Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 6-3, 2-6, 6-2. Românca s-a calificat în optimi la Australian Open 2022

Alexandru Ivan Publicat: 22 ianuarie 2022, 14:25

Mama Soranei Cîrstea, răspuns după valul de critici la adresa sportivei

Sorana Cîrstea / Profimediaimages

Update 14.30: Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 6-3, 2-6, 6-2! Game, set și meci! Sorana Cîrstea se califică în optimile de finală la Australian Open, unde o întâlni pe Iga Swiatek.

Update 14.20: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3, 2-6, 4-1! Românca conduce detașat in setul decisiv și e la doar două game-uri de victorie.

Update 14.05: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3, 2-6, 1-0! Sorana începe cu break setul decisiv.

Udate 14.00: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3, 2-6! Rusoaica câștigă al doilea set și împinge meciul în decisiv.

Update 13.47: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3, 1-4! Sorana nu se regăsește în setul al doilea.

Update 13.38: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3, 0-3! Rusoaica revine extraordinar după ce a pierdut categoric primul set și mai are nevoie de trei game-uri pentru a împinge meciul în decisiv.

Update 13.24: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 6-3! Românca a câștigat ultimul game al primului set la 0. Sorana este dezlănțuită în Australia.

Update 13.18: Sorana Cîrstea – Anastiasia Pavlyuchenkova 5-3 Românca încheie game-ul cu as și este aproape să câștige primul set.

Update 13.07: Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 3-1! Românca reușește încă un break și s-a distanțat pe tabelă!

Update 13.01: Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 2-1! Românca câștigă primul game de serviciu al meciului și conduce cu 2-1.

Update 12.58: Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 1-1! Românca face și ea break-ul și egalează situația pe tabelă.

Update 12.55: Sorana Cîrstea – Anastasia Pavlyuchenkova 0-1! Rusoaica câștigă primul game al meciului, pe serviciul Soranei.

Update 12.50: A început meciul dintre Sorana Cîrstea și Anastasia Pavlyuchenkova!

Sorana Cîrstea (31 de ani, 38 WTA) le-a învins până acum pe Petra Kvitova (19 WTA) și Kristina Kucova (96 WTA) în primele două runde, fără să piardă vreun set. De cealaltă parte, Pavlyuchenkova, care anul trecut a jucat finala la Roland Garros, le-a eliminat pe Anna Bondar (130 WTA) și Samantha Stosur (487 WTA).

„Toată lumea la acest nivel joacă bine, nu mai contează că e locul 10, 11 sau 50. Important este ce faci tu, cu ce joc și plan vii în ziua respectivă. Vin pe un fond bun, am jucat bine ultimele două meciuri. Îmi știu valoarea, știu ce pot și voi încerca să intru liniștită și să-mi văd de partea mea de teren,” a declarat Sorana Cîrstea.

Scorul întâlnirilor directe dintre Cîrstea și Pavlyuchenkova este de 3-3, ultimul joc datând din 2018, un succes al rusoaicei, scor 2-6, 7-5, 6-4, înregistrat pe iarbă, în turul I al turneului de la Eastbourne. Pe hard, Pavliucenkova conduce cu 2-1.

Cea mai bună performanţă a Soranei Cîrstea la Australian Open este calificarea în optimi, în 2017. Pentru accederea în manşa a treia, ea şi-a asigurat un premiu de 221.000 de dolari australieni (140.000 de euro) şi 130 de puncte WTA.

Se califică FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?

Neil Lennon a rupt tăcerea despre situaţia lui Cristi Săpunaru, la Rapid. „Am avut o discuție cu el”

12:21

FotoCele mai frumoase sportive de la Jocurile Olimpice 2024! Întorc toate privirile la competiția din Paris

12:20

UPDATETeam România la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 1. Încep emoţiile la canotaj, tenis şi tenis de masă! Programul complet

12:05

VIDEODino Beganovic a câștigat cursa de sprint din etapa de Formula 3 din Belgia, live în AntenaPLAY

11:39

România a intrat în istoria Jocurilor Olimpice. Aşa ceva nu s-a mai întâmplat niciodată

1 VIDEOLando Norris, cel mai rapid în a doua sesiune de antrenamente din Marele Premiu al Belgiei, live în AntenaPLAY 2 FotoS-a încheiat festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 2024! Nadia Comăneci, apariţie pentru istorie 3 FotoNadia Comăneci, reacție de trei cuvinte după participarea surpriză la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 4 FotoImagini superbe cu delegaţia României, la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice 2024! Spectacol pe Sena 5 VIDEOPaul Aron va pleca din pole-position în cursa de Formula 2 din Belgia, live în AntenaPLAY 6 FCSB – Oţelul 0-2. Roş-albaştrii au suferit prima înfrângere a sezonului! Gălăţenii au trecut pe primul loc în Liga 1