Închide meniul

O nouă surpriză la Australian Open 2025! Casper Ruud a fost eliminat de un tânăr de 19 ani

Alex Masgras Publicat: 15 ianuarie 2025, 14:49

Comentarii
O nouă surpriză la Australian Open 2025! Casper Ruud a fost eliminat de un tânăr de 19 ani

Jakub Mensik, după victoria în faţa lui Casper Ruud la Australian Open 2025 / Profimedia

Continuă surprizele la Australian Open 2025. Casper Ruud, triplu finalist de Grand Slam, a fost eliminat de tânărul Jakub Mensik din Cehia. Locul 48 ATP s-a impus cu 6-2, 3-6, 6-1, 6-4, după 2 ore şi 47 de minute de joc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

De trei ori finalist în turneele de Grand Slam, Ruud nu are însă rezultate notabile la Melbourne. Norvegianul are o singură prezenţă în optimile de finală de la Australian Open, în 2021.

Casper Ruud a fost eliminat încă din turul 2 de la Australian Open 2025

Casper Ruud a fost eliminat de la Australian Open, tânărul jucător ceh Jakub Mensik reuşind o surpriză impresionantă în faţa norvegianului, scor 6-2, 3-6, 6-1, 6-4, miercuri, sub luminile de la Margaret Court Arena, notează news.ro.

În vârstă de 19 ani, Mensik, finalistul ediţiei 2022 a turneului de simplu pentru juniori de la Melbourne Park, a încheiat meciul în stil mare, cu un forehand câştigător, eliminându-l pe triplul finalist de Grand Slam şi al şaselea favorit.

Mensik a ajuns pentru prima dată în turul al treilea al turneului, egalându-şi cel mai bun rezultat de Grand Slam, după ce a ajuns de două ori în turul al treilea la U.S. Open.

Reclamă
Reclamă

Ruud a devenit al patrulea eliminat dintre principalii favoriţi, după Stefanos Tsitsipas, Andrey Rublev şi Grigor Dimitrov.

Gabriela Ruse şi Jaqueline Cristian joacă în turul 2 de la Australian Open

Meciul lui Jaqueline Cristian, programat al treilea pe terenul 13 de la Melbourne, nu va începe mai devreme de ora 05:30 dimineaţa, ora României.

În ceea ce o priveşte pe Gabriela Ruse, jucătoarea venită din calificări o va întâlni pe Madison Keys în primul meci al sesiunii de seară de pe al doilea stadion din complexul de la Melbourne. Partida de pe Margaret Court Arena va începe la ora 10:00.

Reclamă

În primul tur, Jaqueline Cristian a trecut de Petra Martic, la capătul unui meci dramatic, scor 6-2, 4-6, 7-6(7), după 2 ore şi 36 de minute de joc. De partea cealaltă, Gabriela Ruse a trecut în primul tur de Irina Begu, pe care a învins-o fără prea multe emoţii, scor 6-4, 6-0, după o oră şi 19 minute.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:22
Suma incredibilă pentru care a acceptat, de fapt, Ronaldinho să joace la Iaşi
14:40
EXCLUSIVGhiţă Mureşan aşteaptă naţionala României la World Cup 2026. Interviu spectaculos cu românul care a scris istorie în NBA
14:25
VIDEO & FOTOScene ireale. Stadionul unei foste echipe campioane, în flăcări. Incendiul, provocat de trei minori
14:25
Totul e gata! Pot începe lucrările la noul stadion Dinamo! “Avem banii”. 20 de hectare în mijlocul orașului
14:12
LIVE VIDEOWTT Finals 2025 e acum în AntenaPLAY. Rezultatele din optimi
13:53
VIDEOOklahoma City Thunder a egalat recordul celui mai bun debut de sezon. S-au stabilit semifinalele Cupei NBA
1 Gigi Becali vrea un alt fundaș din Liga 1, după ce transferul lui Kevin Ciubotaru a intrat în impas. Noua țintă de la FCSB 2 Arne Slot a recunoscut că nu a fost penalty în Inter – Liverpool 0-1! Reacţia genială a olandezului 3 Nota primită de Cristi Chivu după ce Inter a pierdut cu Liverpool. Verdictul dat de italieni 4 Cristi Chivu, reacție dură după penalty-ul controversat primit de Liverpool în victoria cu Inter: „Să înțeleagă!” 5 Super-transferul anunţat de Gigi Becali la FCSB nu e făcut! Agentul a rupt tăcerea: “Asta e prioritatea” 6 Lovitură pentru Universitatea Craiova! Un jucător de bază, direct pe masa de operaţie! Nu va mai juca în 2025
Citește și