Închide meniul

Irina Begu, prima reacție după ce s-a calificat în turul 2 la Australian Open 2023: “E mai multă tensiune! Sper să ajung cât mai departe”

Cosmin Cioboată Publicat: 18 ianuarie 2023, 13:41

Comentarii
Irina Begu, prima reacție după ce s-a calificat în turul 2 la Australian Open 2023: E mai multă tensiune! Sper să ajung cât mai departe

Irina Begu a învins-o pe Elizabeth Mandlik la Australian Open 2023 / Profimedia

Irina Begu (32 de ani, 30 WTA) a oferit prima reacție după ce s-a calificat în turul 2 la Australian Open 2023. Jucătoarea din România a învins-o pe americanca Elizabeth Mandlik în decisiv, scor 3-6, 7-6 (1), 6-2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Begu va juca în runda următoare cu germana Laura Siegemund (34 de ani), aflată pe locul 24 în clasamentul WTA.

Irina Begu, prima reacție după ce s-a calificat în turul 2 la Australian Open 2023

Irina Begu a dezvăluit că “tensiunea a fost mai mare decât de obicei”, însă a trecut peste emoții și a reușit să revină spectaculos, după ce a pierdut primul set.

“Am început bine, cu 2-0, însă am fost puţin mai tensionată decât în alte meciuri. Cred că din această cauză am avut puţin picioarele blocate. Braţul la fel. Mingea mea nu a deranjat atât de mult, am fost destul de pasivă şi nu am pus presiune. Ea nu a jucat rău, însă cred că nu am variat suficient de mult în primul set şi o bună parte din setul al doilea.

Bineînţeles că îmi doresc să joc cât mai bine. O iau meci cu meci. Rezultatul de la Adelaide este unul, bineînţeles că îmi dă încredere, însă aici condiţiile sunt diferite. Acolo erau 30 şi ceva de grade, azi am jucat pe 18 grade, deci contează foarte mult, cel puţin în jocul meu, să fie mai cald. Încerc să fac tot ce pot în acest turneu şi sper să ajung cât mai departe.

Reclamă
Reclamă

Irina Begu: “Azi am venit la ora 9 şi am început meciul la ora 5”

Evident că aceste condiţii sunt pentru toţi sportivii, dar este greu. Ieri am aşteptat undeva la 6 ore, după care mi s-a spus că mi se amână meciul pentru azi. Azi am venit la ora 9 şi am început meciul la ora 5. Nu e uşor să aştepţi, mai ales că era primul meci şi e mai multă tensiune decât de obicei. Dar încerci ca sportiv să faci faţă şi să te adaptezi cât mai repede.

(N.r. – Despre viitoarea adversară, Laura Siegemund) Ne ştim destul de bine, am jucat de multe ori împotriva ei. Este o adversară dificilă. Voi încerca să joc un tenis mai bun faţă de astăzi”, a spus Irina Begu, pentru eurosport.ro.

Irina Begu a bifat prima victorie românească la Australian Open 2023. Alte trei românce prezente pe tabloul principal, Ana Bogdan, Sorana Cîrstea şi Jaqueline Cristian, au fost eliminate în primul tur.

Reclamă

Irina Begu s-a calificat în turul 2 la Australian Open 2023, după o revenire spectaculoasă!

Begu a pierdut primul set, dar n-a renunțat la luptă și a pus în scenă o revenire de senzație.

Irina Begu a câștigat setul al doilea la tie-break, unde nu i-a dat vreo șansă adversarei sale, scor 7-6 (1).

Cu un moral excelent, jucătoarea noastră s-a impus în decisiv și a obținut calificarea în turul 2 de la Australian Open 2023, la finalul unui meci-maraton care a durat două ore şi 38 de minute.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi Universitatea Craiova să ia titlul în acest sezon fără Mirel Rădoi?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:51
VideoJurnal Antena Sport | Un fost jucător al FCSB-ului e patron de restaurant la Belgrad
0:45
VideoJurnal Antena Sport | Mihaela Cambei şi fratele ei au cucerit medalii la Bucureşti
0:39
Dinamo, învinsă de Nantes. Al şaptelea eşec la rând al “Dulăilor” în Liga Campionilor
0:33
Carlos Alcaraz a obţinut o nouă victorie la Turneul Campionilor şi va încheia anul pe locul 1 ATP
23:42 13 nov.
Franţa s-a calificat la World Cup 2026! “Dublă” Mbappe. Ronaldo, eliminat în Portugalia – Irlanda 2-0. Rezultate
23:37 13 nov.
Cosmin Olăroiu, reacţie după 1-1 cu Irak: “Jucăm un retur sub o mare presiune! Suntem pregătiţi pentru orice”
1 FotoDan Alexa şi Gabi Tamaş au câştigat Asia Express! Suma pe care au primit-o! Cei doi, în lacrimi în finală 2 Foto“Vă pupă păpușicile!” Prima postare a lui Gabi Tamaş după ce el şi Dan Alexa au câştigat Asia Express 3 Primul jucător care e OUT de la Rapid. La cine va renunța Costel Gâlcă în iarnă 4 E oficial. A uitat trecutul de la FCSB şi a semnat cu Universitatea Craiova, Mihai Rotaru confirmă! 5 Cu ce echipă din România va semna Mirel Rădoi. “E singura…” Anunţul surpriză al lui Mihai Rotaru 6 Afacerea de suflet a lui Gică Hagi, scoasă la vânzare. “Regele” are totuşi o condiţie
Citește și