Două românce vor juca în prima zi la Australian Open 2023, primul turneu de Grand Slam al anului. Organizatorii au anunțat programul din prima zi de la Antipozi.
Jaqueline Cristian, locul 143 WTA, şi Ana Bogdan, numărul 61 mondial, vor evolua, luni, în primul tur la turneul de Grand Slam Australian Open, potrivit programului anunţat de organizatori.
Două românce vor juca în prima zi la Australian Open 2023
Cristian o va întâlni pe favorita 3, americanca Jessica Pegula, în primul meci al zilei de luni pe Margaret Court Arena, de la ora 02.00.

Ana Bogdan va juca împotriva sportivei din Ungaria Anna Bondar, în al treilea meci de pe terenul 8, după o confruntare de simplu feminin şi una de simplu masculin.

Pe tabloul principal la Australian Open mai sunt trei românce: Sorana Cîrstea, Patricia Ţig şi Irina Begu. Programul lor nu a fost încă anunțat.
Irina Begu, favorita numărul 27, se va duela în primul tur cu chinezoaica Saisai Zheng. Sorana Cîrstea, ocupanta locului 43, se va duela în primul meci de la Antipozi cu Yulia Putintseva. Patricia Ţig, de pe locul 790 WTA, o va întâlni pe ocupanta poziţiei 23, Shuai Zhang.
Cele mai tari meciuri din prima zi de la Australian Open 2023
Bianca Andreescu – Marie Bouzkova
Anna Kalinskaya – Danielle Collins
Marta Kostyuk – Amanda Anisimova
Emma Răducanu – Tamara Korpatsch
Sofia Kenin – Victoria Azarenka
Dayana Yastremska – Jelena Ostapenko
Caty McNally – Paula Badosa
Elisabetta Cocciaretto – Elena Rybakina
Jule Niemeier – Iga Swiatek
Anna Blinkova – Madison Keys
Australian Open 2023 are loc în perioada 16-29 ianuarie. Anul trecut, turneul a fost câștigat de Ashleigh Barty, care între timp s-a retras din activitate. La băieți, campionul en-titre este Rafael Nadal.
- Două românce vor juca în prima zi la Australian Open 2023
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Carlos Alcaraz a jucat golf cu Roger Federer la Melbourne. Imagini superbe cu cei doi campioni: “E incredibil”
- Naomi Osaka, pusă la zid de Boris Becker înaintea meciului cu Sorana Cîrstea: “Nimeni nu a îndrăznit”
- Gabriela Ruse şi-a aflat adversara din turul 3 de la Australian Open 2026! Meci de foc împotriva numărului 7 WTA
- Gabriela Ruse, prima reacţie după calificarea în turul trei la Australian Open: “Am avut noroc a treia oară”
- Ce sumă uriaşă a câştigat Gabriela Ruse, după o nouă victorie clară la Australian Open

































