în propriul la lovitura de cap a lui Varane (13), după un corner. Apoi, Schmeichel (21) a respins lovitura de cap a lui Rabiot, l,a centrarea lui Dembele. Hojbjerg a blocat şutul lui Kunde din careu (30). Griezmann (33) a tras la colţul scurt, dar Schmeichel a respins cu piciorul. Giroud a trimis cu capul pe lângă ţintă (37), iar Mbappe a fost imprecis de la 12 metri, după o centrare excelentă a lui Dembele (40). Mbappe a mai avut o şansă în prima repriză (45+3), cu un şut din afara careului, dar l-a nimerit pe coechipierul său Giroud.

Francezii au fost mai decişi în partea secundă, iar Mbappe a pătruns şi a şutat bine, însă Schmeichel a deturnat în corner (57). Griezmann (60) a tras peste poartă de la 15 metri, după o preluare superbă.

Reclamă

Campioana mondială a deschis scorul în min. 61, cu o doză de şansă, Mbappe trimiţând în plasă printre doi fundaşi danezi, la mingea întoarsă de Theo Hernandez, Pentru Mbappe a fost golul cu numărul 30 în tricoul naţionalei Franţei.

Danemarca a oferit replica la scurt timp, egalând prin Christensen, la selecţia 60, cu o lovitură de cap, din recentrarea lui Anderson, după cornerul executat de Eriksen (68).

Mbappe, cifre incredibile la naționala Franței

Acelaşi Mbappe (86) a marcat golul victoriei, reluând în plasă la colţul lung, cu şoldul, centrarea lui Griezmann, profitând de ezitările lui Kristensen şi Schmeichel.

Mbappe putea realiza hat-trick-ul, dar a tras slab în poziţie de singur cu portarul (90+1).

Cele două echipe s-au întâlnit şi la ediţia precedentă, tot în faza grupelor, scorul final din Rusia fiind de 0-0.

Prin succesul de sâmbătă, Franţa a ajuns la şase victorii consecutive la Cupa Mondială.

În ultima etapă din grupă, miercuri 30 noiembrie, Danemarca va juca un meci decisiv cu Australia (Al Janoub Stadium – Al Wakrah, 17:00), după ce echipa de la antipozi a câştigat sâmbătă cu Tunisia (1-0). Celălalt meci le va opune pe Tunisia şi Franţa.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:39
Jaqueline Cristian, calificată în semifinale la Osaka. A profitat de abandonul lui Naomi Osaka
8:29
Doi jucători, OUT de la FCSB. Mihai Stoica a dezvăluit totul: “Gigi aşa a hotărât”
8:18
EXCLUSIVEdi Iordănescu, mesaj pentru “Generația de Suflet” și Mircea Lucescu!
23:54 16 oct.
“N-am mai văzut aşa ceva” Mihai Stoica a spus ce s-a întâmplat la FCSB după ultima decizie a lui Gigi Becali!
23:31 16 oct.
Robert Ilyeș l-a desființat, după 2-2 cu CFR: „Nu se poate așa ceva! Primul tren și trimis la Budapesta”
23:26 16 oct.
VideoJurnal Antena Sport | Tatăl lor a concurat în Dakar, iar ei fac senzaţie la călărie
1 Adrian Mutu a dat lovitura! Anunţul oficial 2 VIDEORomânia a învins Serbia şi la masculin şi la feminin! Tricolorii şi tricolorele, în sferturi la European 3 Gigi Becali a anunţat un nou transfer la FCSB: “Se uită Meme” 4 Situație scandaloasă în finalul meciului Csikszereda – CFR Cluj! George Găman le-a anulat un gol ciucanilor 5 “Dinamo intră în Cartea Recordurilor”. Inițiativa fabuloasă în care se implică alb-roșiii la derby-ul cu Rapid 6 Veste uriaşă pentru Florin Niţă
Citește și