Roland Garros 2021 | Ana Bogdan – Paula Badosa 6-2, 6-7, 4-6. Românca, eliminată dramatic la Paris. A ratat o minge de meci

Publicat: 4.06.2021, 22:05
Actualizat: 4.06.2021, 22:17

Ana Bogdan - Paula Badosa, meci contând pentru turul al treilea de la Roland Garros 2021, s-a terminat cu victoria jucătoarei din Spania, la capătul a trei seturi întinse pe durata a aproape trei ore.

Ana Bogdan - Paula Badosa

Ana Bogdan a părăsit Roland Garros, după o luptă impresionantă. Românca a condus cu 1-0 la seturi şi a avut o minge de meci. Badosa s-a impus până la urmă după 2 ore şi 51 de minute.

Ana Bogdan va pleca acasă cu un cec în valoare de 126.000 de euro. Ea şi-a egalat cea mai bună performanţă la un turneu de Grand Slam. Bogdan a mai ajuns în turul 3, la Australian Open, în 2018.

LIVE TEXT Ana Bogdan – Paula Badosa 6-2, 6-7, 4-6

Update: Ana Bogdan a fost eliminată în turul 3 de la Roland Garros, la capătul unui meci maraton, de aproape 3 ore!

Update: Jucătoarea din Spania conduce cu 5-4. Ana Bogdan serveşte pentru a se menţine în meci. Nu se joacă tie-break în „decisiv”.

Update: Este din nou egalitate, 4-4!

Update: Badosa reduce din diferenţă.

Update: Ana Bogdan nu cedează şi conduce cu 4-2. Se joacă de aproape 2 ore şi 30 de minute.

Update: Badosa recuperează breakul.

Update: Break Ana Bogdan! Românca are 2-1 şi va servi.

Update: Setul decisiv a început echilibrat. Scorul este 1-1.

Update: Ana Bogdan n-a reușit să-i facă față Paulei Badosa în tie-break. Jucătoarea din Spania și-a adjudecat setul al doilea și a trimis confruntarea în decisiv.

Update: Ana Bogdan pierde o minge de meci, iar setul al doilea se va decide la tie-break.

Update: Ana Bogdan preia conducerea și e la un game de optimile de finală.

Update: Ana Bogdan egalează situația pe tabela de marcaj! Este 5-5.

Update: Scorul este 5-4. Ana Bogdan forțează revenirea și vrea să închidă meciul în setul al doilea.

Update: Paula Badosa preia conducerea. Scorul este 4-3.

Update: Badosa a egalat situaţia în setul secund: 3-3.

Update: „Luptă!”, se aude strigătul româncei.

Update: Ana Bogdan câștigă game-ul și revine în avantaj. Scorul este 3-2.

Update: Badosa a egalat. Scorul este 2-2.

Update: Ana Bogdan a făcut break-ul și conduce cu 2-1.

Update: Bogdan a egalat. Scorul este 1-1.

Update: Întreruperea nu i-a prins bine Anei Bogdan, care a cedat primul game al setului secund pe propriul serviciu.

Update: Se aud focuri de artificii în apropierea arenei, iar meciul a fost întrerupt pentru scurt timp.

Update: Românca a luat primul set, cu o serie impresionantă de 6 game-uri la rând!

Update: Ana Bogdan a câştigat 5 gameuri la rând şi este aproape să ia primul set!

Update: Bogdan a făcut 4-2!

Update: Românca a câştigat al treilea game la rând, după ce a fost condusă cu 2-0.

Update: Ana revine superb în meci şi face 2-2.

Update: Bogdan câştigă primul ei game.

Update: Paula Badosa reușește să facă break-ul și își adjudecă primul game la meciului.

Update: A început meciul dintre Ana Bogdan și Paula Badosa. Românca servește prima.

Ştirea iniţială

Se anunță un meci spectaculos între Bogdan și Badosa. Românca n-a mai ajuns până acum niciodată în turul al treilea de la Roland Garros. În drumul ei, Ana Bogdan a trecut de italianca Elisabetta Cocciaretto (113 WTA) în runda inaugurală, după care a profitat de retragerea lui Naomi Osaka (2 WTA) în turul al doilea.

