Sorana Cîrstea, eliminată de la Australian Open!

Dan Roșu Publicat: 17 ianuarie 2023, 14:39 / Actualizat: 23 aprilie 2023, 20:44

Comentarii
Sorana Cîrstea, eliminată de la Australian Open!

Sorana Cîrstea, în timpul unui meci / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Sorana Cîrstea, locul 43 mondial, a fost eliminată, marţi, în primul tur la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cîrstea a fost învinsă de Yulia Putintseva din Kazahstan, locul 51 mondial, scor 2-6, 6-4, 6-3, după o oră şi 51 de minute de joc.

Sorana Cîrstea, eliminată de la Australian Open

Românca a dominat primul set, adjudecat cu 6-2, dar ploaia a întrerupt jocul în actul secund, la 2-1 pentru Cîrstea şi 15-15, schimbând dinamica întâlnirii. La reluarea partidei, Putintseva (28 ani, 47 WTA) a reuşit un break la 2-2, decisiv pentru desfăşurarea setului secund, câştigat cu 6-4.

În decisiv, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, când Putintseva a câştigat din nou contra serviciului, pentru a încheia cu un nou break. Cîrstea a câştigat doar două puncte din ultimele 12 jucate.

Din punct de vedere statistic, situaţia a fost echilibrată, fiecare jucătoare având câte 19 winners (mingi direct câştigătoare), în timp ce la erori neforţate, Cîrstea a încheiat cu 32, iar Putinţeva cu 30.

Reclamă
Reclamă

La mingile de break a existat o diferenţă majoră, kazaha fructificând 5 din 5, în timp ce Cîrstea a avut o procentaj modest de 33% (4/12).

Putinţeva conduce acum cu 4-2 în meciurile directe, având trei victorii consecutive.

Sorana Cîrstea, cec de peste 100.000 de dolari australieni

Cîrstea s-a ales cu un cec de 106.250 de dolari australieni şi 10 puncte WTA pentru participare, cea mai slabă pentru ea la Melbourne din ultimii patru ani, anul trecut ajungând până în optimi.

Reclamă

Din cinci jucătoare aflate pe tabloul principal de simplu la Australian Open, România a mai rămas cu două, Patricia Ţig, programată să joace marţi, contra chinezoaicei Shuai Zhang, şi Irina Begu, care o va înfrunta miercuri pe americanca Elizabeth Mandlik. Ana Bogdan, Jaqueline Cristian şi Sorana Cîrstea au pierdut în primul tur.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:20

Câte beri s-au băut pe „Ion Oblemenco” la Universitatea Craiova – Levski Sofia. S-au făcut bani frumoşi!

17:18

Carlo Ancelotti „a dat cărțile pe față”. Selecționerul Braziliei a spus de ce nu a preluat naționala Italiei

17:07

Dan Petrescu a dat verdictul după ce l-a văzut pe Gică Hagi pe banca României: „Mi-aș dori”

16:47

Un club a fost retrogradat pentru că ar fi votat împotriva lui Răzvan Burleanu? Ce acuzaţii se aduc FRF

16:41

S-au făcut calculele! Ce şanse are Craiova să ajungă într-o grupă europeană după eliminarea din Champions League

16:33

Neluţu Varga le-a făcut preţul lui Cordea şi Korenica! Cât costă cele două vedete de la CFR Cluj

1 Bătaie în toată regula la vestiare după Universitatea Craiova – Levski Sofia 2-2! De la ce a pornit totul 2 Dinamo achită clauza de reziliere și face transferul mult așteptat 3 Bulgarii se tem de intervenţia UEFA, după ce Levski a eliminat-o pe Universitatea Craiova din Champions League 4 FotoCu cine „l-a schimbat” Simona Halep pe Dorin Mateiu. Fosta sportivă, fotografii cu favoritul lui Stere Halep 5 Universitatea Craiova – Levski Sofia 2-2. Campioana României este eliminată din Liga Campionilor 6 Fostul star din Premier League, ajuns la 34 de ani, e acum magazioner. Povestea tristă din spate: „Luam pastile”
Citește și