Închide meniul

Carlos Alcaraz, inspirat de Luis Enrique: “Asta e diferenţa dintre un sportiv bun şi unul grozav”

Publicat: 2 iunie 2025, 10:10

Comentarii
Carlos Alcaraz, inspirat de Luis Enrique: Asta e diferenţa dintre un sportiv bun şi unul grozav

Carlos Alcaraz, în timpul meciului cu Ben Shelton, din optimile Roland Garros 2025 / Profimedia

Carlos Alcaraz s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros, după ce l-a învins în optimi pe americanul Ben Shelton. Campionul en-titre de la Paris s-a impus cu 7-6(8), 6-3, 4-6, 6-4, după 3 ore şi 19 minute de joc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alcaraz a vorbit la finalul meciului despre momentele dificile pe care le traversează orice sportiv pe durata unui meci sau a unui turneu. Spaniolul a făcut referire la declaraţiile conaţionalului său, Luis Enrique, antrenorul lui PSG.

Carlos Alcaraz, despre presiunea pe care o resimt jucătorii de tenis: “Atunci poţi vedea potenţialul unui mare sportiv”

La rândul său, înaintea finalei UEFA Champions League, Enrique a vorbit despre presiunea la care sunt supuşi jucătorii săi. Alcaraz a recunoscut la finalul meciului cu Shelton că este inspirat de declaraţiile antrenorului de la PSG:

“Mă identific cu ce a spus Luis Enrique. Este adevărat că jucătorii de tenis resimt presiunea de mai multe ori pe durata unui meci sau a unui turneu. În acele momente de presiune poţi vedea adevăratul potenţial al unui mare sportiv, indiferent de modul prin care reuşeşti să depăşeşti acest moment. Până la urmă, asta e diferenţa dintre un sportiv bun şi unul grozav.

Mereu îmi spun în acele momente că trebuie să dau totul, să vin cu ceva în plus, fără frică”, a declarat Carlos Alcaraz, potrivit puntodebreak.com.

Reclamă
Reclamă

“Va fi dificil, deoarece este multă presiune pe umerii jucătorii. Cheia este să reuşim să ne controlăm emoţiile şi să reuşim să le transformăm în ceva pozitiv. Încerc să îi fac pe jucătorii mei să se bucure de meci”, spunea Luis Enrique, înaintea finalei UEFA Champions League. Antrenorul spaniol a reuşit să le transmită acest lucru şi jucătorilor săi, PSG câştigând cu 5-0 ultimul act, în faţa lui Inter.

Carlos Alcaraz s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros

Jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz (2 ATP), deținătorul trofeului, s-a calificat în noaptea de duminică spre luni în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului, după ce l-a învins în patru seturi, 7-6 (10/8), 6-3, 4-6, 6-4, pe americanul Ben Shelton, după 3 h 19 min. de joc, informează AFP, potrivit agerpres.ro.

Alcaraz va întâlni pentru un loc în semifinale un alt american, Tommy Paul (12 ATP), care l-a eliminat pe australianul Aleksei Popirin (25 ATP), cu 6-3, 6-3, 6-3.

Reclamă

Într-o altă partidă, din optimile de finală, italianul Lorenzo Musetti, locul 7 în ierarhia tenisului masculin, l-a învins pe danezul Holger Rune, clasat trei poziții mai jos, cu 7-5, 3-6, 6-3, 6-2, după 3h și 18 min. de joc.

Este pentru prima oară când Musetti, semifinalist la Wimbledon în 2024, a acces în sferturile de finală la turneul parizian. El îl va întâlni pentru un loc în semifinale pe americanul Frances Tiafoe (16 ATP), care a dispus în trei seturi, 6-3, 6-4, 7-6 (7/4), de germanul Daniel Altmaier (66 ATP).

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:13
VideoJurnal Antena Sport | După Alibec, FCSB vrea să mai renunţe la 3 jucători!
21:10
VideoJurnal Antena Sport | Rapidiştii aşteaptă un moment de magie de la Moruţan şi cu U Cluj
21:09
Aryna Sabalenka – Elena Rybakina LIVE TEXT (10:30), în finala de la Australian Open. Duel „de foc” pentru trofeu
21:06
OFICIAL | Doi jucători au plecat de la Rapid! Anunţul clubului patronat de Dan Şucu
20:55
Simona Halep, la tragerea la sorţi a tabloului Transylvania Open: “Un loc aproape de inimă”! Adversarele româncelor
20:31
Ce se întâmplă cu Andrei Rațiu, înaintea confruntării lui Rayo Vallecano cu Real Madrid
1 FotoE multimilionar, dar iubita lui superbă câştigă mai mulţi bani decât el: “Ne întrecem”! Sumele uriaşe încasate 2 Transferul se face astăzi! Mutarea a fost anunţată de Gigi Becali: “Ne-am înțeles” 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Timo Werner va fi adversarul lui Louis Munteanu 4 Charalambous a aflat după FCSB – Fenerbahce decizia luată de Gigi Becali. A fost luat prin surprindere: “Nu am fost informat” 5 Gigi Becali a făcut praf doi jucători de la FCSB, după egalul cu Fenerbahce: “Cu din ăştia nu poţi” 6 Inter şi Cristi Chivu şi-au aflat adversara din play-off-ul pentru optimile Champions League. Meci tare pentru Real Madrid
Citește și