Australian Open 2022 | „Simona Halep e aceeaşi care câştiga Grand Slam-urile!” Mats Wilander mizează pe campioana noastră la Melbourne

De Dragoș Vasile
Publicat: 20 ianuarie 2022, 15:00

Simona Halep a făcut spectacol total în meciul cu Beatriz Haddad Maia, scor 6-2, 6-0, iar legendarul Mats Wilander este convins că sportiva noastră poate cuceri al treilea Grand Slam din carieră.

Simona Halep, criză de nervi pe teren

Mats Wilander mizează pe Simona Halep la Melbourne

Simona Halep a câştigat Roland Garros în 2018 şi Wimbledon în 2019. După ce s-a impus la Melbourne Summer Set, campioana noastră vrea să câştige al treilea Grand Slam al carierei. Mats Wilander are încredre deplină în campioana noastră.

„Cred că e o victorie foarte mare. După ce aştepţi toată ziua, e clar că a revenit în formă şi arată bine jocul ei. E aceeaşi Simona care câştiga Grand Slam-urile. O să vedem ce încredere are în jocul ei”, a spus Mats Wilander pentru Eurosport.

Simona Halep a condus cu 3-0 după un break în ghemul al doilea şi după ceva mai mult de zece minute de joc, apoi a avut trei mingi de 4-0, ratate însă. Fostul lider WTA a mai câştigat o dată pe serviciul braziliencei la 5-2, şi a încheiat setul, scor 6-2, după 36 de minute.

Lipsa de valoare a jucătoarei Beatriz Haddad Maia a fost şi mai evidentă în setul secund, în care a greşit mult şi nu a pus niciun fel de opoziţie. A rezultat un „bagel”, 6-0, firesc, care reflectă diferenţa de valoare de pe teren şi o victorie în 66 de minute.

Prin accederea în manşa a treia, ea şi-a asigurat un premiu de 221.000 de dolari australieni (140.000 de euro) şi 130 de puncte WTA.

23:30 AS.ro LIVE | Ilie Poenaru e invitatul lui Cătălin Oprișan, de la 10:30. Noul antrenor de la UTA vine cu povești fabuloase 23:07 Florin Tănase a semnat cu Federico Pastorello, impresarul lui Romelu Lukaku! „Avem un nou geniu în echipa noastră” 22:56 Feyenoord – AS Roma | Ovidiu Artene, unul dintre asistenţii lui Istvan Kovacs, decizie perfectă în finala Conference League. Hai, România! În fiecare zi 22:22 Carlos Alcaraz şi Alexander Zverev, victorii dramatice la Roland Garros. Fiecare a salvat o minge de meci. Djokovic, imperial. Surprize în turneul feminin 21:50 Sorana Cîrstea, prima reacție după eliminarea de la Roland Garros. Cum a explicat prăbușirea din meciul cu Sloane Stephens 21:08 Cătălin Cîrjan a semnat un nou contract cu Arsenal! Hai, România! În fiecare zi 21:05 Mohamed Salah rămâne la Liverpool: „Nu vreau să fiu egoist. Rămân sezonul următor, cu siguranţă” 20:07 EXCLUSIVEdi Iordănescu cere mobilizare maximă înaintea bătăliilor din Nations League: „Luptă, ambiţie, muncă. Asta e ce îmi doresc! Totul la sută la sută!” Hai, România! În fiecare zi 19:57 Cristi Balaj, ironie maximă pentru Dan Șucu: „Și eu am aflat abia astăzi cine e el! În fotbal nu merge așa” 19:40 FotoAnamaria Prodan și-a ieșit din minți după ce a fost acuzată că și-a „împins” fiul la naționala U15: „Frustrați! Săracii de ei”

Petre Grigoraş, la AS.ro LIVE

Simona Halep, bucurie în timpul unui meci
Roland Garros • 17:49
Ora de start a meciului Simona Halep – Qinwen Zheng, din turul al doilea de la Roland Garros 2022
Simona Halep, în timpul unui meci
Tenis • 13:51
Cota Simonei Halep la câştigarea Roland Garros s-a dublat după numai un meci. Iga Swiatek rămâne favorita bookmakerilor
Simona Halep, după o victorie
Roland Garros • 10:28
Simona Halep, cu gândul la trofeul de la Roland Garros! „Cum poți câștiga turneul?”. Răspunsul fulgerător dat de campioana noastră