De cealaltă parte, Badosa a eliminat-o în primul meci pe americanca Lauren Davis (86 WTA), după care a devansat-o în actul secund pe muntenegreanca Danka Kovinic (62 WTA).

Ana Bogdan și Paula Badosa nu s-au mai întâlnit până acum niciodată într-un meci oficial. Pentru Ana Bogdan, aceasta este cea mai bună performanţă la un Grand Slam, egalând-o pe cea de la Australian Open 2018

Ambele jucătoare sunt în formă bună. Ana Bogdan are 6 victorii în ultimele 9 meciuri disputate, în timp ce Badosa vine după o serie incredibilă de 7 succese consecutive.

În turul anterior, Mihaela Buzărnescu i-a luat un set Serenei Williams, însă a pierdut în decisiv la capătul unei lupte fantastice. Williams s-a impus cu scorul de 6-3, 5-7, 6-1, în două ore şi trei minute. În primul tur, Williams a avut adversară tot o româncă, pe Irina Begu, pe care a învins-o cu scorul de 7-6 (6), 6-2.

Stefanos Tsitsipas, dezvăluire cutremurătoare
Roland Garros • 14 iunie, 11:18
Stefanos Tsitsipas, dezvăluire cutremurătoare! „Cu 5 minute înainte să intru pe teren, mult iubita mea bunică a pierdut lupta cu viaţa”
Roland Garros • 13 iunie, 20:52
Prima reacţie a lui Novak Djokovic, după victoria uriaşă cu Tsitsipas: „E un vis care s-a realizat din nou! Îmi voi aminti toată viaţa”
Barbora Krejcikova – Anastasia Pavlyuchenkova, finala Roland Garros
Roland Garros • 12 iunie, 15:39
Roland Garros 2021 | Barbora Krejcikova – Anastasia Pavlyuchenkova 6-1, 2-6, 6-4. Jucătoarea din Cehia este „Regina Parisului!”
Cum arată nora lui Florin Salam. Iubita lui Dani Stoian i-a dăruit un nepot
LIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. Patru partide se dispută la Bucureşti. Marile favorite la câştigarea trofeului
1
22:01 VIDEOMarius Şumudică, reacţie după CFR Cluj – Ludogoreţ 1-1. „Cu încă două transferuri, vom arăta ok”. Cum i-a ironizat pe bulgari 21:44 Zdenek Ondrasek va semna cu FCSB! Gigi Becali nu s-a uitat la bani: „Contract foarte avantajos!” + Trecutul neştiut al lui „Cobra”, atacantul dependent de jocuri de noroc 20:57 Dragoş Grigore, revenire de senzaţie în fotbalul românesc! Fostul mare dinamovist poate fi rivalul „câinilor” în următorul sezon 20:50 EURO 2020 | Portugalia – Germania 2-4. Meci nebun la Munchen! Ronaldo a deschis scorul, apoi nemţii au făcut show. Cum arată clasamentul în „grupa morţii” 20:29 OFICIAL | Gabi Tamaş, preşedinte-jucător în Liga 1! Fundaşul a fost prezentat în noua funcţie. Va face parte dintr-un nou „trio” al fotbalului românesc 20:13 OFICIAL | Barcelona l-a transferat pe Memphis Depay. „Inima unui leu!” Pe ce perioadă a semnat olandezul prezent la Euro 2020 19:55 CFR Cluj – Ludogoreţ 1-1. Marius Şumudică, al doilea amical al verii. Keşeru i-a dat gol campioanei în Austria 19:52 NEWS ALERTTragedie la o cursă din România! Un pilot a murit, după ce maşina sa a fost luată de viitură. Victima, un fost campion naţional 19:45 EURO 2020 | Cristiano Ronaldo, de neoprit! Starul portughez, gol în premieră împotriva Germaniei. E tot mai aproape de un record istoric! VIDEO 18:53 FCSB nu a fost prima opţiune pentru Zdenek Ondrasek! Atacantul Viktoriei Plzen, dorit de un alt club din Liga 1: „Vrea destul de mulţi bani!”