Închide meniul

Jannik Sinner – Novak Djokovic, duel de vis în semifinalele Australian Open. Italianul, demonstraţie de forţă cu Rublev!

Bogdan Stănescu Publicat: 23 ianuarie 2024, 16:59

Comentarii
Jannik Sinner – Novak Djokovic, duel de vis în semifinalele Australian Open. Italianul, demonstraţie de forţă cu Rublev!

Novak Djokovic şi Jannik Sinner, după un meci din Cupa Davis / Profimedia Images

Jannik Sinner – Novak Djokovic e un duel de vis în semifinalele Australian Open. Italianul l-a învins în 3 seturi pe rusul Andrey Rublev şi urmează să îl întâlnească pe sârb în penultimul act de la Melbourne. Djokovic l-a învins anterior în 4 seturi pe americanul Taylor Fritz în semifinalele Australian Open.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sinner a avut nevoie de două ore şi 40 de minute pentru a-şi asigura prezenţa în semifinalele Australian Open. E pentru prima oară când ajunge în această fază a competiţiei la primul turneu de Grand Slam al anului.

Jannik Sinner – Novak Djokovic, duel de vis în semifinalele Australian Open

Scorul final al partidei Jannik Sinner – Andrey Rublev a fost 6-4 7-6(5) 6-3. Pe Sinner îl aşteaptă duelul cu Novak Djokovic, pe care toată lumea îl aşteaptă. Sinner şi Djokovic s-au întâlnit de 6 ori până acum, sârbul având 4 victorii, iar italianul două.

Sinner l-a învins de două ori în acest an pe Djokovic, o dată la Turneul Campionilor şi o dată în Cupa Davis. Djokovic avea să se răzbune pe italian după ce a fost învins în 3 seturi în faza grupelor de la Turneul Campionilor. Sârbul l-a învins pe italian în finala Turneului Campionilor cu un dublu 6-3.

Novak Djokovic, după calificarea în semifinalele de la Australian Open 2024: „Recunosc că m-am surprins pe mine însumi”

Novak Djokovic a vorbit după calificarea în semifinalele de la Australian Open 2024. Nole l-a învins pe Taylor Fritz (locul 12 ATP), cu 7-6 (7/3), 4-6, 6-2, 6-3, după trei ore şi 45 de minute.

Reclamă
Reclamă

Djokovic a ajuns pentru a 11-a oară în semifinalele primului turneu de Grand Slam al anului. Nole a fost surprins de modul în care a servit marţi (20 de aşi), dar şi de numărul de mingi de break ratate (15).

„Ştiu că am avut atât de multe mingi de break în primele două seturi pe care nu le-am fructificat. Dar, până la urmă, am reuşit breakurile în seturile 3 şi 4 şi mi-am impus jocul, asta e cel mai important.

De la jumătatea setului 3, am început să servesc foarte bine. M-a surprins. Dar de asta ai nevoie într-o astfel de partidă, să reuşeşti multe puncte cu serviciul. Dar recunosc că m-am surprins pe mine însumi.

Reclamă

Au fost două prime seturi incredibile, cu o calitate impresionantă a tenisului din partea lui Taylor. M-a sufocat din spatele terenului. A fost foarte dificil să găsesc timingul perfect. A stat mult timp lângă mine, m-a împins la limită. Vreau să îl felicit pentru felul în care a jucat”, a spus Djokovic, care caută al 25-lea titlu de Grand Slam al carierei.

Novak Djokovic a vorbit despre adversarul din semifinale înainte de a afla că joacă împotriva lui Sinner

Novak Djokovic s-a calificat în semifinalele Australian Open înainte de a începe meciul Jannik Sinner – Andrey Rublev, încheiat cu victoria italianului în 3 seturi.

„Şi Sinner şi Rublev sunt într-o formă grozavă. Andrey a jucat grozav cu De Minaur, care joacă excepţional. Despre Sinner ce să spun? A avut un sezon 2023 remarcabil, în special pe final.

A câştigat Cupa Davis, m-a învins de două ori, e într-o formă teribilă, a progresat atât de mult. O să iau nişte pocorn, o să stau cu micuţii mei pentru a privi meciul dintre ei”, declara Djokovic după victoria cu Taylor Fritz.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:59
Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1
10:27
Lewis Hamilton, copleşit de emoţii după Marele Premiu al Italiei: “E tot ce mi-aş fi putut dori. Un vis”
10:10
Sfatul primit de FCSB şi CFR Cluj, în lupta cu Universitatea Craiova la titlu: “Asta trebuie să facă”
10:04
“Nu e la capacitate maximă”. Verdict despre Horaţiu Moldovan, înainte de Cipru – România, după gafa uriaşă din meciul cu Canada
9:37
Părinţii şi rudele lui Jorge de Frutos au sărbătorit debutul la naţionala Spaniei în barul satului de 92 de persoane
9:32
Erling Haaland s-a amuzat după accidentarea stupidă suferită. Ce a păţit starul lui Manchester City
1 Scenariul pentru ca România să mai câştige grupa şi să se califice la World Cup 2026, după victoriile Austriei şi Bosniei 2 Virgiliu Postolachi pleacă de la CFR Cluj şi semnează cu o rivală 3 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 4 Dinamo, tot mai aproape de transferul dorit de Zeljko Kopic. 700.000 de euro pentru un internațional român 5 Plecare de la Rapid în ultima zi de mercato! Fotbalistul va fi împrumutat a doua oară 6 Rapid, acord total cu Alin Fică! Ce urmează pentru ca transferul să fie realizat
Citește și