Australian Open 2022 | „Simona Halep e aceeaşi care câştiga Grand Slam-urile!” Mats Wilander mizează pe campioana noastră la Melbourne

Dragoș Vasile Publicat: 20 ianuarie 2022, 15:00

Australian Open 2022 | „Simona Halep e aceeaşi care câştiga Grand Slam-urile! Mats Wilander mizează pe campioana noastră la Melbourne

Simona Halep, criză de nervi pe teren

Mats Wilander mizează pe Simona Halep la Melbourne

Simona Halep a câştigat Roland Garros în 2018 şi Wimbledon în 2019. După ce s-a impus la Melbourne Summer Set, campioana noastră vrea să câştige al treilea Grand Slam al carierei. Mats Wilander are încredre deplină în campioana noastră.

„Cred că e o victorie foarte mare. După ce aştepţi toată ziua, e clar că a revenit în formă şi arată bine jocul ei. E aceeaşi Simona care câştiga Grand Slam-urile. O să vedem ce încredere are în jocul ei”, a spus Mats Wilander pentru Eurosport.

Simona Halep a condus cu 3-0 după un break în ghemul al doilea şi după ceva mai mult de zece minute de joc, apoi a avut trei mingi de 4-0, ratate însă. Fostul lider WTA a mai câştigat o dată pe serviciul braziliencei la 5-2, şi a încheiat setul, scor 6-2, după 36 de minute.

Lipsa de valoare a jucătoarei Beatriz Haddad Maia a fost şi mai evidentă în setul secund, în care a greşit mult şi nu a pus niciun fel de opoziţie. A rezultat un „bagel”, 6-0, firesc, care reflectă diferenţa de valoare de pe teren şi o victorie în 66 de minute.

Prin accederea în manşa a treia, ea şi-a asigurat un premiu de 221.000 de dolari australieni (140.000 de euro) şi 130 de puncte WTA.