Închide meniul

Miyu Kato şi-a luat revanşa la Roland Garros! Japoneza a cucerit titlul la dublu mixt cu Tim Puetz

Alex Masgras Publicat: 8 iunie 2023, 16:01

Miyu Kato şi-a luat revanşa la Roland Garros! Japoneza a cucerit titlul la dublu mixt cu Tim Puetz

Miyu Kato şi Tim Puetz, campioni la Roland Garros la Roland Garros / ProfiMedia

Miyu Kato şi-a luat revanşa la Roland Garros! După ce a fost descalificată în optimile de finală ale probei de dublu feminin, din cauza faptului că a lovit un copil de mingi, nipona s-a impus în proba de dublu mixt alături de germanul Tim Puetz.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Miyu Kato a avut parte de câteva zile foarte dificile la Roland Garros. În partida din optimile de finală ale probei de dublu feminin, în care făcea pereche cu Aldila Sutjiadi, japoneza a lovit un copil de mingi şi a fost descalificată.

Miyu Kato şi-a luat revanşa la Roland Garros! Japoneza a cucerit titlul la dublu mixt cu Tim Puetz

Marie Bouzkova şi Sara Sorribes Tormo, adversarele perechii Kato/Sutjiadi, au pus presiune şi au cerut descalificarea adversarelor, lucru care s-a şi întâmplat. Chiar dacă au mers mai departe, foarte mulţi oameni din lumea tenisului le-au criticat pe cele două şi i-au luat apărarea jucătoarei din Japonia.

Chiar dacă a fost descalificată şi a pierdut punctele şi banii câştigaţi în competiţia de dublu feminin, Kato a putut participa în continuare în proba de dublu mixt alături de germanul Tim Huetz.

Joi, cei doi au disputat finala mică împotriva perechii Bianca Andreescu/Michael Venus şi s-au impus cu 4-6, 6-4, 10-6, după o oră şi 38 de minute de joc, cucerind titlul la dublu mixt de la Roland Garros.

Reclamă
Reclamă

“Vreau să le mulţumesc tuturor pentru mesajele de susţinere. Am putut să folosesc toată energia pozitivă pentru a fi astăzi aici. Mulţumesc Aldila şi tuturor fanilor in Indonesia. Fac tot posibilul pentru a reveni într-o zi şi pentru a cuceri acel titlu la dublu feminin.

Pentru Sara şi Maria, eu şi Aldila sperăm să jucăm împreună din nou undeva şi să avem un meci grozav. În ultimul rând, pentru Roland Garros, descalificarea a fost un eveniment nefericit. Dar aştept un verdict pozitiv la contestaţia mea, pentru a primi punctele şi premiul”, a spus Miyu Kato, la finalul meciului.

Reclamă

Miyu Kato şi Aldila Sutjadi au fost descalificate în optimile de la Roland Garros

Miyu Kato şi Aldila Sutjiadi au jucat împotriva perechii Sara Sorribes Tormo/Marie Bouzkova în optimile de finală ale turneului de dublu feminin de la Roland Garros. După ce au pierdut primul set la tiebreak, Kato şi Sutjiadi au avut parte de un început bun în setul secund.

Cele două conduceau cu 3-1 în momentul în care jucătoarea din Japonia a trimis după încheierea unui punct o minge direct într-un copil de mingi.

Bouzkova şi Sorribes Tormo au profitat de faptul că fetiţa respectivă a început să plângă şi au cerut descalificarea adversarelor. În primă fază, arbitrul de scaun a dat un avertisment, spunând că japoneza nu a intenţionat să lovească copilul de mingi. Ulterior, pe terenul cu numărul 14 de la Paris şi-au făcut apariţia doi oficiali ai turneului, iar perechea Kato/Sutjadi a fost descalificată.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:31

PSG – Inter LIVE TEXT (22:00), în finala Champions League. Istvan Kovacs va conduce ultimul act de la Munchen

23:12

VideoJurnal Antena Sport | Andreea Ogrăzeanu, dublă campioană europeană, prinde viteză către Los Angeles

23:02

Marius Lăcătuş, verdict despre transferul lui Denis Alibec la FCSB. Ce a spus despre concurenţa cu Daniel Bîrligea

23:00

UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză de reziliere îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii

22:41

Moment tensionat la Roland Garros. Holger Rune a cerut evacuarea unui fan nervos

22:36

Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni

1 VIDEOPiloţii McLaren, cei mai rapizi în primele antrenamente din Marele Premiu al Spaniei. Cursa e duminică, pe Antena 1 (16:00) 2 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 3 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 4 Dennis Politic, mesaj pentru Gigi Becali! Verdictul jucătorului în privinţa transferului la FCSB 5 Denis Alibec a semnat cu FCSB 6 Primul club din Liga 1 care l-a refuzat pe Jordan Gele, după anunţul plecării de la FCSB: “Nu ne interesează”
Citește și