Barcelona a făcut spectacol cu Athletic Bilbao. Catalanii, victorie cu 4-0. Napoli, succes la limită la AS Roma. Toate rezultatele zilei, AICI

De Antena Sport
Publicat: 23.10.2022, 23:45

Robert Lewandowski, despre cel mai frumos moment la Barcelona şi despre Xavi

Robert Lewandowski, bucurie după marcarea unui gol / Profimedia

LIVE BLOG | A fost o nouă duminică cu meciuri tari în campionatele de top din Europa, în prim-plan cu Barcelona – Athletic Bilbao 4-0 și AS Roma – Napoli 0-1. Tot duminică s-au mai jucat Southampton – Arsenal 1-1, Tottenham – Newcastle 1-2, Real Betis – Atletico Madrid 1-2 și Atalanta – Lazio 0-2.

Toate partidele “de foc” de astăzi au putut fi urmărite în format LIVE SCORE pe AS.ro.

LIVE BLOG | Dueluri de “5 stele” în Europa! Barcelona – Athletic Bilbao și Napoli – AS Roma, meciurile zilei

Update 23:47: Final! Barcelona – Athletic Bilbao 4-0. Catalanii au făcut spectacol pe Camp Nou, şi se pregătesc de duelul cu Bayern din Liga Campionilor.

Update 23:32: Barcelona – Athletic Bilbao 4-0! Ferran Torres a marcat şi el, în minutul 73, din pasa lui Ousmane Dembele.

Update 22:25: Barcelona – Athletic Bilbao 3-0! Robert Lewandowski duce scorul la 3-0, în minutul 22. Început în forţă pentru catalani, în meciul de pe Camp Nou!

Update 22:21: Barcelona – Athletic Bilbao 2-0! Sergi Roberto a marcat şi el pentru catalani, la şase minute după ce Ousmane Dembele a deschis scorul!

Update 22:15: Barcelona – Athletic Bilbao 1-0! Ousmane Dembele a deschis scorul pentru catalani, în minutul 13!

Update 22:00: Începe duelul dintre Barcelona şi Athletic Bilbao!

Update 21:45: Începe meciul dintre Napoli şi AS Roma!

Update 20:20: Final! Tottenham – Newcastle 1-2! Trupa lui Antonio Conte a înregistrat a doua înfrângere consecutivă în Premier League.

Update 19:40: Tottenham – Newcastle 1-2! Harry Kane a redus din direneţă, în minutul 54.

Update 19:10: Tottenham – Newcastle 0-2! Almiron a majorat diferenţa, în minutul 40.

Update 19:01: Tottenham – Newcastle 0-1! Wilson a deschis scorul pe terenul lui Spurs, în minutul 31.

Final: Southampton – Arsenal 1-1. Remiză pe St. Mary! „Tunarii” ratează şansa de a se depărta de Manchester City, însă rămân pe primul loc în Premier League.

Min. 65: Southampton – Arsenal 1-1! Stuart Armstrong a egalat pentru gazde, în confruntarea cu trupa lui Mikel Arteta.

Min. 29: Southampton – Arsenal 0-1! Xhaka a deschis scorul pentru liderul din Premier League. Video AICI.

În La Liga, Barcelona țintește victoria împotriva lui Athletic Bilbao, pentru a rămâne la numai 3 puncte în spatele liderului Real Madrid. Tot astăzi, liderul din Serie A, Napoli, are întâlnire de “gradul 0” cu formația lui Jose Mourinho, AS Roma.

În Premier League, liderul Arsenal „vânează” victoria cu Southampton pentru a menține avansul de 4 puncte față de Manchester City.

Barcelona – Bilbao 4-0

Carlo Ancelotti, în extaz la Real Madrid: “E, poate, cea mai bună echipă pe care am antrenat-o!”

Carlo Ancelotti este în extaz la Real Madrid. “Galacticii” se află într-o formă excelentă și merg “ceas” atât în campionat, cât și în UEFA Champions League. Trupa de pe Santiago Bernabeu este lider în La Liga și este cu gândul la un nou titlu. “Los Blancos” au învins-o aseară pe Sevilla cu 3-1, în etapa a 11-a, iar Ancelotti a avut un discurs impresionant la adresa elevilor săi.

Real stă bine și pe plan extern. Madrilenii și-au asigurat deja calificarea în primăvara UEFA Champions League.

La conferința de presă, Carlo Ancelotti a vorbit la superlativ despre echipa sa. Italianul simte că are toată susținerea jucătorilor săi, iar din acest motiv lucrurile merg atât de bine pe Santiago Bernabeu.

„E o echipă pe care îmi place să o antrenez. Jucătorii nu-mi fac probleme și cred în ceea ce facem aici. Ca echipă, este una dintre cele mai bune din cariera mea, dacă nu cea mai bună”, a spus Carlo Ancelotti, la conferința de presă.

Real Madrid s-a impus cu 3-1 împotriva Sevillei, în duelul de sâmbătă. Luka Modric a deschis scorul în minutul 5, iar la pauză trupa lui Carlo Ancelotti conducea cu 1-0.

Andaluzii au restabilit egalitatea în debutul reprizei a doua, prin Erik Lamela. “Galacticii” au forțat pe final și au reușit să mai înscrie de două ori. Lucas a făcut 2-1 pe tabelă în minutul 79. Două minute mai târziu, Federico Valverde a ieșit la rampă și a închis tabela, după un assist oferit de Marco Asensio.

Chiar și fără proaspătul Balon de Aur, Karim Benzema, Real Madrid și-a asigurat cele 3 puncte și s-a distanțat în fruntea clasamentului din La Liga, la 6 lungimi de Barcelona. Catalanii joacă în această etapă cu Athletic Bilbao, pe Camp Nou.

1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului
1
21:29
Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A!
1
21:04
Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma!
1
21:00
VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj
1
20:51
Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România
1
20:32
FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români!
1
20:11
Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev