Închide meniul

Madison Keys – Aryna Sabalenka e finala Australian Open 2025! Americanca a salvat o minge de meci şi a eliminat-o dramatic pe Iga Swiatek

Alex Masgras Publicat: 23 ianuarie 2025, 15:15

Comentarii
Madison Keys – Aryna Sabalenka e finala Australian Open 2025! Americanca a salvat o minge de meci şi a eliminat-o dramatic pe Iga Swiatek

Madison Keys, în timpul meciului cu Iga Swiatek / Profimedia

Madison Keys o va întâlni pe Aryna Sabalenka în ultimul act de la Australian Open 2025, după ce a învins-o pe Iga Swiatek, la capătul unui meci dramatic. Americanca s-a impus cu 5-7, 6-1, 7-6(8), la capătul unui meci dramatic, de 2 ore şi 37 de minute.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Înainte de a trimite setul decisiv la tie-break, Keys a salvat o minge de meci, chiar pe serviciul polonezei. Aceasta este abia a doua victorie în meciurile directe pentru Keys, în şase meciuri disputate până acum.

Madison Keys s-a calificat în finala Australian Open 2025 după ce a învins-o pe Iga Swiatek

Semifinala dintre Madison Keys şi Iga Swiatek a început cu un adevărat maraton al break-urilor. În primele şase game-uri au avut loc cinci break-uri. Poloneza a fost cea care a rupt seria şi a reuşit să se distanţeze. Cu toate acestea, ea a avut emoţii pe final de set. Mai întâi, Keys a restabilit egalitatea, după care Swiatek şi-a trecut în cont setul cu 7-5, după ce a făcut break pentru a patra oară în set.

Setul secund s-a desfăşurat după alte coordonate. Jocul lui Swiatek pe propriul serviciu nu a mers deloc, iar Keys a profitat din plin. Ea s-a distanţat rapid la 5-0 şi, în ciuda unui break recuperat de Swiatek, Keys a trimis meciul în decisiv.

Din nou, setul decisiv a avut propriul scenariu. De data aceasta, cele două jucătoare au mers cap la cap şi nu au mai pierdut pe propriul serviciu, chiar dacă au fost nevoite să salveze mai multe mingi de break. Echilibrul s-a rupt la 5-5, atunci când Swiatek a făcut break-ul. Americanca a avut însă puterea un game mai târziu să salveze o minge de meci şi să trimită decisivul în super tie-break. Acolo, Keys s-a impus cu 10-8 şi va juca prima finală la Australian Open.

Reclamă
Reclamă

În drumul către finală, Madison Keys a avut parte de o partidă extrem de complicată şi în turul 2, contra Gabrielei Ruse. Ea s-a impus atunci cu 7-6(1), 2-6, 7-5, după două ore şi jumătate de joc.

Iga Swiatek şi Madison Keys s-au mai întâlnit de alte cinci ori, iar jucătoarea din Statele Unite a câştigat o singură dată. În 2022, în optimile de la Cincinnati, ea o învingea pe Swiatek cu 6-3, 6-4.

Reclamă

Aryna Sabalenka s-a calificat pentru a treia oară la rând în finala Australian Open

Aryna Sabalenka s-a calificat în finala de la Australian Open 2025 după ce a trecut în două seturi de buna sa prietenă, Paula Badosa. Numărul 1 WTA s-a impus cu 6-4, 6-2, după o oră şi 27 de minute.

Aceasta este a treia finală la rând pentru Sabalenka la Melbourne. Bielorusa s-a impus în 2023 şi 2024 la Australian Open. De asemenea, pentru al doilea turneu de Grand Slam la rând, Sabalenka ajunge în ultimul act. La US Open 2024, ea a cucerit titlul. În plus, bielorusa nu a pierdut niciun meci în 2025, după ce a început anul cu succesul de la Brisbane.

Australia a devenit unul dintre locurile preferate ale numărului 1 WTA. După victoria în faţa Paulei Badosa, Sabalenka a ajuns la 20 de victorii la rând la Melbourne. De asemenea, aceasta a fost a şasea victorie la rând pentru Sabalenka în faţa Paulei Badosa, din opt întâlniri directe.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga partida dintre FC Argeş şi FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:41
Nicolae Stanciu, pe picior de plecare la Genoa. Anunțul venit din Italia: “Se apropie de rezilierea contractului”
13:33
Răzvan Marin, amendat de patronul lui AEK Atena: “Inacceptabil!”
13:21
“Toată lumea e încântată”. Max Verstappen, entuziasmat la lansarea monopostului Red Bull pentru sezonul 2026
12:57
FC Argeş – FCSB LIVE TEXT (20:00). Primul meci oficial din 2026. Campioana continuă lupta pentru play-off
12:52
Kyros Vassaras, decizie radicală. A exclus de pe lista UEFA observatorul de la semifinala UCL din 2025
12:17
VIDEODunk-ul anului în NBA! Patru oameni nu au reușit să oprească un singur jucător. Faza formidabilă
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Fostul jucător de la Real Madrid va fi coleg cu Messi 2 EXCLUSIVEdi Iordănescu și-a găsit echipă! Fostul selecționer a bătut palma cu o fostă campioană! Singurul impediment 3 Gigi Becali a găsit înlocuitor pentru Bîrligea: “Jucătorul ăla pe care-l așteptăm de ani și ani” 4 Constantin Budescu a dat verdictul despre lupta la titlu: “Nu o să le stea nimeni în cale” 5 Răsturnare de situaţie în cazul lui Ciprian Deac. Ce se întâmplă cu el, decizia oficială luată de CFR Cluj 6 Gigi Becali a răbufnit când l-a auzit pe Andrei Nicolescu: “Să spui asemenea minciuni? Mi-am schimbat părerea”
Citește și