Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 6-3, 2-6, 6-2. Românca s-a calificat în optimi la Australian Open 2022

Alexandru Ivan Publicat: 22 ianuarie 2022, 14:25

Mama Soranei Cîrstea, răspuns după valul de critici la adresa sportivei

Sorana Cîrstea / Profimediaimages

Update 14.30: Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 6-3, 2-6, 6-2! Game, set și meci! Sorana Cîrstea se califică în optimile de finală la Australian Open, unde o întâlni pe Iga Swiatek.

Update 14.20: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3, 2-6, 4-1! Românca conduce detașat in setul decisiv și e la doar două game-uri de victorie.

Update 14.05: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3, 2-6, 1-0! Sorana începe cu break setul decisiv.

Udate 14.00: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3, 2-6! Rusoaica câștigă al doilea set și împinge meciul în decisiv.

Update 13.47: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3, 1-4! Sorana nu se regăsește în setul al doilea.

Update 13.38: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3, 0-3! Rusoaica revine extraordinar după ce a pierdut categoric primul set și mai are nevoie de trei game-uri pentru a împinge meciul în decisiv.

Update 13.24: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3! Românca a câștigat ultimul game al primului set la 0. Sorana este dezlănțuită în Australia.

Update 13.18: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 5-3 Românca încheie game-ul cu as și este aproape să câștige primul set.

Update 13.07: Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 3-1! Românca reușește încă un break și s-a distanțat pe tabelă!

Update 13.01: Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 2-1! Românca câștigă primul game de serviciu al meciului și conduce cu 2-1.

Update 12.58: Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 1-1! Românca face și ea break-ul și egalează situația pe tabelă.

Update 12.55: Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 0-1! Rusoaica câștigă primul game al meciului, pe serviciul Soranei.

Update 12.50: A început meciul dintre Sorana Cîrstea și Anastasia Pavlyuchenkova!

Sorana Cîrstea (31 de ani, 38 WTA) le-a învins până acum pe Petra Kvitova (19 WTA) și Kristina Kucova (96 WTA) în primele două runde, fără să piardă vreun set. De cealaltă parte, Pavlyuchenkova, care anul trecut a jucat finala la Roland Garros, le-a eliminat pe Anna Bondar (130 WTA) și Samantha Stosur (487 WTA).

„Toată lumea la acest nivel joacă bine, nu mai contează că e locul 10, 11 sau 50. Important este ce faci tu, cu ce joc și plan vii în ziua respectivă. Vin pe un fond bun, am jucat bine ultimele două meciuri. Îmi știu valoarea, știu ce pot și voi încerca să intru liniștită și să-mi văd de partea mea de teren,” a declarat Sorana Cîrstea.

Scorul întâlnirilor directe dintre Cîrstea și Pavlyuchenkova este de 3-3, ultimul joc datând din 2018, un succes al rusoaicei, scor 2-6, 7-5, 6-4, înregistrat pe iarbă, în turul I al turneului de la Eastbourne. Pe hard, Pavliucenkova conduce cu 2-1.

Cea mai bună performanţă a Soranei Cîrstea la Australian Open este calificarea în optimi, în 2017. Pentru accederea în manşa a treia, ea şi-a asigurat un premiu de 221.000 de dolari australieni (140.000 de euro) şi 130 de puncte WTA.

0:39 Gigi Becali l-a comparat pe Florinel Coman cu Diego Maradona: „Asta a făcut la FCSB!”. Propunere în direct de 500.000 de euro 0:21 Decizia luată de Gigi Becali, după gafa colosală a lui Ştefan Târnovanu din Sepsi – FCSB 2-2: „Înseamnă că nu vede bine!” 0:07 „Mi-am bătut joc!” Ştefan Târnovanu şi-a asumat toată răspunderea după Sepsi – FCSB 2-2. Răspuns la ameninţările lui Gigi Becali 0:05 Cât de gravă e accidentarea lui Florinel Coman, din Sepsi – FCSB! Anunţ înaintea confruntării cu Gică Hagi: „Să rupem blestemul!” 24
23:40
Cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi! Roş-albaştrii, la un pas de titlu
24
22:40
Sepsi – FCSB 2-2. Coman s-a „rupt”, Târnovanu a gafat. Sărbătoarea de titlu a roş-albaştrilor se amână, după un meci de coşmar!
24
22:40
Fabrizio Romano a anunţat că Xavi va rămâne la Barcelona! Cine l-a făcut pe antrenorul catalanilor să se răzgândească
24
22:35
VIDEOImagini COLOSALE din vestiarul Unirii Slobozia, după promovarea în Liga 1! S-a sărbătorit pe „modelul” Inter
24
22:30
VIDEOAEK – Panathinaikos 3-0 şi Aris – Olympiacos 1-1 au fost în AntenaPLAY! Pas uriaş spre titlu pentru AEK. Probleme pentru Lucescu
24
22:26
Florinel Coman s-a accidentat în Sepsi – FCSB! Lovitură pentru „Mbappe”, înainte de EURO 2024