Roland Garros 2021 | Ana Bogdan – Paula Badosa 6-2, 6-7, 4-6. Românca, eliminată dramatic la Paris. A ratat o minge de meci

Alexandru Ivan Publicat: 4 iunie 2021, 22:05

Ana Bogdan - Paula Badosa

Ana Bogdan a părăsit Roland Garros, după o luptă impresionantă. Românca a condus cu 1-0 la seturi şi a avut o minge de meci. Badosa s-a impus până la urmă după 2 ore şi 51 de minute.

Ana Bogdan va pleca acasă cu un cec în valoare de 126.000 de euro. Ea şi-a egalat cea mai bună performanţă la un turneu de Grand Slam. Bogdan a mai ajuns în turul 3, la Australian Open, în 2018.

LIVE TEXT Ana Bogdan – Paula Badosa 6-2, 6-7, 4-6

Update: Ana Bogdan a fost eliminată în turul 3 de la Roland Garros, la capătul unui meci maraton, de aproape 3 ore!

Update: Jucătoarea din Spania conduce cu 5-4. Ana Bogdan serveşte pentru a se menţine în meci. Nu se joacă tie-break în „decisiv”.

Update: Este din nou egalitate, 4-4!

Update: Badosa reduce din diferenţă.

Update: Ana Bogdan nu cedează şi conduce cu 4-2. Se joacă de aproape 2 ore şi 30 de minute.

Update: Badosa recuperează breakul.

Update: Break Ana Bogdan! Românca are 2-1 şi va servi.

Update: Setul decisiv a început echilibrat. Scorul este 1-1.

Update: Ana Bogdan n-a reușit să-i facă față Paulei Badosa în tie-break. Jucătoarea din Spania și-a adjudecat setul al doilea și a trimis confruntarea în decisiv.

Update: Ana Bogdan pierde o minge de meci, iar setul al doilea se va decide la tie-break.

Update: Ana Bogdan preia conducerea și e la un game de optimile de finală.

Update: Ana Bogdan egalează situația pe tabela de marcaj! Este 5-5.

Update: Scorul este 5-4. Ana Bogdan forțează revenirea și vrea să închidă meciul în setul al doilea.

Update: Paula Badosa preia conducerea. Scorul este 4-3.

Update: Badosa a egalat situaţia în setul secund: 3-3.

Update: „Luptă!”, se aude strigătul româncei.

Update: Ana Bogdan câștigă game-ul și revine în avantaj. Scorul este 3-2.

Update: Badosa a egalat. Scorul este 2-2.

Update: Ana Bogdan a făcut break-ul și conduce cu 2-1.

Update: Bogdan a egalat. Scorul este 1-1.

Update: Întreruperea nu i-a prins bine Anei Bogdan, care a cedat primul game al setului secund pe propriul serviciu.

Update: Se aud focuri de artificii în apropierea arenei, iar meciul a fost întrerupt pentru scurt timp.

Update: Românca a luat primul set, cu o serie impresionantă de 6 game-uri la rând!

Update: Ana Bogdan a câştigat 5 gameuri la rând şi este aproape să ia primul set!

Update: Bogdan a făcut 4-2!

Update: Românca a câştigat al treilea game la rând, după ce a fost condusă cu 2-0.

Update: Ana revine superb în meci şi face 2-2.

Update: Bogdan câştigă primul ei game.

Update: Paula Badosa reușește să facă break-ul și își adjudecă primul game la meciului.

Update: A început meciul dintre Ana Bogdan și Paula Badosa. Românca servește prima.

Ştirea iniţială

Se anunță un meci spectaculos între Bogdan și Badosa. Românca n-a mai ajuns până acum niciodată în turul al treilea de la Roland Garros. În drumul ei, Ana Bogdan a trecut de italianca Elisabetta Cocciaretto (113 WTA) în runda inaugurală, după care a profitat de retragerea lui Naomi Osaka (2 WTA) în turul al doilea.

De cealaltă parte, Badosa a eliminat-o în primul meci pe americanca Lauren Davis (86 WTA), după care a devansat-o în actul secund pe muntenegreanca Danka Kovinic (62 WTA).

Ana Bogdan și Paula Badosa nu s-au mai întâlnit până acum niciodată într-un meci oficial. Pentru Ana Bogdan, aceasta este cea mai bună performanţă la un Grand Slam, egalând-o pe cea de la Australian Open 2018

Ambele jucătoare sunt în formă bună. Ana Bogdan are 6 victorii în ultimele 9 meciuri disputate, în timp ce Badosa vine după o serie incredibilă de 7 succese consecutive.

În turul anterior, Mihaela Buzărnescu i-a luat un set Serenei Williams, însă a pierdut în decisiv la capătul unei lupte fantastice. Williams s-a impus cu scorul de 6-3, 5-7, 6-1, în două ore şi trei minute. În primul tur, Williams a avut adversară tot o româncă, pe Irina Begu, pe care a învins-o cu scorul de 7-6 (6), 6-2.

23:50 VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League 23:28 „E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic! 23:20 UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!” 23:12 „Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare! 23:01 Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!” 23:00 „Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare! 22:40 Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!” 22:32 „Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”! 22:11 „V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid 22:05 Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia! Vezi toate știrile