Reacţia rivalului lui David Popovici, după cursa de 200 m liber! „Regele nataţiei”, aur la Jocurile Olimpice după o finală epică

De Viviana Moraru
Publicat: 29.07.2024, 22:04

Reacţia rivalului lui David Popovici, după cursa de 200 m liber

David Popovici, după cursa care i-a adus aurul olimpic la 200 m liber/ Profimedia

Reacţia rivalului lui David Popovici, după cursa de 200 m liber de la Jocurile Olimpice, a fost surprinsă imediat de camerele TV. Matthew Ricards, britanicul care s-a clasat pe locul secund, a mers imediat la sportivul român.

David Popovici a devenit campion olimpic, chiar de Ziua Imnului Naţional. Sportivul de 19 ani a câştigat dramatic finala la 200 m liber, după o cursă extrem de strânsă.

Reacţia rivalului lui David Popovici, după cursa de 200 m liber de la Jocurile Olimpice

David Popovici a întors al doilea, după prima lungime de bazin, lider fiind germanul Maertens. Acesta a controlat cursa şi a fost lider până la ultima întoarcere, atunci când David Popovici a început să forţeze.

Pe ultima lungime de bazin, lupta pentru primul loc s-a dat între David Popovici, Matthew Richards şi americanul Luke Hobson.

Sportivul român a recuperat incredibil şi şi-a adjudecat medalia de aur, la doar două sutimi distanţă faţă de timpul britanicului Richards. David Popovici a înregistrat timpul de 1:44.72, în timp ce Richards a înregistrat timpul de 1:44.74.

Imediat după ce s-a încheiat cursa, David Popovici a fost felicitat de „rivalul” său, Matthew Richards. Britanicul a mers şi l-a îmbrăţişat pe sportivul român, după succesul uriaş obţinut de acesta la 200 m liber, la Jocurile Olimpice. Podiumul a fost completat de Luke Hobson, în timp ce Lukas Maertens, cel care a fost lider în mare parte a cursei de 200 m liber, s-a clasat pe locul cinci.

Reacţia lui Matthew Richards, după ce David Popovici a cucerit aurul olimpicReacţia lui Matthew Richards, după ce David Popovici a cucerit aurul olimpic
Reacţia lui Matthew Richards, după ce David Popovici a cucerit aurul olimpic/ Profimedia

David Popovici a adus României prima medalie la Jocurile Olimpice. Sportivul român va mai participa la proba de 100 m liber, proba „regină” a nataţiei. Seriile se vor desfăşura mâine, după ora 12:00, şi semifinalele sunt programate tot mâine, în sesiunea de seară. Ambele vor fi transmise în format live text, pe AS.ro.

David Popovici a reușit o performanță UNICĂ și a intrat definitiv în istoria natației românești

David Popovici a reușit, la Jocurile Olimpice 2024, o performanță UNICĂ pentru natația din România. Totul după ce sportivul în vârstă de 19 ani și-a respectat statutul de favorit în proba de 200 de metri liber și a devenit campion olimpic.

Popovici a scris o nouă pagină istorie și a încheiat o secetă uriașă. De 20 de ani nu mai câștigase niciun reprezentant al României vreo medalie la o ediție a Jocurilor Olimpice. În momentul în care Camelia Potec și Ionuț Florea triumfau la Atena, David Popovici nici măcar nu era născut.

David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 de metri liber și a devenit primul campion olimpic, la băieți, din istoria natației românești. Pe prima treaptă a podiumului au mai urcat numai două sportive: Camelia Potec și Diana Mocanu.

„Regele Natației” a fost aproape să urce pe podium la ultima ediție, dar s-a clasat atunci pe locul 4 și a ratat incredibil medalia. I-au lipsit două sutimi de secundă! Acum nimeni nu i-a mai stat în cale și a obținut un succes colosal.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

0:25 27 sept.

Daniel Bîrligea, în extaz după ce a marcat primul său gol la FCSB: „Asta am vrut să arăt!”. Cui a dedicat victoria

0:21 27 sept.

Darius Olaru, prima reacţie după „dubla” de vis din FCSB – RFS 4-1: „Era cel mai uşor meci!” Mesaj pentru Ştefănescu şi Bîrligea

0:09 27 sept.

„Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali

23:55

Cum arată clasamentul din grupa de Europa League, după prima etapă! FCSB, peste favoritele competiţiei

23:50

Tottenham, victorie clară cu Qarabag, după ce Drăguşin a fost eliminat! Ajax a făcut spectacol cu Beşiktaş! Rezultatele serii

23:45

Darius Olaru, dublă de senzaţie în FCSB – RFS! Florin Tănase i-a dat un assist genial căpitanului roş-albaştrilor

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele